Październik 20 2017 0Comment
Taras drewniany cena - ile on właściwie kosztuje? 1

Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?

Taras drewniany cena, ile kosztuje, wszystko związane z kosztorysem znajdziecie w tym artykule. Planując wykonane tarasu obok swojego domu, najczęściej bierzemy pod uwagę wykorzystanie naturalnego drewna, bądź też desek kompozytowych, które od jakiegoś czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku. Wad i zalet obu tych rozwiązań jest wiele, a wybór niejednokrotnie uzależniamy także od własnego gustu, ale nie da się ukryć tego, że większość z nas i tak będzie podejmowała ostateczną decyzję, kierując się ceną takiej inwestycji. Dzisiaj postaramy się więc odpowiedź na pytanie, ile tak naprawdę wyniesie nas finansowo inwestycja w taras z prawdziwego drewna.

Taras drewniany cena - ile on właściwie kosztuje? 2

Taras drewniany cena – koszt tarasu drewnianego

Określenie ogólnego kosztu wykonania tarasu drewnianego jest bardzo trudne przede wszystkim z tego powodu, że wybór rodzajów drewna jest tutaj ogromny. Chcąc wykonać taras maksymalnie niskim kosztem, większość osób wybiera po prostu drewno rodzime, takie jak sosna czy też świerk. W tym przypadku koszt metra kwadratowego powinien zamykać się w kwocie około 50zł. Niestety jednak oszczędzimy na tym tylko pozornie. Rodzime drewno ma bowiem niewielką, naturalną odporność na trudne warunki atmosferyczne, a fabryczne zabezpieczenie drewna dość szybko straci swoje właściwości. W krótkim czasie będzie trzeba więc zająć się konserwacją, która kosztuje nie tylko pieniądze, ale i nasz wolny czas. Jeśli natomiast zaniedbamy kwestie konserwacji, to dość szybko taras po prostu ulegnie zniszczeniu.

Aby cieszyć się naprawdę wytrzymałym tarasem drewnianym, który nie wymaga tak częstych konserwacji, najlepiej postawić na drewno egzotyczne. Należy się jednak liczyć z tym, że cena bardzo wyraźnie podskoczy. Popularne deski cumaru kosztują bowiem około 200zł za metr kwadratowy. Z kolei najlepsze i najbardziej wytrzymałe drewno na taras, a więc lapacho, to już wydatek nawet i 350zł za metr kwadratowy. Inwestycja jednak szybko nam się zwróci, gdyż egzotyczne drewno nawet niekonserwowane latami, będzie pięknie wyglądało. Co ważne, wiele osób chwali sobie także nietuzinkowy wygląd tego drewna, który starzeje się jak dobre wino, a więc z biegiem czasu zmienia kolor na jeszcze bardziej elegancki.

Jako alternatywę pomiędzy ceną a wytrzymałością drewna, można skusić się także na dąb. Deska kosztuje około 100-120zł i jeśli jest dobrze zabezpieczona fabrycznie, to wytrzyma nam naprawdę długi czas. Dąb, dzięki swojej strukturze, nie przyjmuje zbyt dobrze wilgoci, a więc nie gnije i nie próchnieje.

Cena za drewno do tarasu drewnianego

Podsumowując, wykonując typowy taras o powierzchni około 20m2, zapłacimy 1000zł za drewno świerkowe lub sosnowe, około 2200zł za drewno dębowe oraz od 4400zł do 7000zł przy drewnie egzotycznym.

W koszta tarasu z drewna musisz wliczyć kolejne materiały

Do tej pory przedstawiliśmy orientacyjne koszty związane z zakupem samych desek, zarówno do tarasu drewnianego, jak i kompozytowego. Zachęcamy oczywiście do kontaktu z naszymi pracownikami. W zależności od potrzeb pomożemy dobrać odpowiedni materiał na taras i oczywiście bardzo dokładnie określimy koszt inwestycji.

Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że na zakupie desek koszt naszego tarasu się nie kończy. Nie możemy zapomnieć o wykonaniu podbudowy, czyli najczęściej betonowych podpór, na których to umieszczone są drewniane legary, a na nich dopiero sam taras. W przypadku podbudowy wykonuje się ją praktycznie tak samo w obu przypadkach, a więc i tarasu drewnianego i kompozytowego.

 taras drewniany cena obrazek 2

Różnica polega jedynie na tym, że deski drewniane po prostu przykręcamy do legarów. Deski kompozytowe mocuje się na klipsy, które dostarcza każdy producent ze swoimi deskami. Koszt samego betonu, potrzebnego do wykonania podpory na deski to około 300-400zł, przy trzymaniu się naszych początkowych założeń, a więc wykonywaniu tarasu o powierzchni 20m2. Będziemy oczywiście potrzebowali także trochę piachu, ale cena zakupu jest na tyle niska, że można ją pominąć. Legary, razem z wszystkim elementami montażowymi, będą nas kosztowały około 500zł. Kupując legary, naprawdę warto postawić na droższy i lepszy materiał. Ich nie będziemy mogli konserwować i dlatego dobrze jest wybrać drewno, które w dobrym stanie przetrwa długie lata.

Taras drewniany cena za m2

Czas więc na szybkie podsumowanie, a więc dokładnie określenie ile wyniesie nas inwestycja w taras drewniany. Należy pamiętać o tym, że ostateczny koszt będzie inny przy większych lub mniejszych tarasach. Nasze wyliczenia dotyczą dodatkowo tarasów standardowych, a więc kwadratowych lub prostokątnych. Wykonanie tarasu o kształtach bardziej fantazyjnych podnosi niestety koszt takiej inwestycji, choć oczywiście z drugiej strony sprawia, że konstrukcja prezentuje się bardziej elegancko. Koszty będą się podnosiły również wtedy, gdy planujemy wykonać zadaszenie naszego tarasu. Należy także pamiętać o różnego rodzaju farbach czy lakierach, jeśli chcemy oczywiście nas taras pomalować.

Jaka jest więc cena tarasu drewnianego?

– taras z drewna sosnowego – ok. 1850zł
– taras z drewna dębowego – ok. 3000zł
– taras z drewna egzotycznego – od 5200zł do 8000zł

Taras drewniany cena za m2 robocizny

Do kosztów będzie trzeba często dodać także wynajęcie fachowców, którzy zajmą się budową. Tutaj pojawia się zaleta tarasu kompozytowego, którego wykonanie jest bardzo proste i z powodzeniem można się zabrać za to samodzielnie, może poza zbudowaniem podstawy dla niego. Przy tarasie drewnianym będziemy potrzebowali pewnych umiejętności, talentu do majsterkowania i projektowania, a do tego zestawu porządnych narzędzi stolarskich. Jeśli nie czujemy się na siłach, to lepiej wynająć do tego zadania specjalistów. Taka ekipa zajmie się oczywiście całą budową, ale za jej pracę będziemy musieli oczywiście zapłacić.

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy ekipy, to jest to kolejny element, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Wyszukiwanie najtańszych „fachowców” niestety może sprawić, że w krótkim czasie nasza oszczędność okaże się pozorna. Źle zbudowany taras szybko przestanie wygląd estetycznie, a uszkodzone deski, nawet po ich zabezpieczeniu, i tak zaczną się wypaczać.

Dobry taras drewniany będzie równie wytrzymały, jak kompozytowy

Nie da się ukryć tego, że wykorzystując dobre materiały, koszt wykonania tarasu drewnianego będzie wyższy niż kompozytowego. Z drugiej jednak strony zyskujemy przepiękny, naturalny wygląd naszej konstrukcji. Po tarasie z drewna można swobodnie chodzić na boso w gorące dni, a wykorzystanie dobrych gatunkowo desek z drewna egzotycznego sprawi, że naprawdę nie będziemy musieli martwić się konserwacją, a więc drewniany taras posłuży nam równie długo, jak kompozytowy.

Zamów bezpłatną wycenę tarasu

taras drewniany

Nasza firma oferuje możliwość kompleksowej realizacji tarasu. W celu dokładnego oszacowania kosztów prosimy o wypełnienie naszego formularza wyceny na naszej stronie internetowej.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o