kwiecień 08 2020 0Comment
taras z basenem

Taras z basenem – mały basen koło domu

Ciepłe, letnie dni zachęcają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Nie zawsze jednak trzeba jechać daleko za miasto albo wypoczywać w tłumie nad lokalnymi stawami czy obiektami basenowymi. Jeśli masz trochę miejsca przed domem, z powodzeniem możesz wybudować swój prywatny basen. Oczywiście sam zbiornik wodny to nie wszystko. Powinieneś odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół niego, budując funkcjonalny i piękny taras z basenem. Które z dostępnych na rynku materiałów są najpiękniejsze i najtrwalsze jednocześnie? Co wybrać, aby stworzyć przestrzeń zachęcającą do wypoczynku na świeżym powietrzu? Sprawdź już teraz – podpowiadamy!

Określ jednak styl, aby mieć podstawę, na której będziesz się później trzymać w czasie urzeczywistniania swojej wizji. Bierz oczywiście pod uwagę względy funkcjonalne. Basen wraz z tarasem mogą być wyjątkowo piękne, ale chyba nie chcesz, aby był to wyłącznie ozdobnik ogrodu, z którego nie da się korzystać, prawda?

Taras z basenem - mały basen koło domu 2

Odpowiednio dobierz miejsce na przyszły wypoczynek

Choć nie każdy posiada duży ogród dookoła domu, to jednak wybór miejsca na basen wraz z tarasem ma kluczowe znaczenie. Znasz każdy zakątek swojej przestrzeni zielonej, prawda? Zastanów się więc teraz, czy w czasie upalnych dni wolisz wypoczywać na słońcu, czy raczej w miejscu zacienionym.

Przeanalizuj również to, w jakich porach dnia najczęściej oddajesz się takiemu relaksowi. Basen możesz wybudować np. w miejscu bardziej nasłonecznionym, a okalający go taras w cieniu, chociażby w pobliżu drzew.

Trzeba zrobić dokładne pomiary

Wybrałeś konkretny styl i określiłeś miejsce, w którym basen z tarasem powstają? W takim razie zacznij teraz wszystko mierzyć. Jeśli basen stawiasz gdzieś na środku ogrodu, po prostu pamiętaj, aby zachować ze wszystkich stron odpowiednią ilość miejsca na taras. Na pewno postaraj się na chociaż jednym boku zagospodarować więcej miejsca. To tam będziesz mógł rozstawić stolik, leżaki i wszystko to, co potrzebne Ci do wypoczynku.

Jeżeli całość stawiasz tuż obok domu, koniecznie pamiętaj o odstępie. Zachowaj odpowiednią odległość basenu od muru. Wylewająca się z niecki woda może podsiąkać i zawilgacać mury. To niezdrowe dla konstrukcji, która w krótkim czasie może pokryć się pleśnią oraz grzybem.

Zamów pomiar tarasu z kosztorysem
Mogą Państwo również zamówić profesjonalny pomiar tarasu przez specjalistów z firmy Hardwood. Przygotujemy harmonogram prac i ustalimy zakres czynności dla pozostałych wykonawców. Zapraszamy do współpracy.

Atrakcyjna okolica to potencjał na piękny basen z tarasem

Z Twojego ogrodu masz piękny widok na góry, lasy, jeziora czy inne miłe dla oka rzeczy? Powinieneś wykorzystać tę sytuację. Wypoczynek na pewno będzie przyjemniejszy, jeśli nieustannie będziesz mógł podziwiać te widoki. 

taras z basenem obraz 5

To prawda, że na osobach mieszkających w takich miejscach nie robi to już większego wrażenia, ale uwierz, obserwując te widoki, podświadomie lepiej wypoczywasz. Planując budowę basenu, postaraj się (o ile to możliwe), aby taras obok niego zapewniał widok na piękną okolicę. Jeśli masz np. wysoki płot lub inne zabudowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń wypoczynkową zbudować na małym podniesieniu.

SPRAWDŹ TEŻ: Tarasy ogrodowe

Basen przy tarasie również może być zadaszony

Nie chcesz być na łasce pogody, która dyktuje Ci, kiedy można wypoczywać nad przydomowym basenem, a kiedy nie? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbiornik wraz z okalającym go tarasem po prostu zabudować dachem. Będziesz mógł korzystać z relaksu nad wodą nawet w czasie deszczowych, ale ciepłych dni. Dodatkowo zadaszenie zatrzyma część zanieczyszczeń. Łatwiej będzie Ci utrzymać wodę w idealnej czystości.

Z drugiej strony zadaszenie ma również pewne wady. Największą jest ograniczenie dostępu światła słonecznego. Dla niektórych osób jest to ważne, ale pamiętaj, że z tego powodu woda na pewno będzie miała niższą temperaturę. Jak widzisz, nie ma rozwiązania idealnego – wybierz to, co możliwie najbardziej pasuje do Twojego gustu.

Budowa tarasu dookoła basenu – jaki rodzaj nawierzchni wybrać?

Z oczywistych względów, nawierzchnia dookoła basenu powinna być wykonana z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Woda to jednak także problem związany z bezpieczeństwem osób wypoczywających nad takim zbiornikiem. 

Taras z basenem - mały basen koło domu 3

Jeśli taras będzie wykonany z bardzo śliskiego materiału, niewiele trzeba, aby zrobić sobie krzywdę. Do najpopularniejszych materiałów, jakich używa się do budowy tych konstrukcji, należy zaliczyć:

kostkę brukową

deski kompozytowe

płytki ceramiczne

drewno

Jakie zalety oraz wady mają poszczególne rozwiązania i co w związku z tym wybrać? Sprawdźmy to teraz.

SPRAWDŹ TEŻ: Deski na taras – co sprawdzi się najlepiej?

Kostka brukowa na pewno nie uprzyjemni relaksu nad wodą

Zastanów się przede wszystkim nad tym, czy naprawdę chcesz relaksować się na betonie? Z oczywistych względów bruk jest całkowicie odporny na działanie wilgoci. Jednak w czasie upalnych letnich dni będziesz się na nim dosłownie smażyć. Beton ekspresowo nagrzewa się do wysokich temperatur, a że równie szybko traci swoje ciepło, to nieustannie promieniuje gorącem. Dookoła zrobi się bardzo ciepło, ale nieprzyjemne będzie również chodzenie bosą stopą po kostce. Biorąc pod uwagę te wady, naszym zdaniem nie będzie to najlepszy wybór.

Płytki ceramiczne mogą być śliskie, a więc niebezpieczne

Zapewne każdemu z basenem kojarzą się właśnie płytki ceramiczne. To nimi wyłożone są publiczne obiekty tego typu i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Ceramikę bardzo łatwo utrzymać w sterylnej czystości, co ułatwia pracę osobom odpowiedzialnym za czystość.

Czy jednak w prywatnym ogrodzie ceramika dookoła basenu faktycznie jest dobrym rozwiązaniem? Na pewno jest odporna na wilgoć, a utrzymanie jej w czystości nie stanowi żadnego problemu. Z drugiej strony na takim tarasie będzie trzeba uważać, aby czegoś nie upuścić. Wystarczy, że butelka upadnie na płytkę pod złym kątem i już może pojawić się pęknięcie.

Płytki mogą oczywiście wyglądać ładnie, co jest ich zaletą, ale za to zdecydowana większość z nich ma gładką powierzchnię. Gdy pojawi się na niej woda, ryzyko poślizgnięcia się jest naprawdę duże. Problemy pojawią się dodatkowo po zimie. Nawet jeśli płytki są mrozoodporne, to i tak na wiosnę często niektóre z nich trzeba wymieniać.

Drewno na taras z basenem

Pozornie może się wydawać, że drewno to wyjątkowo zły pomysł w tym przypadku. Owszem, po części jest to prawda, ale tylko w przypadku wyboru złych gatunków. Najgorzej wypadają niestety te najtańsze deski, w tym sosnowe oraz modrzewiowe. One faktycznie są bardzo mało odporne na wilgoć. Szybko dochodziłoby do ich butwienia lub wypaczania. Ratunkiem jest konserwacja, ale tę trzeba by wykonywać wyjątkowo często.

Taras z basenem - mały basen koło domu 4

Drewno egzotyczne w okół nawierzchni tarasu z basenem

Zupełnie inna historia dotyczy drewna egzotycznego, które naszym zdaniem świetnie nadaje się do wykonania tarasu wokół basenu. Deski z drewna egzotycznego są naturalnie uodpornione na działanie wilgoci i nie trzeba przeprowadzać ich regularnej konserwacji. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że zapewnia wysoki komfort termiczny. Deski nawet po mocnym nagrzaniu pozwalają na chodzenie po nich boso. Przy chłodniejszych dniach zachowują natomiast przyjemną temperaturę. Drewno jest również bezpieczne. Po pierwsze nie jest śliskie (deski są ryflowane), a dodatkowo w razie upadku częściowo amortyzuje go, zmniejszając ryzyko urazów.

Deski z bangkirai – ciekawy sposób na wykończenie tarasu dookoła basenu

Jak już wiesz, drewno egzotyczne świetne nadaje się do wykończenia tarasu okalającego przydomowy zbiornik wody. Szczególnie polecamy tutaj deski tarasowe wykonane z bangkirai. Jego naturalne właściwości sprawiają, że jest wyjątkowo odporne na działanie wilgoci. Nie ma tutaj obawy o gnicie czy zarastanie mchem. Nie trzeba go przy tym regularnie konserwować, co również stanowi dużą zaletę.

Taras z basenem - mały basen koło domu 5

Choć jest droższe od desek z rodzimych gatunków, to jednak taka inwestycja będzie na lata, a więc bardzo opłacalna. Jego ważną zaletą jest wyjątkowo prosta obróbka. Bez problemu można z nich tworzyć nawet bardzo fantazyjne kształty, planując konstrukcję tarasu zgodnie ze swoimi potrzebami.

Warto pamiętać o tym, że deski z tego drewna są również szorstkie i nie ma ryzyka poślizgnięcia się. Oprócz tego nie pojawiają się żadne drzazgi, a więc bezpieczeństwo korzystania z tej powierzchni jest jeszcze większe.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Drewno egzotyczne ma w tym przypadku pewną wadę. Przy dłuższym kontakcie z wodą może puszczać nieco barwnika. Dostając się do basenu, będzie go delikatnie zanieczyszczał. Nie jest on jednak groźny dla zdrowia.

SPRAWDŹ TEŻ: Nowoczesny taras – jak urządzić taras

Taras z kompozytu – czy sprawdzi się przy basenie?

Ostatnia z dostępnych opcji to kompozyty, które obecnie również cieszą się sporą popularnością. Deski z tego materiału są mocno sprasowaną mieszaniną mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi. Efekt jest taki, że produkt naprawdę wygląda jak drewno, a przy tym pozbawiony jest jego typowych wad. Jest całkowicie niepodatny na działanie wilgoci, a do tego niepalny (jeśli deska jest wysokiej jakości).

Deski kompozytowe zawsze są ryflowane, a więc nie ma obaw o śliskość wykonanej z nich nawierzchni. Co ważne, materiału tego nie trzeba w żaden sposób konserwować. Choć jest drogi w zakupie, to jednak solidny, a przy tym wykonanie konstrukcji jest wyjątkowo proste. To gotowe systemy, które montuje się poprzez wykorzystanie specjalnych klipsów.

Zamów piękny taras przy basenie
Chcesz mieć pewność, że zakupione przez Ciebie materiały faktycznie wytrzymają długie lata? W takim razie już dziś skorzystaj z naszej atrakcyjnej oferty. Sprzedajemy najlepsze na rynku deski tarasowe, w tym wykonane z drewna egzotycznego. Wysoka jakość idzie u nas w parze z konkurencyjną ceną. Dodatkowo zapewniamy swoje wsparcie przy wyborze – skontaktuj się z nami już dziś!

Szukasz inspiracji? Sprawdź poniższą galerię, w której prezentujemy tarasy drewniane z basenem. Posiadamy doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. 

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments