wrzesień 04 2021 0Comment
tarasy pływające obraz 1

Tarasy pływające – czym są i jakie są zalety tej konstrukcji?

Spełnieniem marzeń wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest posiadanie nawet niewielkiego tarasu na ogrodzie. Zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, pozwalając wypocząć, zrelaksować się i np. przyjąć gości. Konstrukcji tego typu obiektów może być wiele, ale w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się tzw. tarasy pływające. Czym są i jakie są ich zalety? Sprawdź już teraz!

Czym jest taras pływający?

Zacząć należy od wyjaśnienia definicji, gdyż zapewne wiele osób nie spotkało się do tej pory z pojęciem tarasu pływającego. Takie określenie takiej konstrukcji zdecydowanie nie jest kwestią przypadku. W porównaniu do klasycznych rozwiązań, w procesie jej budowania pomija się cały etap szykowania podłoża. Taras ten nie jest do niego zakotwiczony. Dzięki temu znajduje on zastosowanie m.in. w takich miejscach, jak dachy budynków czy przestrzeń ponad garażami.

SPRAWDŹ TEŻ: Taras na dachu – nowoczesne tarasy z drewna na dachu

Budowa tarasu pływającego – dlaczego zlecić go fachowcom?

W przypadku braku pełnego zakotwiczenia trzeba mieć świadomość pewnych trudności związanych z montażem konstrukcji. Najwięcej z nich dotyczy odpowiedniego poziomowania tarasu pływającego. Istotne jest także to, aby w całym tym procesie zadbać o odpowiedni spadek. Konieczne jest bowiem zapewnienie warunków, w których woda deszczowa będzie mogła swobodnie spływać z powierzchni.

Tarasy pływające - czym są i jakie są zalety tej konstrukcji? 3

Obie te rzeczy sprawiają, że kwestie montażu takiej konstrukcji najlepiej zostawić w rękach specjalistów. Nasza firma Hardwood może się tym zająć, przejmując na siebie zarówno obowiązki związane z budową, jak i dostarczeniem wysokiej jakości materiałów.

Jak prawidłowo wykonać montaż tarasu pływającego?

Podstawą prawidłowego montażu tarasu pływającego, z racji powyżej opisanych powodów, jest zastosowanie tzw. regulowanych podpór. To dzięki nim można w późniejszym etapie odpowiednio wypoziomować całą konstrukcję.

W wielu przypadkach fachowcy powinni zastosować również technikę spinania legarów. Powstająca w ten sposób „drabinka” ma pewne właściwości kratownicy, zwiększając sztywność i stabilność tarasu. Rozwiązanie to jest szczególnie ważne wtedy, gdy konstrukcję ustawia się na dachu budynku.

W przypadku wspomnianych wcześniej dachów pojawia się jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik – to zabezpieczenie pokrycia dachowego. Często popełnianym błędem jest jego uszkodzenie podczas budowy tarasu pływającego. W efekcie, w czasie bardzo intensywnych opadów, woda może dostawać się do budynku, tworząc nieestetyczne zacieki na sufitach i ścianach.

W przypadku konstrukcji drewnianych istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie desek. Do tego podstawą jest stosowanie odpornych na wilgoć, nierdzewnych wkrętów. Kluczowe dla trwałości całego tarasu będzie również prawidłowe przygotowanie podłoża pod montaż drewnianej podłogi. Alternatywą są konstrukcje systemowe, wykonywane z materiałów kompozytowych. W nich do spajania stosuje się specjalne łączniki, których użycie nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Co ważne, po montażu pozostają one całkowicie niewidoczne.

Tarasy pływające – zalety

Inwestycja w taras pływający to świetna opcja m.in. dla właścicieli budynków, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią wokół nich. Konstrukcję można z powodzeniem traktować, jako przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Ma ona wiele zalet, a pośród najważniejszych należy wymienić:

tarasy pływające obraz 1

Stosunkowo prosty montaż i ewentualny demontaż

Pomimo pewnych unikalnych wymogów związanych z taką konstrukcją, jej budowa nie jest specjalnie skomplikowana, można ją przeprowadzić szybko i stosunkowo niskim kosztem.

Duże bezpieczeństwo eksploatacji

Dobrze wykonana konstrukcja gwarantuje efektywny odpływ wody opadowej, co przyspiesza proces schnięcia tarasu.

Ponadprzeciętna trwałość

Pomimo braku pełnego zakotwiczenia, konstrukcję spokojnie można budować z ciężkich materiałów.

Prostota utrzymania w czystości

Niskie obciążenie budynku

Brak ciężkich wylewek sprawia, że taras pływający jest stosunkowo lekki, nie stanowiąc nadmiernego obciążenia np. dla dachu budynku.

Zainteresowany realizacją tarasu pływającego?

Jesteś zainteresowany inwestycją w elegancki taras pływający? Jeśli chcesz, aby sprostał Twoim oczekiwaniom i cechował się ponadprzeciętną trwałością, jego budowę zostaw w rękach specjalistów z naszej firmy Hardwood. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły oferty. Omówimy ją dokładnie, odpowiemy na wszelkie pytania i przede wszystkim przygotujemy wstępną wycenę realizacji projektu.

Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, inwestujemy w nowoczesne narzędzia, a do tego proponujemy wysokiej jakości materiały. Zbudujemy taras pływający zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, gwarantując bezpieczeństwo jego eksploatacji oraz solidność konstrukcji – zapraszamy do kontaktu!

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments