Taras drewniany czy kompozytowy? To typowy, współczesny dylemat wszystkich osób, które mają ochotę rozbudować nieco przestrzeń obok domu i stworzyć sobie przyjemne miejsce do wypoczynku. Ostateczny wybór zawsze będzie zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji, ale postaramy się dzisiaj nieco przybliżyć temat obu materiałów i być może ułatwić Wam dokonanie wyboru. Zachęcamy oczywiście jednocześnie do kontaktu z naszymi pracownikami. Z chęcią udzielimy bardzo rzeczowych odpowiedzi na wszystkie pytania i pomożemy w wyborze najlepszego możliwego rozwiązania.
Taras drewniany – zalety
Wykonanie tarasu z drewnianych, prawdziwych desek, wydaje się rozwiązaniem najbardziej sensownym. W końcu kolor oraz faktura drewna to coś unikalnego, co nadaje każdej konstrukcji niepowtarzalnego uroku, a i czyni cały taras optycznie cieplejszym. Poznajmy więc, na początek, najważniejsze zalety tego materiału:
Piękne, łatwe w obróbce, a przy tym często stosunkowo tanie drewno na taras, nie jest pozbawione pewnych wad. Czego należy się spodziewać, wybierając właśnie te materiał?
Po pierwsze jest to niepowtarzalny kolor oraz faktura, o czym już wcześniej wspominaliśmy. To bez wątpienia jedna z tych zalet, która najczęściej przemawia za wyborem właśnie drewna.
Drewno łatwo poddaje się obróbce, a więc decydując się na taki taras, możemy z powodzeniem wykonywać różne eleganckie elementy ozdobne.
W pewnym sensie zaletą może być także sama cena. Oczywiście wiele zależy tutaj od wyboru rodzaju drewna, ale w przypadku najpopularniejszych na rynku rodzajów desek tarasowych, będą one tańsze od kompozytu.
Taras drewniany – wady
Niestety drewno przede wszystkim wymaga od nas sporych nakładów pracy. Struktura drewna jest dość podatna na wilgoć, mrozy, duże różnice temperatur czy silne nasłonecznienie. W efekcie taras drewniany niestety będzie trzeba od czasu do czasu konserwować, co może nie jest bardzo drogie, ale za to pracochłonne.
Drewno ma skłonności do wypaczania się, szczególnie gdy nie zadbamy należycie o jego konserwację.
Uciążliwe może być wykonanie samego tarasu, co wymaga od nas posiadania zestawu lepszych narzędzi, nieco umiejętności technicznych oraz sporej ilości dobrej jakości wkrętów. Wbrew pozorom jakość wkrętów jest tutaj bardzo ważna. Źle wykonane będą niszczyły deski już podczas ich wkręcania, a przy tym mogą w przyszłości powodować trzeszczenie całej konstrukcji.
Taras kompozytowy – zalety
I tak doszliśmy do tematu desek kompozytowych, które w ostatnim czasie są prawdziwym hitem na rynku. To zazwyczaj mieszanina mączki drzewnej z materiałami o strukturze polimerowej. Takie rozwiązanie sprawia, że deska zyskuje niesłychaną wytrzymałość, a i odpowiednie jej wykończenie pozwala dość wiernie imitować kolor oraz strukturę drewna. Poznajmy jednak dokładnie wszystkie zalety takich desek.
Wytrzymałość to na pewno najważniejsza zaleta tarasu kompozytowego. Pomimo wyższej ceny niż drewno, to jednak raz postawiony taras będzie nam służył wiele lat, a my nie musimy pamiętać o żadnych pracach konserwacyjnych. Tarasu nawet nie trzeba myć, jeśli komuś się nie chce, choć oczywiście z czasem może się to zakończyć pięknym porostem mchu na deskach.
Kompozyt zazwyczaj jest niesłychanie prosty w montażu. Wielu producentów stosuje specjalne systemy, które ułatwiają układanie desek, a i do tego dostajemy całe zestawy klipsów. Tak, do zrobienia tarasu kompozytowego nie będziemy potrzebowali nawet wkrętarki.
Pełna odporność na wilgoć sprawia, że kompozyt doskonale nadaje się jako taras w pobliżu oczka wodnego czy ułożony na ogólnie podmokłym terenie.
Tarasy kompozytowe – wady
Jak to mówią, „nie ma róży bez kolców”. Choć kompozyt jest wytrzymały, to jednak posiada wady, które mogą wiele osób zniechęcić do skorzystania właśnie z tego materiału.
Pośród najczęściej pojawiających się opinii negatywnych, znalazł się problem z nagrzewaniem materiału. W upalne lato, gdy taras wystawiony jest na pełne słońce, deski nagrzewają się tak silnie, że nie da się chodzić po nich na boso. Najlepiej więc wykonywać z kompozytu tarasy zadaszone lub stawiać je w zacienionych miejscach.
Czasem, szczególnie przy wyborze desek gorszej jakości, z biegiem czasu kolor może blaknąć, zmieniając swój odcień na mniej wesoły.
Niska jakość wykonania może generować jeszcze większy problem. Jeśli w desce znajduje się za mało materiału polimerowego, to niestety szybko okaże się, że kompozyt nie jest jednak tak odporny na warunki atmosferyczne, jak nam gwarantowano.
Sprawdź też: Deska kompozytowa – solidny materiał na taras
Taras drewniany czy kompozytowy – porównanie
W przypadku tarasów kompozytowych oraz drewnianych, wady i zalety obu tych rozwiązań mają to do siebie, że wiele zależy od wyboru konkretnego materiału oraz od tego, czy będziemy na tarasie oszczędzać, czy jednak postanowimy zainwestować raz, ale porządnie. To między innymi z tego powodu warto skorzystać z naszej pomocy. Niezależnie od ostatecznie podjętej decyzji, pomożemy w dokonaniu zakupu, z którego faktycznie będą Państwo zadowoleni.
Taras z drewna
Warto od razu poznać jednak kilka elementów podstawowych i zacznijmy może od samego drewna. Problem regularnej konserwacji dotyczy przede wszystkim rodzimych gatunków drewna, takich jak dąb, sosna czy modrzew. Deska powinna być fabrycznie zabezpieczona przez producenta, ale niestety impregnacja ta może dość szybko stracić swoje właściwości. Jeśli jednak postawimy na egzotyczne gatunki drewna, sytuacja zmieni się diametralnie. Choć droższe, to jednak w większości przypadków takie deski będą odporne na warunki atmosferyczne nawet przez kilka lat zaniedbań konserwacyjnych. Dobrym przykładem jest tutaj drewno tekowe, kumaru lub tatajuba. Zakup takiego drewna znacznie podniesie koszt inwestycji, ale za to zapewni nam większy spokój w przyszłości.
Taras z kompozytu
Bardzo podobny problem dotyczy samego kompozytu. Wspominaliśmy już o tym, że tańsze deski mogą zawierać więcej mączki drzewnej niż polimeru. W efekcie deska bardzo łatwo wchłania wilgoć i szybko zaczyna wyglądać jak deska naturalna bez konserwacji. Recepta na to jest jedna, wybierać droższe deski kompozytowe, od znanych producentów.
Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Wam tematykę tarasu kompozytowego oraz drewnianego. Pamiętajcie o tym, że w obu przypadkach powinniście zatroszczyć się o dobre przygotowanie podłoża oraz legarów, na których konstrukcja stanie. Zbyt duże naprężenia w materiale mogą zniszczyć go szybciej, niż się komuś wydaje, nawet przy rzetelnym dbaniu o taras.
Pytajcie, jeśli tylko chcecie dowiedzieć się więcej. Z chęcią rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości.
Zdecydowałeś się na taras kompozytowy czy drewniany?
Daj nam znać! Zamów przy okazji bezpłatną wycenę swojego tarasu.
Dodaj komentarz