styczeń 26 2022 0Comment
Jak dbać o taras drewniany obraz 3

Jak dbać o taras drewniany?

Tarasy wykonane z drewna prezentują się bardzo pięknie, ale nieustannie są narażone na wiele niekorzystnych czynników takich jak np. deszcze, promienie słoneczne, śnieg, czy zimno… Z czasem ulegają także zużyciu i zaczynają pojawiać się na nich plamy czy otarcia. 

Niezależnie od tego, czy Twój taras drewniany został zbudowany z drewna krajowego, czy z drewna egzotycznego bez pielęgnacji, wraz z upływem czasu na pewno stanie się brudny, szary i zmatowiony. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak dbać o taras drewniany, w zaledwie kilku krokach!

Masz taras z drewna – musisz pamiętać o regularnej pielęgnacji!

To zupełnie normalne, że z biegiem czasu deski tarasowe podlegają degradacji biologicznej, czyli naturalnemu procesowi, który związany jest z oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Dlatego, jeśli masz taras drewniany, to koniecznie  musisz o niego zadbać i zapewnić mu ochronę przed wpływem wspomnianego procesu. W tym celu niezbędne jest regularne olejowanie tarasu.

Czy warto kupić drewno egzotyczne Ipe Lapacho

Częstotliwość olejowania drewna tarasowego powinna być uzależniona od stopnia nasłonecznienia powierzchni, lecz zwykle konieczne jest to raz bądź dwa razy w ciągu roku. Najlepiej ten zabieg wykonywać wiosną, czyli wtedy, gdy znacznie częściej korzystasz z tarasu i pięknej pogody. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie powierzchni tarasu jesienią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Aby móc cieszyć się pięknym i trwałym tarasem z drewna, oprócz olejowania, musisz pamiętać również o innych istotnych czynnościach, mających ogromny wpływ na stan tarasu. Musisz regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia takie jak piasek, liście czy błoto z jego powierzchni. Warto też raz na jakiś czas dokładnie umyć deski tarasowe, używając do tego tylko wody i delikatnego środka czyszczącego przeznaczonego do tego celu. 

Co potrzebujesz do konserwacji i zabezpieczenia tarasu drewnianego?

Zanim przystąpisz do konserwacji i zabezpieczania tarasu z drewna, to musisz się do tego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zorganizować wszystkie potrzebne produkty takie jak:

Przed rozpoczęciem prac pamiętaj, aby zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi stosowania i bezpieczeństwa umieszczonymi w instrukcjach konkretnych produktów. 

Wszystkie potrzebne produkty do konserwacji i pielęgnacji tarasów drewnianych, znajdziesz w naszym sklepie internetowym - Hardwood.pl

Jak dbać o taras drewniany - krok po kroku

olejowanie tarasu drewnianego

W 5 krokach opisujemy dokładnie, jak zadbać o taras drewniany. 

KROK 1 – CZYSZCZENIE TARASU DREWNIANEGO

Wymagane jest odpowiednie przygotowanie drewnianego tarasu do konserwacji, zanim nałożysz na niego warstwę gruntującą lub konserwującą. Musisz pamiętać, że drewno powinno być czyste, suche i pozbawione kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Jeśli dostrzegasz, że drewno na tarasie jest brudne lub nawet zczerniałe, to powinieneś skorzystać ze środka do czyszczenia drewna na zewnątrz np. żel czyszczący, odtłuszczający do drewna NET-TROL. Taki produkt należy zaaplikować za pomocą wałka lub pędzla oraz pozostawić go na około 10-20 minut i solidnie szczotkować zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Po upływie tego czasu wystarczy spłukać taras za pomocą myjki wysokociśnieniowej, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej odległości od powierzchni drewna. 

Jeśli taras był już wcześniej konserwowany, przed aplikacją kolejnej powłoki, sugerujemy usunąć te wcześniej nałożone – polecamy np. środek do czyszczenia drewna Aquanett;

Innym problemem na deskach tarasowych może być pleśń. Jeśli zauważasz na nich czarne plamy, to musisz koniecznie oczyścić taras i zastosować podkład sanityzujący w celu wyeliminowania zarazków bakteryjnych. Sprawi to, że materiał znów będzie zdrowy i będzie nadawał się do konserwacji. 

KROK 2 – ZASTOSOWANIE OLEJU SATURACYJNEGO DO OCHRONY TARASU Z DREWNA

Teraz przyszedł czas na zastosowanie oleju saturacyjnego. Tutaj możemy polecić Ci w szczególności olej saturacyjny do drewna Owatrol D1 PRO.

Dowiedz się, jak go zastosować – krok po kroku:

  • wymieszaj dokładnie olej przed użyciem;
  • nakładaj olej saturacyjny w kierunku włókien drewna za pomocą wałka lub pędzla;
  • nałóż jedną obfitą warstwę, odczekaj 15 minut i nałóż 2 cienką warstwę. 
  • zwróć uwagę na to, aby nie przeciążyć warstwy pielęgnacyjnej, wskutek czego musiałbyś wycierać nadmiar produktu, który nie wchłonął się; nie pozostawiaj warstwy produktu na powierzchni drewna – w razie potrzeby usunąć nadmiar.

To już wszystko – pielęgnacja Twojego drewnianego tarasu dobiegła końca. Pamiętaj jednak, aby przez kilka pierwszych dni być ostrożnym, czyli np. nie rozkładać dywanu kolejnego dnia po zakończeniu prac.

Co ważne: zanim przystąpisz do prac konserwacyjnych na tarasie, to koniecznie musisz sprawdzić pogodę. Pamiętaj, że taras z drewna może potrzebować od 24 do nawet 48 h, by móc odpowiednio wyschnąć, dlatego w tych dniach niemile widziane są opady deszczu. Najlepsze warunki pogodowe do przeprowadzenia takich prac to sucha pogoda w temperaturze od 10°C do 35°C.

KROK 3 – ODNAWIANIE KONSERWACJI DREWNIANEGO TARASU

Gdy zabezpieczysz swój drewniany taras przez olej saturacyjny, to musisz pamiętać o regularnej konserwacji. Tylko w ten sposób taras zachowa swoje funkcje ochronne i będzie się prezentował wyjątkowo pięknie! Gdy zauważysz, że odcień drewna staje się jaśniejszy i matowy na skutek działania czynników atmosferycznych i promieniowania słonecznego UV, to powinieneś nałożyć nową warstwę pielęgnacyjną na wcześniej oczyszczony taras. 

Jak dbać o taras drewniany - podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć to, jak zadbać o drewniany taras. W naszej ofercie znajdziesz wiele sprawdzonych produktów, które świetnie nadają się do przeprowadzania jego konserwacji. Znajdziesz u nas również szeroki wybór wysokiej jakości desek tarasowych. Zachęcamy do zapoznania się z rozbudowanym asortymentem!

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments