Szukasz jak odnowić deski tarasowe? Drewniany taras na pewno jest powodem do dumy dla jego właściciela, a i oczywiście miejscem, w którym z przyjemnością spędza każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Niestety przyjemność korzystania z drewnianego tarasu wiąże się z pewnymi obowiązkami, których zaniedbanie może w krótkim czasie doprowadzić taras do utraty jego naturalnego blasku.
Konserwacja tarasu drewnianego
Mamy tutaj na myśli oczywiście proces czyszczenia i konserwacji drewna, który tak naprawdę powinno wykonać się przynajmniej raz w roku. Jest to obowiązkowe, jeśli posiadamy taras wykonany z drewna rodzimego, które nie jest specjalnie odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Tarasy z drewna egzotycznego są dużo bardziej trwałe i teoretycznie konserwację można prowadzić raz na 2-3 lata, ale nadgorliwość i robienie tego na początku każdego sezonu (najlepiej wczesną wiosną) z pewnością zapewni naszym tarasom trwałość na długie lata.
Jak jednak zabrać się do konserwacji tarasu? Jakie czynności należy wykonać i jak się odpowiednio do nich przygotować? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te właśnie pytania.
Jak odnowić deski tarasowe? Na pewno na początek przyda się solidne czyszczenie!
Niezależnie od tego, jaki jest stan drewna na naszym tarasie, a więc czy regularnie je konserwujemy, czy może zaniedbaliśmy to na kilka dobrych lat, to konserwacja zawsze będzie zaczynała się od solidnego wyczyszczenia. Jak zrobić to prawidłowo i w miarę efektywnie?
Ułatwione zadanie będą miały te osoby, które posiadają myjkę ciśnieniową, na przykład najprostszą stosowaną do mycia samochodów. Należy zaopatrzyć się również w specjalny środek do czyszczenia tarasów, który skutecznie myje, ale jednocześnie nie jest groźny dla drewna. Z chęcią pomożemy dobrać najlepszy środek myjący z naszej oferty, który idealnie sprawdzi się przy konkretnym rodzaju drewna.
Środek należy rozcieńczyć z wodą, zgodnie z informacjami podanymi na etykiecie. Jeśli mamy myjkę ciśnieniową to uzupełniamy rozcieńczonym środkiem do czyszczenia pojemnik i równomiernie spryskujemy nim cały taras. W przypadku braku myjki można użyć do tego na przykład zwykły rozpylacz do kwiatów czy starą butelkę z rozpylaczem po płynie do mycia szyb. Polany płynem taras musimy pozostawić w spokoju na kilka minut
. Po tym czasie albo spłukujemy dokładnie środek myjką ciśnieniową, tym razem już czystą wodą, albo bierzemy szczotkę o sztywniejszym włosiu i dokładnie szorujemy nasz taras, stosując jak najwięcej czystej wody.
Zwykłe mycie nie zawsze musi być skuteczne
Tarasy mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, ich powierzchnia często posiada głębokie ryfle, a do tego specyficzne warunki, w jakich taras się znajduje, mogą mniej lub bardziej zanieczyszczać deski. Niekiedy okazuje się, że po solidnym wymyciu tarasu nie jesteśmy zadowoleni z efektów naszych działań. Taras wciąż nie błyszczy, a w zagłębieniach dalej zalega brud. Jest to sytuacja, w której warto zgłosić się po pomoc do naszej firmy.
Taras w takim stanie należy bowiem oczyścić mechanicznie, stosując specjalistyczne narzędzia, które delikatnie ścierają wierzchnią warstwę deski i usuwają nie tylko brud, ale i naturalne dla drewna przebarwienia. Metoda ta pozwala przywrócić deskom dawny blask i idealnie przygotować je do dalszej konserwacji. Skorzystanie z takiej usługi jest również dobrym pomysłem, gdy taras jest zaniedbany i trzeba kompletnie wymienić jego powłokę lakierniczą.
Posiadamy nie tylko specjalistyczne narzędzia do wykonania tego zadania, ale także doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonać usługi mechanicznego czyszczenia bez szkody dla desek tarasowych.
Oczyszczony taras można olejować specjalnym środkiem
Ostatni krok to już czysta konserwacja tarasu, a więc jego zabezpieczenie przed zgubnym działaniem warunków atmosferycznych na kolejne miesiące. Do tego stosuje się specjalne oleje, które powinny być dopasowane do rodzaju drewna. Zawsze służymy swoją pomocą nie tylko w wyborze odpowiedniego oleju do konserwacji drewna, ale oferujemy także najlepsze na rynku produkty, łatwe w nakładaniu i świetnie zabezpieczające deski.
Jak odnowić deski tarasowe za pomocą olejowania?
Przede wszystkim oprócz środka konserwacyjnego należy zaopatrzyć się w pędzel, najlepiej o szerokości podobnej do szerokości deski tarasowej. Olej nakładamy pędzlem dość grubą warstwą na deski, dokładnie rozprowadzamy i staramy się, aby środek konserwujący dotarł do najgłębszych nawet zakamarków (do trudnodostępnych miejsc świetnie sprawdzi się malutki pędzelek).
Po pokryciu całego tarasu olejem należy odczekać około 15 minut, a następnie zająć się usuwaniem warstwy środka konserwującego, który nie wniknął w strukturę drewna. Od tego momentu musi minąć około 12 godzin, po którym to czasie malujemy deski ponownie, a więc warto zarezerwować sobie trochę wolnego na dokładną konserwację tarasu.
Na tym właściwie kończy się proces konserwacji tarasu drewnianego, do którego trzeba będzie powrócić ponownie za rok. Warto wspomnieć o tym, że po nałożeniu drugiej warstwy oleju, taras powinien swobodnie schnąć przez około 2 doby i w tym okresie nie powinno się z niego korzystać.
Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można wysuszony już taras pokryć bezbarwnym lakierem, który stworzy dodatkową warstwę ochronną.
Zapraszamy oczywiście do kontaktu z naszą firmą
Na pewno pomożemy dobrać odpowiednie środki do konserwacji, zaoferujemy swoje wsparcie w tym procesie, a przede wszystkim podpowiemy, jak wykonać cały proces w pełni poprawnie.
Dodaj komentarz