Zamierzasz zrobić taras na gruncie? Przeczytaj nasz artykuł. Drewniane tarasy bardzo często stawiane są na betonowej posadzce, gdyż powszechnie uważa się, że jest to rozwiązanie najbardziej solidne. Wbrew pozorom jednak postawienie naszego tarasu bezpośrednio na gruncie wcale nie musi być rozwiązaniem gorszym, a na pewno jest prostsze, a przy tym o wiele tańsze. Jak w takim razie przygotować podłoże do wykonania tarasu i w jaki sposób stabilnie wykonać na nim konstrukcję pod deski tarasowe?
Taras na gruncie, czy na słupach?
Zacznijmy może od tego, że zależnie od wysokości naszego tarasu, będziemy musieli dokonać wyboru pomiędzy ułożeniem legarów bezpośrednio na gruncie lub zamontowaniu ich na betonowych słupkach. Mówiąc o wysokości, mamy na myśli odległość podłogi tarasu od samego gruntu. Najczęściej taras jest przedłużeniem pokoju lub salonu, a więc jego podłoga powinna być na wysokości drzwi do tego pomieszczenia. Z reguły przyjmuje się, że jeśli odległość pomiędzy gruntem, a deskami tarasowymi nie będzie większa, jak 20 cm to można układać rusztowanie bezpośrednio na ziemi. Jeśli odległość ta będzie większa, to trzeba wykonać dodatkowe słupki betonowe, ale o tym dokładniej opowiemy za chwilę.
Wysoki taras na gruncie
Pierwszym krokiem będzie tak naprawdę dokładne wymierzenie naszego przyszłego tarasu i ustalenie jego granic bezpośrednio na gruncie. Odległości wyznaczamy za pomocą miarki, umieszczając w rogach tarasu małe słupki. Następnie, pomiędzy słupkami przeciągamy linki i w ten sposób mamy dokładnie wyznaczony obszar roboczy. Teraz musimy zabrać się za usunięcie wierzchniej warstwy ziemi, na której znajduje się roślinność. Robimy to w miarę dokładnie, starając się mniej więcej wyrównać dno naszego niewielkiego wykopu. Wykop nie musi być bardzo głęboki, przeciętnie zbiera się 15 do 30 cm wierzchniej warstwy gruntu. Nieco płycej można kopać wtedy, gdy taras będzie oparty na betonowych słupkach.
Niski taras na gruncie
Jeśli nasz taras na gruncie będzie położony bezpośrednio, to po wykonaniu wykopu, należy wypełnić go piaskiem, a następnie bardzo dobrze całość wyrównać oraz utwardzić. W przypadku gruntu wyjątkowo podmokłego często miesza się trochę piasku z betonem i taką mieszankę wysypuje na wierzchu. Po zagęszczeniu takie podłoże będzie naprawdę solidne i stabilne. Ustalając wysokość gruntu, należy brać pod uwagę wysokość legarów oraz grubość samych desek tarasowych tak, aby ostateczna konstrukcja wypadła nam na wysokości progu drzwi do budynku.
Szykujemy grunt pod taras na betonowych podporach
Jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli odległość tarasu od gruntu jest większa niż 20 cm, trzeba pokusić się o betonowe podpory. Tutaj będziemy musieli wykonać drewniany szalunek pod każdą podporę bądź też wykorzystać gotowy szalunek stratny w postaci kartonowych rurek, rozwiązanie wygodne i proste w wykorzystaniu. W tym przypadku wykop nie musi być bardzo głęboki, a i samego gruntu nie trzeba mocno zagęszczać, chyba że jest on bardzo podmokły lub gliniasty. Wysokość podpór ponownie musi być wyliczona w taki sposób, aby ułożone na nich legary i deski tworzyły spójną powierzchnię z drzwiami do budynku. Ważne jest bardzo dokładne wyliczenie położenia betonowych podpór. Legary powinny być od siebie oddalone o około 50 cm, a do tego ich kierunek musi być prostopadły do kierunku desek tarasowych. Najczęstszym rozwiązaniem jest tutaj konstrukcja krzyżowa, a więc ułożenie desek wzdłuż budynku, a następnie kolejnych prostopadle do niego.
Układamy legary pod przyszły taras na gruncie
Nadszedł czas na układanie samych legarów pod nasz przyszły taras. W przypadku wykorzystywania betonowych wsporników musimy po prostu zaopatrzyć się w specjalne uchwyty, do których przykręcane są następnie deski pod legary. Uchwyty dają dość dużą swobodę w ustalaniu ostatecznej wysokości konstrukcji pod taras.
Nieco inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy nie stosujemy betonowych podpór. Raczej nie powinno się układać legarów bezpośrednio na ziemi, nawet jeśli została doskonale utwardzona. Jako dystanse pomiędzy legarem oraz gruntem, można wykorzystać po prostu betonowe kostki lub zwykłe płytki chodnikowe. Ważne jest, aby miały one równe powierzchnie i taką samą wysokość, co ułatwi dobre wypoziomowanie naszej konstrukcji nośnej.
Przykręcamy deski tarasowe do legarów
Kiedy już upewnimy się, że konstrukcja nośna tworzona przez legary jest stabilna i dobrze wypoziomowana, możemy zabrać się za przykręcanie desek tarasowych. Nie można zapominać o pozostawieniu kilku milimetrów przerwy pomiędzy każdą deską oraz o wykorzystaniu porządnych, nierdzewnych wkrętów. Rdza niestety szkodzi deskom, nawet tym najlepszym, egzotycznym.
Opisaliśmy oczywiście jedynie absolutne podstawy wykonania drewnianego tarasu bezpośrednio na gruncie. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania i zaproponują rozwiązania, dzięki którym raz zbudowany taras na gruncie będzie służył przez długie lata. Chciałbyś zrealizować taras na gruncie? Skorzystaj z naszej wyceny.
Dodaj komentarz