luty 16 2018 0Comment
Shou Sugi Ban

Shou Sugi Ban – czarne deski wykończone ogniem

Drewno to wyjątkowo piękny materiał wykończeniowy. Pomimo dostępności wielu nowoczesnych rozwiązań, wciąż niezwykle chętnie wykonuje się elewacje drewniane, tym bardziej z dosyć mało popularnych desek Shou Sugi Ban. Drewno każdemu z pewnością kojarzy się z dość wysoką palnością, choć oczywiście można stosować specjalistyczne zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko zapalenia.

Kompletnym absurdem wydaje się więc opalanie desek z premedytacją, aby później zamontować je na przykład na elewacji budynku. Okazuje się jednak, że połączenie drewna i ognia tworzy nie tylko piękną kompozycję deski, ale i zapewnia jej niesłychaną trwałość. Tę właściwość już dawno temu zauważyli Japończycy, opalając drewno przed wykorzystaniem go na budynku. Technika ta, nazywana powszechnie Shou Sugi Ban, cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem na świecie. Na czym polega oraz dlaczego opalane deski są takie atrakcyjne?

Deski Shou Sugi Ban są niezwykle wytrzymałe

Shou Sugi Ban

Dawna, japońska technika opalania desek w celu ich zabezpieczenia, miała naprawdę dużo sensu. Kiedyś domy budowano przede wszystkim z drewna, a więc były one poważnie narażone na pożar. Japończycy zauważyli jednak, że drewno mocno opalone bardzo trudno się zapala i tak narodziła się nowa technika zabezpieczania desek. Zjawisko to jest bardzo zrozumiałe. Przypalona warstwa drewna traci większość tych składników, które w drewnie są tak łatwopalne. Zwęglona powierzchnia dodatkowo okazuje się świetnym zabezpieczeniem przed działaniem wilgoci, pleśni, grzybów, a nawet słonej wody. Tak właśnie narodziła się technika Shou Sugi Ban, która po latach ponownie zaczyna cieszyć się dużą popularnością.

Opalane deski

Obecnie deski tego typu bardzo chętnie stosuje się na elewacjach budynków, gdyż idealnie nadają się one do zastosowania zewnętrznego. Deska jest opalana z wykorzystaniem palnika gazowego. Zwęglona warstwa deski jest następnie dokładnie myta wodą, aby usunąć cały pył oraz luźne elementy z drewna. Na koniec, tak przygotowana powierzchnia jest malowana naturalnym olejem. Okazuje się, że deska w efekcie zyskuje odporność na wilgoć nawet na wiele dziesiątek lat. Jednocześnie drewno zachowuje swój naturalny wygląd, a i jest o wiele mniej łatwopalne.

Warto przy okazji wspomnieć o tym, że technologia przygotowywania desek Shou Sugi Ban została znacząco unowocześniona. Przede wszystkim w Japonii nie uznaje się opalania desek sztucznie uzyskanym ogniem. Proces ten jest tam przeprowadzany w sposób naturalniejszy, ale przez to trudniejszy, kosztowniejszy i wymagający naprawdę ogromnego doświadczenia od ludzi, którzy się tym zajmują. Pierwotnie stosowano deski z cedru japońskiego, ale na potrzeby współczesnego świata lista gatunków drewna znacząco się poszerzyła. Do przygotowania desek Shou Sugi Ban wykorzystuje się więc na przykład świerk, sosnę czy żywotnik, a więc drewno łatwo dostępne i dużo tańsze od japońskiego cedru. Świerk oraz sosna zaliczają się do drewna szczególnie podatnego na zapalenie, a do tego bardzo mało odpornego na działanie wilgoci. Opalenie takich desek podnosi ich trwałość do poziomu drogiego drewna egzotycznego, stosowanego na przykład do budowy tarasu.

Deska Shou Sugi Ban ujawnia piękno swojej struktury

Wykorzystanie desek Shou Sugi Ban do wykonania elewacji budynku nie jest jednak podyktowane jedynie koniecznością ich porządnego zabezpieczenia. Profesjonalnie opalona, a następnie pomalowana naturalnym olejek deska, po prostu prezentuje się wyjątkowo pięknie. Zewnętrzna powierzchnia bardzo ładnie uwidacznia unikalną strukturę drewna. Deski takie są czarne, ale zależnie od stopnia opalania, można uzyskiwać różne odcienie czerni. Szczególnie pięknie prezentują się elewacje wykonane z desek o różnym stopniu upalenia. Elewacja, choć czarna staje się niezwykle przyjemna dla oka, tworząc interesujące kompozycje.

Jak można wykorzystać deski Shou Sugi Ban?

Deski zabezpieczone techniką Shou Sugi Ban idealnie sprawdzają się jako materiał do wykonania pięknej i trwałej elewacji, której przez długie lata nie będzie trzeba w żaden sposób zabezpieczać. Można je z powodzeniem wykorzystać także do wykonania tarasu, ale na tym nie koniec. Dzisiaj coraz częściej spotkamy także meble wykonane z desek Shou Sugi Ban. Popularnie ozdabia się nimi również wnętrza, łącząc tradycyjną technikę z nowoczesnym wystrojem. Możliwości są tak naprawdę ogromne, a jedyne ograniczenie tworzy tutaj nasza wyobraźnia.

Czytaj również: Elewacje drewniane i montaż

Shou Sugi Ban Cena

Deski Shou Sugi Ban można zamówić bezpośrednio, np. u nas – w tym celu prosimy o kontakt z nami. Cena za 1m2 zależy w dużej mierze od zamówienia.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments