- Odnawianie drewnianej elewacji – ocena stanu
- Renowacja elewacji drewnianej
- Czy ubytki w drewnie oznaczają konieczność wymiany desek?
- Jak poradzić sobie z elewacją drewnianą, którą zaatakował grzyb domowy?
- Pleśń oraz mech to najmniejszy problem
- Czy odnawianie drewnianej elewacji, która ma już swoje lata jest opłacalna?
- Odnawianie drewnianej elewacji – pomoc
Jak zabrać się za odnawianie drewnianej elewacji i o czym należy pamiętać? Zapraszamy do dalszej części. Popularność elewacji drewnianych jest w naszym kraju naprawdę bardzo duża. To materiał wdzięczny w obróbce, który bardzo ładnie się prezentuje, a i jego montaż na ścianach nie jest specjalnie skomplikowany. Z drugiej jednak strony, z racji dużej powierzchni samej elewacji, w Polsce najczęściej wykorzystywane są rodzime gatunki drewna, takie jak modrzew czy sosna. Choć są stosunkowo tanie i ładne, to jednak wymagają regularnej konserwacji, jeśli oczywiście chcemy zachować estetyczny wygląd elewacji na lata.
Odnawianie drewnianej elewacji – ocena stanu
Elewację drewnianą powinno poddawać się konserwacji mniej więcej co 3 do 5 lat, w zależności od stopnia jej zniszczenia, a także lokalnych warunków. Drewno o wiele szybciej zacznie poddawać się niekorzystnym warunkom atmosferycznym, jeśli na przykład wiecznie znajduje się w zacienionym i niewentylowanym miejscu. Z drugiej strony część elewacji wystawiona ciągle na działania promieni słonecznych, może się wypaczać i tracić swój naturalnym kolor.
Wszystko zaczynamy więc od sprawdzenia stanu elewacji. Problemem może być nie tylko utrata koloru czy wypaczanie się desek, ale także wypadające sęki, grzyb domowy, pleśń, mech czy postępujący proces butwienia drewna. Stan naszej elewacji będzie miał oczywiście wpływ na to, w jaki sposób zabierzemy się za jej renowację i czy w ogóle będzie ona możliwa. W praktycznie każdym przypadku na pewno warto zaopatrzyć się w dobrą szlifierkę oscylacyjną, duże ilości papieru ściernego, maseczkę chroniącą przed pyłem, szmatki oraz lakiery lub lakierobejce, zależnie od tego, co będzie na elewacji robione. Przydatne podczas renowacji elewacji z drewna materiały można oczywiście bez problemu zamówić u nas.
Renowacja elewacji drewnianej
W przypadku zadbanej elewacji drewnianej najczęstszym problemem będzie po prostu utrata koloru. Drewno może albo blaknąć, albo też ciemnieć, w zależności od z jakiego rodzaju drewna zostały deski wykonane. Przywrócenie takim deskom naturalnego koloru będzie bardzo trudne, choć oczywiście na rynku są specjalne farby, które po nałożeniu pozwalają w dużej mierze cofnąć proces utraty barwy. W większości przypadków najlepiej będzie po prostu wziąć szlifierkę oscylacyjną i dokładnie przeszlifować drewno, aby usunąć z niego uszkodzoną warstwę. Oszlifowaną elewację trzeba teraz oczyścić z pyłu, a następnie nałożyć farbę konserwującą. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru bezbarwnego, który będzie stanowił pierwszą powłokę ochronną elewacji.
Czy ubytki w drewnie oznaczają konieczność wymiany desek?
Podczas szlifowania elewacji może okazać się, że w niektórych deskach mamy po prostu dziury. Najczęściej będą to dziury po wypadających, wyschniętych sękach. Jeśli tylko sama deska jest w dobrym stanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją naprawić. Po szlifowaniu na pewno zostanie nam mnóstwo pyłu drzewnego pomieszanego z lakierem. Z powodzeniem można go wykorzystać jako kit do wypełniania dziur, który po wyschnięciu można ładnie zeszlifować. Oczywiście na rynku można znaleźć również specjalne wypełniacze do dziur w drewnie.
Jak poradzić sobie z elewacją drewnianą, którą zaatakował grzyb domowy?
Pojawienie się grzyba domowego na elewacji drewnianej naszego domu to nic dobrego. To dobry moment na odnowienie elewacji. Tak naprawdę widząc grzyba, powinniśmy zabrać się za renowację jak najszybciej, nawet gdy nie minął jeszcze ten standardowy czas przeglądu elewacji. Grzyb w krótkim czasie zaczyna atakować deski sąsiednie, rozrasta się w formie pajączków i niestety skutecznie niszczy komórki drewna, powodując całkowite ich butwienie. Obecność grzyba oznacza konieczność wymiany tych desek, które są zaatakowane problemem. Po nowe deski zapraszamy oczywiście do nas, pomożemy dobrać elementy elewacji dopasowane do desek, które już znajdują się na budynku.
Po wymianie zaatakowanych grzybem desek wykonujemy standardową renowację całej elewacji, pamiętając jednak o tym, aby deski pozornie zdrowe, które znajdowały się blisko grzyba, pomalować specjalnym środkiem grzybobójczym. Grzyb może nie być jeszcze widoczny na desce, ale istnieje szansa, że zaczął się już rozwijać w jej strukturze. Należy także pamiętać o założeniu maseczki ochronnej, jeśli szlifujemy deski zaatakowane powierzchownie grzybem. Nie jest on bowiem obojętny dla naszego zdrowia.
Pleśń oraz mech to najmniejszy problem
Obecność mchu bądź też pleśni na elewacji jest o wiele mniejszym problemem niż grzyb domowy. Przed konserwacją elewacji po prostu wycieramy deski z pleśni wilgotną szmatką, całość suszymy, a następnie impregnujemy, stosując farby chroniące przed pleśnią. Pojawiający się mech warto odrywać od elewacji na bieżąco. Teoretycznie nie jest on groźny dla drewna, ale mech sam z siebie zatrzymuje wilgoć, co przyspiesza butwienie desek pod nim.
Czy odnawianie drewnianej elewacji, która ma już swoje lata jest opłacalna?
Zdarzają się także przypadki renowacji elewacji bardzo starej, która latami była zaniedbywana i nie prezentuje się zbyt dobrze. Czy próba jej renowacji jest w ogóle opłacalna? W większości przypadków, jeśli ocenimy, że ponad 50% powierzchni elewacji jest na tyle uszkodzone, że wymaga wymiany desek, to tak naprawdę lepiej będzie zająć się położeniem elewacji od nowa. Jeśli problem dotyczy tylko jednej ściany albo pewnych fragmentów ścian, to oczywiście można próbować wymieniać poszczególne deski.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że stara i zaniedbana elewacja może ukrywać swoje wady również głębiej, a więc w konstrukcji nośnej dla niej. Widząc uszkodzenia desek, do których elewacja jest przybijana, naprawdę warto zająć się ich wymianą. Co jeszcze ważniejsze, w przypadku bardzo złego stanu elewacji drewnianej budynku, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Stare budynki najczęściej nie są zbyt dobrze ocieplone, jeśli w ogóle jakieś ocieplenie było zastosowane.
Skoro zrywamy z budynku całą elewację drewnianą i wymieniamy ją na nową, to jednocześnie pojawia się świetny moment na dodatkowe ocieplenie budynku. W przestrzenie pomiędzy kratownicą dla elewacji można włożyć, chociażby docięte bloki ze styropianu albo też postawić na wełnę mineralną. W efekcie po zakończeniu prac przywrócimy budynkowi piękny wygląd, a koszty takiego remontu zaczną szybko zwracać się w okresie zimowym, kiedy to ocieplenie pozwoli nam oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie.
Odnawianie drewnianej elewacji - pomoc
Wszystkie niezbędne materiały do renowacji czy wymiany elewacji drewnianej budynku można oczywiście znaleźć u nas. W razie czego zapraszamy do kontaktu. Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy ten temat, ale oczywiście zawsze służymy swoją poradą i pomocą przy doborze metody renowacji do konkretnego stanu desek.
Dodaj komentarz