Jak dbać o taras kompozytowy? Dzisiaj zaprezentujemy 4 najpopularniejsze metody pielęgnacji tarasu z desek kompozytowych, dzięki którym bez większego wysiłku będzie można zachować piękny taras kompozytowy na lata. Deski tarasowe mogą być wykonane nie tylko z drewna naturalnego, ale także z coraz popularniejszego dzisiaj kompozytu. Materiał ten jest tak popularny przede wszystkim z racji swojej doskonałej wytrzymałości połączonej z dość naturalnym wyglądem drewna.
Jak dbać o taras kompozytowy
Deski kompozytowe wykonuje się z drewnianej mączki wymieszanej z kompozytami. To właśnie obecność tworzyw sztucznych sprawia, że choć deska wygląda na drewnianą, to jednak jest bardzo odporna na działanie wilgoci, wysychanie, wyginanie się czy pękanie. Zbudowanie tarasu z takiej deski na pewno gwarantuje wygodę. Naturalne drewno trzeba nierzadko nawet dwa razy do roku konserwować i malować, kiedy w przypadku desek kompozytowych możemy o tym kompletnie zapomnieć na długie lata.
Nie oznacza to jednak, że o taras kompozytowy nie powinno się dbać. Aby taras jak najdłużej cieszył nasze oczy swoim pięknym wyglądem, warto od czasu do czasu zająć się jego pielęgnacją.
Przeczytaj również: Taras drewniany czy z kompozytu?
Taras z desek kompozytowych trzeba od czasu do czasu umyć
Zacznijmy może od tego, że taras z desek kompozytowych powinniśmy czasami trochę umyć. Brud lubi gromadzić się przede wszystkim w ryflach i jeśli znajduje się tam od dłuższego czasu, to któregoś dnia może nam się na tarasie pojawić mech, czy nawet jakieś drobne chwasty. Taras kompozytowy można jednak na szczęście myć po prostu wodą z mydłem. Nie trzeba do tego przejmować się specjalnie tym, czy na dworze jest akurat ciepło i słonecznie. Nawet jeśli taras po myciu będzie wysychał nieco dłużej, to nic złego mu się nie stanie.
W przypadku poważniejszego brudu można wykorzystywać do mycia ciśnieniowe myjki nawet najprostsze, którymi wiele osób myje swoje samochody. Uważać należy jednak w przypadku zakupu specjalistycznych pianek czyszczących. Koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami zamieszczanymi przez producenta na etykiecie. Niektóre pianki mogą bowiem zawierać składniki, które niszczą strukturę desek kompozytowych i tym samym przyczyniają się do pogorszenia ich naturalnej odporności na niszczenie.
Dbanie o taras kompozytowy
Każdemu zdarzyć się może przykra sytuacja, gdzie na taras kompozytowy wyleje się coś tłustego i powstanie nieprzyjemna plama. Jeśli zwykłe umycie tarasu, o którym pisaliśmy wcześniej, nie da zadowalającego rezultatu, to istnieje jeszcze jedna metoda pozbycia się takiego problemu. Będzie potrzebny do tego papier ścierny o średniej gradacji, drobna szczotka druciana lub wełna stalowa.
Miejsce zaplamione po prostu delikatnie szlifujemy, aż do przebicia się do „czystej” warstwy materiału. Szlifować należy zawsze wzdłuż ryfli na deskach. Jeśli szlifowane miejsce ma nieco inny odcień niż reszta desek, można zrobić delikatne przejście, szlifując przez chwilę powierzchnie przylegające do fragmentu, gdzie wcześniej była plama. W większości przypadków barwa szlifowanego miejsca wyrówna się z resztą desek maksymalnie po kilku tygodniach.
Należy tutaj jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Oczywistym jest, że w przypadku pojawienia się na tarasie tłustej plamy nie będziemy zabierać się za jej usuwanie natychmiast. Zawsze jednak trzeba solidnie przetrzeć zaplamione miejsce szmatką z czystą wodą. Usuwając cały tłuszcz, nie doprowadzimy do jego wchłonięcia w głębsze struktury deski. Przy dużych plamach, ich głębokość mogłaby okazać się na tyle imponująca, że szlifowanie zakończyłoby się powstaniem nieestetycznego zagłębienia.
Rysa na tarasie? To żaden problem!
Oczywiście nasze tarasy z desek kompozytowych są bardzo narażone na zarysowania. Wystarczy nieostrożnie przesunąć krzesło ogrodowe, zahaczyć o deski obcasem czy zarysować powierzchnię przesuwając ciężkie donice. Na szczęście jednak dokładnie tę samą metodę, co w przypadku wcześniej opisanych tłustych plam, możemy zastosować do usuwania zarysowań na tarasie. Papier ścierny, wełna stalowa lub druciana szczotka w dłoń i szlifujemy powierzchnię aż do całkowitego usunięcia rysy.
Jak dbać o taras kompozytowy, aby zachować kolor
Na koniec cenna porada dla wszystkich tych osób, które dopiero planują wykonanie tarasu kompozytowego lub właśnie taki zbudowali. Jak zapewne wiecie, deski kompozytowe w okresie pierwszych kilku tygodni nieco szarzeją, gubiąc maksymalnie jedną tonację koloru. Trudno będzie ten proces powstrzymać, ale za to można postarać się o to, aby zmiana koloru tarasu byłą równomierna. W tym celu, w okresie pierwszych dwóch miesięcy, regularnie przesuwamy na naszym tarasie meble ogrodowe, donice i wszystko to, co znajduje się na jego powierzchni. Deski będą równomiernie poddawane działaniu promieni słonecznych i tym samym równomiernie się odbarwią.
Warto również pamiętać o tym, że po kilku latach deska kompozytowa może jednak stracić dość poważnie swój pierwotny blask. Jest jednak rada również na to. Na rynku dostępne są specjalne środki do renowacji kompozytu, które nie tylko wyciągają z desek ich pierwotny kolor, ale dodatkowo je zabezpieczają na kolejne lata. W razie czego prosimy o kontakt z nami, nasi specjaliści postarają się przygotować dla Państwa najlepsze produkty.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Nasza firma jest dystrybutorem najlepszych materiałów. Kompleksowo również zajmujemy się realizacją tarasów drewnianych. Zapraszamy.
Dodaj komentarz