Regularne zabezpieczanie tarasu jest ważne, ale pamiętaj, że na jego żywotność istotny wpływ ma także jakość wykonania konstrukcji. Samodzielna jej budowa stanowi powód do dumy, ale jeśli decydujesz się na taki krok, powinieneś znać podstawy związane m.in. z układaniem desek tarasowych. Trzymając się nich stworzysz nie tylko wygodne miejsce do wypoczynku w ciepłych okresach roku, ale także solidne i przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak układać deski tarasowe.
Dobrze zaplanuj wygląd i formę swojego wymarzonego tarasu
Chcesz, aby taras był miejscem, w którym możesz komfortowo wypoczywać, zjeść posiłek, poczytać książkę czy spotkać się ze znajomymi? W takim razie poświęć jak najwięcej uwagi kwestii jego zaprojektowania. Tutaj nie ma żadnego znaczenia, czy tworzysz taras od absolutnych podstaw, czy kierujesz się jakimiś podpatrzonymi w innych miejscach rozwiązaniami. W każdym przypadku zastanów się, jakie jego wykończenie będzie Cię w stanie usatysfakcjonować.
Jeśli chcesz, aby taras był naturalny, ekologiczny i sprawiał wrażenie przytulnego, zdecydowanie zdecyduj się na drewniane deski tarasowe. Alternatywę dla nich stanowią deski tarasowe kompozytowe. Imitują drewno, ale pamiętaj, że komfort ich użytkowania jest całkowicie odmienny.
Jeśli zdecydujesz się na deski drewniane, zwróć uwagę na sposób wykończenia ich powierzchni. Ryflowane tworzą powierzchnię antypoślizgową. Jednocześnie rowki świetnie odprowadzają wodę, a wraz z nią brud, a więc tak wykończony taras trzeba rzadziej czyścić. Drugą opcją są deski z gładką powierzchnią. Prezentują się dużo bardziej elegancko, ale za to niestety łatwo je zarysować. Jeśli taras ma być intensywnie użytkowany, mogą być wyborem nieodpowiednim.
Jeśli już zdecydujesz się na konkretny materiał, przed zabraniem się za pracę odpowiednio ją sobie zaplanuj. Pamiętaj, że układając podłogę z desek drewnianych, musisz zapewnić konstrukcji zarówno odpowiednią przestrzeń „do pracowania”, jak i wentylacji.
Jak ułożyć deski tarasowe?
Metod układania drewnianych desek tarasowych jest kilka, ale zdecydowanie największą popularnością cieszy się ta, w której wykorzystywane są legary i wsporniki. Drugie z elementów wykonane są z tworzywa sztucznego, a ich największą zaletą jest możliwość regulacji wysokości. Funkcja ta niezwykle ułatwia prawidłowe wypoziomowanie podłogi oraz umożliwia zachowanie pod nią przestrzeni na wentylację czy np. położenie instalacji elektrycznej.
Na początek pamiętaj, aby odpowiednio wyrównać oraz utwardzić podłoże. Dobrze, jeśli wykonasz także drenaż, aby ułatwić odpływ wody. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz układać wsporniki, a na nich później legary. Możesz też zrobić wzmocnione punkty podporowe, np. z betonu. Dość popularnym rozwiązaniem jest także budowa tarasów zawieszonych w powietrzu lub przytwierdzonych tylko do budynku. To ciekawa opcja, ale wymaga bardzo solidnego utwardzenia podłoża.
Na wspomnianych wspornikach możesz od razu montować legary. Pamiętaj o trzymaniu odpowiednich odstępów – najlepiej, jeśli pomiędzy każdą deską znajduje się przerwa na około 40-50 cm. Jeśli będzie za duża, podłoga wywierająca na nie nacisk, może doprowadzić do uszkadzania się legarów (będą poddawane nadmiernym obciążeniom).
Gdy konstrukcja jest już gotowa, zabierz się za montaż desek tarasowych. Pamiętaj, aby układać je prostopadle do kierunku instalacji legarów. Koniecznie zadbaj także o pozostawianie minimalnych szpar pomiędzy deskami. Przestrzeń ta jest ważna – daje drewnu miejsce na pracowanie, ograniczając ryzyko jego uszkadzania.
Jak ułożyć deski tarasowe na podłożu betonowym?
Innym, równie popularnym rozwiązaniem konstrukcyjnym, jest wykonanie podłoża z betonu i drewna. Na początek oczywiście dobrze utwardź oraz wyrównaj ziemię. Następnie poukładaj legary na plastikowych wspornikach. W przestrzeni pod deskami wykonaj wylewkę, używając odpowiedniej klasy betonu. Rozprowadzając go, koniecznie skup się na narożnikach, aby materiał równomiernie rozszedł się po całej powierzchni.
Betonowo-drewniane podłoże będzie niezwykle wytrzymałe, przez co taras wytrzyma na nim nawet dekady. Gdy je przygotujesz, odczekaj minimum dobę na odpowiednie związane betonu. Po tym czasie możesz już montować deski tarasowe, odpowiednio je poziomując i zachowując wymagane odstępy pomiędzy nimi.
Deski tarasowe rozmieszczone prostopadle czy równolegle do budynku – jakie rozwiązanie wybrać?
Jeśli taras jest „przyklejony” do budynku, często pojawia się dylemat, w jakim kierunku układać deski. Można to robić prostopadle lub równolegle do drzwi tarasowych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby podłogę układać po skosie. Choć pierwsze dwa rozwiązania są najpopularniejsze, tak wybór konkretnego zależy tylko i wyłącznie od Twojego gustu.
Dużo ważniejsze jest to, aby podłoga tarasu miała spadek. Zaleca się zachowanie go na poziomie około 2-5%. Co niezwykle istotne, spadek musi być skierowany od budynku do zewnątrz, a nie odwrotnie. W celu uzyskania odpowiedniego nachylenia warto pod deskami stosować podkładki gumowe. Są dostępne w wersjach o różnej grubości, dlatego łatwo można dzięki nim całość wypoziomować.
I teraz właśnie przychodzi kwestia związana z kierunkiem układania desek. Zazwyczaj zaleca się, aby ten był zgodny z kierunkiem nachylenia. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia odpływ wody i tym samym przyczynia się do wydłużenia żywotności drewna. Wybór kierunku warto także uzależnić od długości stosowanych desek tarasowych. Niewskazane jest bowiem docinanie fragmentów desek i zestawianie ich ze sobą. Lepiej montować je pojedynczo i tylko w razie potrzeby docinać.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć to, jak układać deski tarasowe. W naszej ofercie znajdziesz niezbędne materiały do budowy tarasów drewnianych. Nasza firma, od lat zajmuje się również realizacją tarasów drewnianych. Jeśli planujesz budowę tarasu, to koniecznie sprawdź naszą ofertę!
Sprawdź też nasze artykuły:
- Taras drewniany czy kompozytowy?
- Taras na podłożu betonowym
- Fakty i mity o deskach tarasowych
- Taras na gruncie – dobre i tanie rozwiązanie