wrzesień 28 2017 0Comment
Drewniane zadaszenie tarasu 1

Drewniane zadaszenie tarasu

Drewniane zadaszenie tarasu może okazać się doskonałym uzupełnieniem tarasu lub patio. Wraz z końcem zimy aura zdecydowanie zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze i pozytywnie nastrajające, ale nasz dobry nastrój bardzo szybko potrafi zepsuć zbyt mocne nasłonecznienie czy przelotne opady deszczu, które szczególnie w okresie letnim nie są niczym niezwykłym. Tak właśnie rodzi się w naszych głowach pomysł na wykonanie zadaszenia tarasu. Tego typu rozwiązanie z jednej strony chroni wszystkie meble na tarasie, a także jego podłogę, ale jednocześnie pozwala nam spędzać czas na świeżym powietrzu nawet przy nieco gorszej pogodzie. Czy wykonanie tarasu jest trudne i z jakich rozwiązań możemy skorzystać? Postaramy się dzisiaj nieco przybliżyć ten temat i ułatwić wybór najlepszego rozwiązania.

Drewniane zadaszenie tarasu – pozwolenie budowlane

drewniane zadaszenie tarasu przykład 1

Na początek jednak bardzo ważna informacja. Wiele osób na pewno zastanawia się nad tym, czy wykonanie zadaszenia tarasu wymaga uzyskania stosownego pozwolenia budowlanego. Biorąc pod uwagę przepisy, ale i liczne ich interpretacje dokonane przez sądy, okazuje się, że w żadnym przypadku takie pozwolenie nie będzie nam potrzebne. Z drugiej jednak strony, dla czystej przyzwoitości oraz dla własnego spokoju, warto udać się do lokalnego urzędu i dokonać zgłoszenia naszych planów budowlanych. To po prostu oszczędzi nam niepotrzebnych nerwów w przyszłości. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że brak wymaganych pozwoleń nie powinien zachęcać nas do pełnej swobody budowlanej. Projekt zadaszenia powinien opierać się o pewne standardy budowlane, aby konstrukcja była nie tylko solidna, ale przede wszystkim bezpieczna dla nas samych.

Jaki wybrać materiał na drewniane zadaszenie tarasu

Zacznijmy może od tego, że w dzisiejszych czasach mamy naprawdę dużą różnorodność w kwestii wyboru materiału, z jakiego takie zadaszenie może zostać wykonane. Do najpopularniejszych należy tutaj zaliczyć bez wątpienia konstrukcje drewniane, aluminiowe oraz stalowe, które jak wszystko na tym świecie, mają swoje zalety oraz wady. Konstrukcje aluminiowe są oczywiście lekkie i stosunkowo tanie, ale za to nie prezentują się zbyt elegancko, chyba że stawiamy na wyjątkowo nowoczesny wygląd naszego domu. W przypadku konstrukcjami stalowymi trzeba już się naszykować na duży wydatek, a i samo zadaszenie będzie bardzo ciężkie, co zmusza nas do wykonania naprawdę solidnych fundamentów, stając się tym samym zadaniem uciążliwym, wymagającym zatrudnienia dobrej ekipy budowlanej

Ostatnią możliwością jest drewno, które z powodzeniem można uznać jako rozwiązanie uniwersalne, a przy tym stanowiące idealny stosunek pomiędzy solidnością oraz ceną. Największą wadą drewnianego zadaszenia jest konieczność wykonywania regularnych konserwacji, które mają zapewnić drewnu trwałość na lata. Z drugiej jednak strony drewniana konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie, tworzy wrażenie naturalnego ciepła, a do tego przy odrobinie talentu majsterkowicza możemy z powodzeniem wykonać takie zadaszenie samodzielnie. Drewno jest również proste w obróbce, co sprawia, że mamy większe pole do popisu w kwestii wyboru samego stylu zadaszenia.

Drewniane zadaszenie tarasu 2

Decydując się na wykonanie zadaszenia drewnianego najlepiej brać pod uwagę albo drewno klejone, albo też daglezję. Oba te materiały cechuje bowiem ponadprzeciętna trwałość oraz odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Jest to ważne nie tylko w czasie wyjątkowo mokrego roku, ale także w okresie zimowym. To właśnie wtedy drewno poddawane jest regularnie bardzo dużym zmianom temperatury, przez co powinno być odporne na pękanie. Najlepiej sprawdzają się tutaj deski klejone, które wykonuje się w warunkach przemysłowych, i które naprawdę bardzo rzadko pękają.

Zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu

Decydując się na wykonanie zadaszenia drewnianego możemy zabrać się za jego budowę samodzielnie, posiadając trochę czasu, talent majsterkowicza oraz zestaw narzędzi stolarskich. Najlepszym rozwiązaniem na pewno jest tutaj zaprojektowanie i wykonanie zadaszenia od podstaw, według własnego pomysłu. To polecamy jednak tylko osobom mającym zmysł techniczny, gdyż nieprawidłowo wykonany projekt niestety nie tylko może nie sprostać naszym oczekiwaniom, ale i jest szansa, że po prostu sama konstrukcja będzie niebezpieczna. Jeśli chcemy wszystko wykonać samodzielnie to warto skusić się na usługi firm stolarskich, które na pewno za niewielką opłatną przytną nam wszystkie elementy konstrukcji, korzystając z precyzyjnych maszyn.

Drugą opcją, zdecydowanie częściej wybieraną, jest skorzystanie z gotowych już elementów. Na rynku bez problemu znajdziemy dzisiaj mnóstwo gotowych konstrukcji zadaszeń tarasowych z drewna, które dostajemy w częściach do samodzielnego złożenia. Potrzebne nam będą gwoździe, dobry młotek, wiertarka i trochę chęci oraz samozaparcia, aby zadaszenie złożyć we własnym zakresie.

Gdzie szukać specjalistów, którzy wykonają drewniane zadaszenie tarasu?

Zalecamy ze skorzystania z naszych usług – posiadamy bardzo duże doświadczenie w dziedzinie tarasów drewnianych oraz konstrukcji drewnianych. W celu kontaktu z naszymi specjalistami, prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego znajdującego się na podstronie “Kontakt”.

Warto wykonać fundament pod drewniane zadaszenie tarasu

Podstawą każdego zadaszenia drewnianego będą zawsze filary, na których montujemy później szkielet dachu. To właśnie te filary niejednokrotnie stanowią najsłabszy punkt konstrukcji, a wszystko to przez bagatelizowanie tematu fundamentów. Wykonanie betonowego fundamentu pod filary po pierwsze zwiększy stabilność całej konstrukcji i w dużej mierze uchroni ją przed osiadaniem. Ważniejsze jest tutaj jednak zabezpieczenie drewna. Słupki z drewna wbite bezpośrednio w ziemię będą bardzo szybko gniły, wyciągając z ziemi całą wilgoć. Dzięki wykonaniu betonowego fundamentu wyeliminujemy ten problem i, choć wydłuży to czas budowy, to jednak zdecydowanie warto to zrobić.

Wykonanie drewnianego zadaszenia tarasu to doskonały pomysł na zwiększenie funkcjonalności swojego domu i umożliwienie sobie spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nawet przy gorszej pogodzie. Wbrew pozorom takie zadaszenie z drewna nie jest ani trudne do wykonania, ani też kosztowne. W przypadku zakupu gotowych zestawów części sprawa jest wręcz bajecznie prosta, a mnogość form takich dachów daje ogromne pole do popisu, w kwestii oczywiście wyboru jego wyglądu.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments