Decydując się na wybudowanie drewnianego tarasu, najczęściej zwracamy uwagę przede wszystkim na sam wygląd drewna, a do tego również na jego wytrzymałość przy najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Niestety jednak błędy powstające podczas budowy tarasu mogą sprawić, że nawet najlepszej jakości i najdroższe drewno dość szybko się podda, a nasz taras w krótkim czasie przestanie być funkcjonalny.
Budowę naszej konstrukcji zaczynamy oczywiście od wyboru podstawy i tutaj bardzo często podejmowana jest decyzja o wykonaniu taras na podłożu betonowym, na której następnie układane są legary, a do nich mocowane już deski tarasowe. Jak poprawnie wykonać taką posadzkę i w jaki sposób skutecznie oraz prawidłowo zamocować do niej legary, a później deski? Już spieszymy ze swoją pomocą.
Taras drewniany na płycie betonowej
Zależnie od indywidualnych warunków, możemy albo próbować wykorzystać już istniejącą posadzkę betonową, albo też zająć się wykonaniem zupełnie nowej, jeśli do tej pory nie było żadnej wylewki obok domu. Wykorzystując istniejącą posadzkę, należy koniecznie upewnić się, czy nie posiada ona żadnych uszkodzeń. Wszelkie pęknięcia czy wykruszenia materiału powinny być dokładnie uzupełnione, a cała powierzchnia dobrze wyrównania.
Kolejna sprawa to spadek betonowej posadzki. Spadek ten powinien mieć wartość około 3%, aby woda nie pozostawała na betonie i nie powodowała uszkodzeń. Naturalnym jest oczywiście to, że jeśli posadzka jest „doklejona” do budynku, to spadek musi być w stronę ogrodu, a nie ściany budynku.
Wysokość posadzki nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż akcesoria do montażu legarów zapewniają naprawdę duże możliwości dowolnej regulacji poziomu, na jakim znajdzie się późniejszy taras. Oczywiście sama wylewka nie może być najgorszej jakości. Dla zapewnienia stabilności uznaje się, że minimalna grubość betonu na posadzce to 10 cm.
Zanim przejdziemy dalej, a więc do sposobu montażu legarów na betonie, chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na samo zabezpieczenie posadzki. Obecność drewna nad betonem sprawi, że na posadzce zaczną pojawiać się garbniki wypłukiwane z samego tarasu.
Aby uchronić beton przed ich zgubnym działaniem, warto położyć na beton poliuretanową farbę, która dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed działaniem wilgoci. Naturalnie można wykorzystywać również specjalne masy izolujące przed wilgocią. Na pewno w każdym sklepie można znaleźć mnóstwo ich rodzajów.
Deski nie mogą przylegać bezpośrednio do betonu
Skoro przebrnęliśmy przez proces przygotowania betonowej posadzki, to czas zająć się tym, co interesuje nas najbardziej, a więc budową samego tarasu. Największym błędem, jaki można popełnić w tym miejscu, jest układanie legarów bezpośrednio na betonie, a później mocowanie do nich desek tarasowych
. Nawet najlepsze i najbardziej odporne na wilgoć drewno tarasowe, bardzo szybko podda się w takich warunkach. Wieczna wilgoć pojawiająca się na betonie doprowadzi do gnicia lub wypaczania się desek i zapewne każdy zna efekty działania tych sił natury. Co w takim razie zrobić?
Należy stworzyć dystans pomiędzy betonem i legarem, do czego wykorzystuje się specjalne kliny bądź też wsporniki. Oba te elementy są wykonane w taki sposób, aby z jednej strony nie przesuwały się one po betonowej posadzce, a z drugiej strony zapewniały solidną podporę pod cały taras z drewna.
Legary powinny być rozkładane w odległości około 40-50 cm od siebie, a więc w takich odstępach układamy również nasze kliny oraz wsporniki. Przed ułożeniem tych elementów należy wiedzieć wcześniej, jak układane będą same deski tarasowe. Podstawą jest bowiem zamocowanie legarów dokładnie prostopadle do kierunku układania deski tarasowej, nie można zapominać o tym istotnym szczególe.
Wspominaliśmy wcześniej o tym, że wysokość naszego tarasu będzie można dość łatwo regulować i to jest właśnie ten moment, w którym da się to zrobić. Na rynku dostępne są specjalne plastikowe klocki, o różnych grubościach, które można układać na klinach i tym samym zwiększać wysokość montażu legarów.
Możliwości są ogromne, gdyż dzięki podkładkom taras można podnieść nawet o 30 cm i to bez większego problemu. Oczywiście podnosząc całą konstrukcję, zawsze należy upewnić się, że wszystkie legary ostatecznie znajdują się na jednym poziomie i podłoga naszego tarasu nie będzie krzywa. Same legary zawsze mocuje się do wsporników i klinów wkrętami, dając je po obu stronach deski.
Montujemy deski na przygotowanych legarach
Po zamocowaniu legarów i upewnieniu się, że zachowaliśmy poziom, możemy zabierać się do mocowania samych desek tarasowych, a więc podłogi naszej przyszłej konstrukcji. Najpierw warto poukładać sobie deski na legarach bez ich przykręcania i w razie potrzeby odpowiednio przyciąć, aby uzyskać wymagany kształt całego tarasu. Do zamocowanie dociętych już desek najczęściej używa się metalowych wkrętów i na nich absolutnie nie wolno oszczędzać.
To i tak najtańszy element całego tarasu i powinien być on wykonany ze stali nierdzewnej. Rdzewiejące wkręty oczywiście pogorszą estetykę tarasu, ale rdza potrafi dodatkowo odbarwiać i uszkadzać deski, a tego na pewno nie chcemy. Nie możemy zapominać oczywiście o odstępach między deskami. Przerwa wynosząca około 5 milimetrów sprawia, że drewno będzie swobodnie pracowało w różnych warunkach atmosferycznych, co znacząco zwiększy jego trwałość.
Mamy nadzieję, że ten krótki opis ułatwi Wam wykonanie swojego wymarzonego tarasu drewnianego na betonowej posadzce. Zapraszamy oczywiście do kontaktu, jeśli tylko macie więcej pytań i chcecie skorzystać z naszych fachowych porad.
Jesteś zainteresowany realizacją tarasu?
Postaw na profesjonalistów. Wykonamy dla Ciebie profesjonalny taras drewniany z desek najwyższej jakości. Skontaktuj się z nami.
Sprawdź też: Taras na gruncie
Dodaj komentarz