październik 20 2017 0Comment
Taras drewniany cena - ile on właściwie kosztuje? 1

Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?

Taras drewniany cena, ile kosztuje taras drewniany, wszystko związane z kosztorysem znajdziecie w tym artykule. Planując wykonane tarasu obok swojego domu, najczęściej bierzemy pod uwagę wykorzystanie naturalnego drewna, bądź też desek kompozytowych, które od jakiegoś czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku. Wad i zalet obu tych rozwiązań jest wiele, a wybór niejednokrotnie uzależniamy także od własnego gustu, ale nie da się ukryć tego, że większość z nas i tak będzie podejmowała ostateczną decyzję, kierując się ceną takiej inwestycji. Dzisiaj postaramy się więc odpowiedź na pytanie, ile tak naprawdę wyniesie nas finansowo inwestycja w taras z prawdziwego drewna.

Taras drewniany cena - ile on właściwie kosztuje? 2

Taras drewniany cena – koszt tarasu drewnianego

Określenie ogólnego kosztu wykonania tarasu drewnianego jest bardzo trudne przede wszystkim z tego powodu, że wybór rodzajów drewna jest tutaj ogromny. Chcąc wykonać taras maksymalnie niskim kosztem, większość osób wybiera po prostu drewno rodzime, takie jak sosna czy też świerk. W tym przypadku koszt desek na metr kwadratowy powinien zamykać się w kwocie około 50 zł. Niestety jednak oszczędzimy na tym tylko pozornie. Rodzime drewno ma bowiem niewielką, naturalną odporność na trudne warunki atmosferyczne, a fabryczne zabezpieczenie drewna dość szybko straci swoje właściwości. W krótkim czasie będzie trzeba więc zająć się konserwacją, która kosztuje nie tylko pieniądze, ale i nasz wolny czas. Jeśli natomiast zaniedbamy kwestie konserwacji, to dość szybko taras po prostu ulegnie zniszczeniu.

Aby cieszyć się naprawdę wytrzymałym tarasem drewnianym, który nie wymaga tak częstych konserwacji, najlepiej postawić na drewno egzotyczne. Należy się jednak liczyć z tym, że cena bardzo wyraźnie podskoczy. Popularne deski Garapa kosztują bowiem około 260 zł za metr kwadratowy. Z kolei najlepsze i najbardziej wytrzymałe drewno na taras, a więc IPE / Lapacho, to już wydatek nawet i 390 zł za metr kwadratowy. Inwestycja jednak szybko nam się zwróci, gdyż egzotyczne drewno nawet niekonserwowane latami, będzie pięknie wyglądało. Co ważne, wiele osób chwali sobie także nietuzinkowy wygląd tego drewna, który starzeje się jak dobre wino, a więc z biegiem czasu zmienia kolor na jeszcze bardziej elegancki.

Jako alternatywę pomiędzy ceną a wytrzymałością drewna, można skusić się także na deski kompozytowe. Koszt 1 m2 desek średniej jakości to około 180-250 zł natomiast deski kompozytowe bardzo dobrej jakości są porównywalne cenowo z deskami egzotycznymi i potrafią kosztować nawet 350 – 450 zł za metr kwadratowy.

Cena za deski do wykonania tarasu drewnianego

Podsumowując, aby zakupić deski na nieduży taras o powierzchni około 20 m2, zapłacimy 1000 zł za drewno świerkowe lub sosnowe, około 3600 zł  – 5000 zł za deski kompozytowe średniej klasy lub 7000 zł – 9000 zł za deski kompozytowe bardzo dobrej klasy oraz od 5200 zł do 7800 zł przy drewnie egzotycznym.

W koszty tarasu z drewna musisz wliczyć kolejne materiały

Do tej pory przedstawiliśmy orientacyjne koszty związane z zakupem samych desek, zarówno do tarasu drewnianego, jak i kompozytowego. Zachęcamy oczywiście do kontaktu z naszymi pracownikami. W zależności od potrzeb pomożemy dobrać odpowiedni materiał na taras i oczywiście bardzo dokładnie określimy koszt inwestycji.

Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że na zakupie desek koszt naszego tarasu się nie kończy. Nie możemy zapomnieć o wykonaniu podbudowy, czyli najczęściej fundamentów punktowych, na których to umieszczone są drewniane legary, a na nich dopiero sam taras. W przypadku podbudowy wykonuje się ją praktycznie tak samo w obu przypadkach, a więc i tarasu drewnianego i kompozytowego.

 taras drewniany cena obrazek 2

Różnica polega jedynie na tym, że deski drewniane po prostu przykręcamy do legarów. Deski kompozytowe mocuje się na klipsy, które dostarcza każdy producent ze swoimi deskami. Koszt wykonania fundamentów punktowych, potrzebnych do wykonania podbudowy tarasu to około 2000 – 3000 zł, przy trzymaniu się naszych początkowych założeń, a więc wykonywaniu tarasu o powierzchni 20m2.

Podbudowę można wykonać również w inny sposób np. stosując bloczki betonowe lub podpory regulowane jeśli podłoże na to pozwala.

Taras drewniany cena za m2

Czas więc na szybkie podsumowanie, a więc dokładnie określenie ile wyniesie nas inwestycja w taras drewniany. Należy pamiętać o tym, że ostateczny koszt będzie inny przy większych lub mniejszych tarasach. Nasze wyliczenia dotyczą dodatkowo tarasów standardowych, a więc kwadratowych lub prostokątnych. Wykonanie tarasu o kształtach bardziej fantazyjnych podnosi niestety koszt takiej inwestycji, choć oczywiście z drugiej strony sprawia, że konstrukcja prezentuje się bardziej elegancko. Koszty będą się podnosiły również wtedy, gdy planujemy wykonać zadaszenie naszego tarasu. Należy także pamiętać o różnego rodzaju olejach czy impregnatach, jeśli chcemy oczywiście nasz taras pomalować.

Jaka jest więc cena kompletu materiałów do wykonania tarasu drewnianego?

Ostateczna cena kompletu materiałów do wykonania tarasu drewnianego (pomijając koszt wykonania podbudowy) zawiera:

– koszt legarów / kontrlegarów  (ważne : pod deski egzotyczne można stosować tylko i wyłącznie legary z drewna egzotycznego o zbliżonej gęstości )

– koszt wkrętów (najlepiej ze stali nierdzewnej A2)

– koszt oleju / impregnatu dobrej jakości

A więc :

– materiały na taras o powierzchni 20 m2 z drewna sosnowego – ok. 2500 zł – 3000 zł
– materiały na taras o powierzchni 20 m2 kompozytowy – ok. 6000 zł – 12000 zł
– materiały na taras o powierzchni 20 m2 z drewna egzotycznego – od 8000 zł do 11000 zł

Taras drewniany cena za m2 robocizny

Do kosztów będzie trzeba często dodać także wynajęcie fachowców, którzy zajmą się budową. Tutaj pojawia się zaleta tarasu kompozytowego, którego wykonanie jest bardzo proste i z powodzeniem można się zabrać za to samodzielnie. Przy tarasie drewnianym będziemy potrzebowali pewnych umiejętności, talentu do majsterkowania i projektowania, a do tego zestawu porządnych narzędzi stolarskich. Jeśli nie czujemy się na siłach, to lepiej wynająć do tego zadania specjalistów. Taka ekipa zajmie się oczywiście całą budową, ale za jej pracę będziemy musieli oczywiście zapłacić.

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy ekipy, to jest to kolejny element, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Wyszukiwanie najtańszych „fachowców” niestety może sprawić, że w krótkim czasie nasza oszczędność okaże się pozorna. Źle zbudowany taras szybko przestanie wyglądać estetycznie, a uszkodzone deski, nawet po ich zabezpieczeniu, i tak zaczną się wypaczać.

Średnie koszty wykonania montażu tarasu przez sprawdzonych montażystów to przedział  150 zł – 250 zł za metr kwadratowy kompleksowej usługi.

Dobry taras drewniany będzie bardziej wytrzymały niż taras kompozytowy

Nie da się ukryć tego, że wykorzystując bardzo dobre materiały, koszt wykonania tarasu drewnianego z desek egzotycznych np. IPE / Lapacho będzie wyższy niż z drewna krajowego lub kompozytowego. Z drugiej jednak strony zyskujemy przepiękny, naturalny wygląd naszej konstrukcji. Po tarasie z drewna można swobodnie chodzić na boso w gorące dni, a wykorzystanie dobrych gatunkowo desek z drewna egzotycznego sprawi, że naprawdę nie będziemy musieli martwić się konserwacją, a więc drewniany taras posłuży nam dłużej niż kompozytowy i o wiele dłużej niż z drewna krajowego.

Zamów bezpłatną wycenę tarasu

taras drewniany

Nasza firma oferuje możliwość kompleksowej realizacji tarasu. W celu dokładnego oszacowania kosztów prosimy o wypełnienie naszego formularza wyceny na naszej stronie internetowej lub kontakt e-mail / telefoniczny.


Zamów wycenę tarasu


Sklep

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments