sierpień 24 2017 2Comments
Taras drewniany - praktyczne porady 1

Taras drewniany – praktyczne porady

Słowo „taras drewniany” (ang. terrace) pochodzi od łacińskiego słowa terra, czyli ziemia – oznaczało strukturę, którą buduje się lub podnosi z powierzchni ziemi. W ciągu wieków i dekad tarasy przeszły znaczącą transformację, a teraz słowa tego używa się do określenia każdego typu i formy struktury, która łączy ogród z budynkiem.

Budowa tarasu jest dość łatwa, choć trzeba trzymać się kluczowych wytycznych. Jeśli je zignorujemy, taras z pewnością nie będzie nam służył przez tyle lat, ile powinien – a dodatkowo wizualnie nie będzie tak świetnie wyglądał. Jeśli marzysz o tarasie, a dodatkowo nie chcesz przejmować się nieudaną inwestycją – zdaj się na profesjonalizm specjalistów Hardwood.pl.

Taras drewniany - praktyczne porady 2

Taras drewniany – co musisz o nim wiedzieć?

Obecnie tarasy najczęściej można znaleźć w przydomowych ogródkach, szczególnie na wzniesieniach, a często także na dachach. Drewniane tarasy są szczególnie popularne – tworzą piękne, naturalne połączenie domu z ogrodem. Jak w wypadku każdej innej struktury, tarasy drewniane również powinny być projektowane z pamięci o kilku istotnych kwestiach, które determinują ich strukturę. Dowiedz się, jak stworzyć wspaniały taras drewniany, dzięki poniższym wskazówkom.

Zacznij od wyboru konstrukcji tarasu drewnianego

taras na gruncie ekipa

W przeciwieństwie do tradycyjnych patio, tarasy drewniane nie zawsze ulokowane są bezpośrednio przy budynku – mogą np. znajdować się na jego dachu, lub nieco dalej, w środku ogrodu. Mogą być także wbudowane w naturalne wzniesienie.

Zatem pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć, przystępując do projektowania swojego tarasu, powinna być jego dostępność. Jeżeli nie jest ulokowany bezpośrednio przy budynku, zastanów się, jak do niego dotrzesz. Czy na dach zbudowane będą schody? Czy do wyznaczenia drogi na taras/do ogrodu użyjesz tego samego drewna, z którego wykonany jest taras, czy zdecydujesz się na inne materiały – kamienie lub kostkę brukową – aby nadać mu specjalnego stylu?

Taras drewniany na betonie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, budowę tarasu zaczynamy od wyboru podstawy i tutaj często podejmowana jest decyzja o realizacji inwestycji na podłożu betonowym, na którym następne układane są legary, a do nich mocowane deski tarasowe. Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać taką posadzkę i w jaki sposób prawidłowo zamontować do niej legary, a następnie deski to sprawdź jeden z naszych artykułów, w którym wyjaśniamy podstawowe kwestie.

Artykuł o którym wspominamy -> Taras na podłożu betonowym

Taras drewniany na gruncie

Taras na gruncie to obecnie jeden z najpopularniejszych typów tarasów przydomowych. Nie ukrywamy, że w przeciągu kilku ostatnich lat to jedna z najpopularniejszych konstrucji, które realizujemy podczas tworzenia dla Państwa tarasów drewnianych. Punktem charakterystycznym dla tarasu na gruncie jest brak jakiejkolwiek podbudowy.

Jak wygląda proces budowy konstrukcji w praktyce, znajdziesz na stronie -> Taras na gruncie

Taras na podwyższeniu - na betonowych słupach

Taras na słupach betonowych dedykowany jest dla osób, które posiadają budynek w którym poziom wylewki budynku jest wyniesiony ponad linię gruntu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie budowa tarasu na równi z podłogą pomieszczeń parteru. Po pierwsze, będzie nam wygodniej korzystać z tarasu od strony wnętrza domu, a w ciepłe miesiące bez trudu w takim miejscu możemy urządzić, np. jadalnie.

Taras na podwyższeniu to również świetna sprawa jeśli lubimy podziwiać widoki. Taras na betonowych słupach możemy wnieść w każdym momencie, nawet po ukończeniu budowy domu. Oprócz słupów, które są betonowe, reszta konstrukcji tarasu może być oczywiście wykonana z drewna. Aby ułożyć deski na tarasie, najpierw konieczne jest jednak stworzenie rusztu, czyli ułożenie legarów. Ze słupami łączymy je za pomocą stalowych obejm. Deski montujemy w poprzek na legarach, by ułatwić odprowadzenie wody opadowej, o czym więcej wspominamy w dalszej części naszego artykułu.

Zastanawiasz się jak zrobić taras? Skorzystaj z profesjonalnej ekipy!

materiał na taras

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do użycia materiałów lub budowy tarasu z drewna – zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami. Stworzymy dla Ciebie wymarzony taras.

Odprowadzanie wody przy tarasie z drewna

Każdy taras, niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonany, wymaga dobrego systemu odprowadzania wody. Jest to niezwykle ważne w przypadku tarasów drewnianych. Taras na dachu, wokół którego są ściany, może łatwo zbierać wodę, która nie będzie miała gdzie spłynąć. Tarasy na zboczach i typowe drewniane tarasy ogrodowe również wymagają dobrego odprowadzania wody w celu uniknięcia erozji, która może powodować przesuwanie się ziemi i niestabilność tarasu.

Taras drewniany - praktyczne porady 3

Ponieważ tarasy drewniane często budowane są nieco nad ziemią oznaki erozji mogą nie być widoczne aż do momentu, kiedy taras nie zaczyna się zapadać. Dlatego też odpowiedni system odprowadzania wody powinien być zainstalowany pod tarasem, aby upewnić się, że nie dojdzie do erozji, a w wypadku tarasu na dachu – do zbierania się wody.

Taras drewniany - praktyczne porady 4

Rozmiar i kształt tarasu drewnianego

W niektórych wypadkach, rozmiar i kształt Twojego tarasu będzie podyktowany miejscem, w którym się znajduje. Dla przykładu, tarasy na dachu mogą zajmować cały dach, ale w niektórych wypadkach jedynie jego część.

Tarasy na zboczu wzniesienia mają więcej miejsca na ciekawe rozwiązania projektowe – można np. zaprojektować kilka poziomów takiego tarasu, w zależności od wielkości wzniesienia. Tarasy otaczające baseny powinny być wystarczająco duże, aby nie tylko „zmieścić” obszar basenu, ale zostawić wokół niego miejsce przynajmniej do swobodnego przejścia.

Poza tym rozważ również, w jaki sposób będziesz korzystał z tarasu. Jeżeli na przykład planujesz urządzać grille dla znajomych czy inne przyjęcia w ogrodze, Twój taras powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na grilla, miejsce do siedzenia, może nawet bar. Tarasy, których przeznaczeniem jest relaks w ogrodzie, mogą być miejsce, ale muszą znajdować się w odpowiednim miejscu – zastanów się, gdzie jest najlepszy widok. Z kolei tarasy które mają pełnić rolę patio czy ganku powinny być na tyle duże, aby zmieścić komplet mebli ogrodowych, a taras okalający basen powinien zapewnić miejsce do opalania.

Wybór desek tarasowych

Każda drewniana struktura zbudowana na zewnątrz, taka jak taras, musi zostać zbudowana z drewna zgodnego z jej przeznaczeniem. Tradycyjne drewno, np. sosnowe, musi być odpowiednio traktowane, aby mogło poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Z biegiem czasu mogą pojawiać się także drzazgi, a Twój taras może zacząć gnić pod wpływem wilgoci. 

bangkirai drewno egzotyczne na taras drewniany

Aby Twój drewniany taras dobrze znosił to, do czego został przeznaczony, powinieneś użyć drewna modyfikowanego, które jest odporne na tego typu problemy. Drewno modyfikowane nie wymaga bejcowania, jest odporne na gnicie i pleśń, a także nie pojawiają się na nim drzazgi.

Tego typu taras pokrywa się także z biegiem czasu piękną, srebrną patyną, która idealnie komponuje się z ogrodami.

Sprawdź jaka deska tarasowa sprawdzą się najlepiej np. w jednym z naszych wpisów – Deski na taras

Taras z drewnianą podłogą – inspiracje

Sposobów na zaprojektowanie drewnianego tarasu jest równie dużo, co typów budynków i struktur w pobliżu których taki taras można ułożyć.  Tak różne, jak umiejscowienie danego tarasu mogą być możliwe style i sposoby jego użytkowania. Zainspiruj się do stworzenia własnego drewnianego tarasu – być może skorzystasz z któregoś z naszych pomysłów. Sprawdź też: Tarasy ogrodowe

Taras z desek drewnianych na betonie

Taras drewniany - praktyczne porady 5

Ten prywatny drewniany taras jest ukryty za domem. W fantastyczny sposób wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu. Drewniane deski tarasowe bardzo dobrze pasują do naturalnego otoczenia, podkreślając urodę morza i kamienistego wybrzeża. Doskonale również dobrano ich naturalnie postarzony, popielaty odcień. Ten taras zbudowany jest na kilku poziomach, co pozwala na uzyskanie różnorodnych widoków,  jak również na nieco prywatności dzięki małej altanie na końcu tarasu. Dzięki temu ten drewniany taras jest niezwykle funkcjonalny – sluży nie tylko do wypoczynku, ale także do rozrywki.

Taras z drewna przy basenie

taras drewniany obrazek 1

Ten drewniany taras wykorzystuje ścieżkę zbudowaną z tego samego materiału prowadzącą z ogrodu do basenu. Wokół basenu jest nieco podniesiony, co odseparowuje go od pozostałego terenu i ogrodu, nadając całej konstrukcji definicji. Taki drewniany taras odseparuje Cię nieco od reszty ogrodu i da mnóstwo miejsca na kąpiele słoneczne i inne rozrywki.

Taras drewniany na gruncie

Taras drewniany - praktyczne porady 6

Drewniany taras nie musi być specjalnie duży, aby był funkcjonalny i przynosił Ci radość. Ten dwupoziomowy taras z tyłu domu pozwoli Ci na ugoszczenie bliskich w samym sercu ogrodu, pośród kwiatów i drzew. Ponieważ jest zbudowany wzdłuż krawędzi płotu i między drzewami, wykorzystuje każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Wydzielona część z miejscami do siedzenia pozwala Ci na zaproszenie większej liczby gości.

Potrzebujesz więcej pomysłów na aranżację? Sprawdź jeden z naszych wpisów, w którym pokazujemy kilka ciekawych realizacji tarasów drewnianych.

taras przed domem obrazek 3
taras przed domem aranżacje
nowoczesny taras obrazek 3
tarasy ogrodowe obrazek 4

Ile kosztuje taras drewniany?

Pisząc o projektowaniu czy ogólnie o budowaniu takich konstrukcji, nie można przejść obojętnie obok tematu ceny. Zapewne bardzo Cię to interesuje, ale niestety, jednoznaczna odpowiedź na pytanie o cenę nie istnieje. Za metr kwadratowych desek tarasowych możesz zapłacić bowiem od 50 do nawet 350 zł i więcej. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie materiał zostanie wybrany.

Sprawdź też: Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?

Taras z drewna krajowego

W cenie oscylującej w granicach 50-100 zł sprzedawane są zazwyczaj deski tarasowe z rodzimego gatunku drewna. Ich kolor i struktura mogą się podobać, a i za ich wyborem przemawia oczywiście także cena. Radzimy jednak poważnie zastanowić się przy podejmowaniu takiej decyzji. To zazwyczaj drewno rodzime, a więc głównie świerk lub sosna, które znane są ze swojej niskiej naturalnej odporności na trudne warunki atmosferyczne. Przy zakupie więc oszczędzisz, ale szybko możesz przekonać się o tym, że inwestycja nie była jednak dobra. Nawet dobrze zabezpieczone przez producenta drewno będzie szybko wymagało kolejnej konserwacji. Taras z tego materiału ma tendencję do wypaczania się, pękania czy gnicia, jeśli nie zadba się o zabezpieczenie. Konieczność częstego powtarzania tego procesu będzie Cię kosztowała czas oraz pieniądze.

Taras drewniany - praktyczne porady 7
Taras drewniany - praktyczne porady 8

Jeśli ma być dużo solidniej, ale jednocześnie wciąż w cenie przystępnej, możemy polecić przede wszystkim deski tarasowe dębowe. Metr kwadratowy to, zależnie od konkretnej oferty, wydatek w granicach od 100 do 120-130 zł. Dąb już w sposób naturalny jest dobrze zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, a i fabryczne zabezpieczenie desek wzmacnia ich powierzchnię. Przy tym wszystkim naszym zdaniem drewno to bardzo ładnie się prezentuje, choć nie zawsze jest wdzięczne w obróbce. Sprawdź też: Czy modrzew syberyjski nadaje się na taras?

Taras drewniany - praktyczne porady 9

Taras z drewna egzotycznego

Górna półka to już taras z drewna egzotycznego. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się najczęściej od około 200 zł i dobijają do 350 zł, a w niektórych przypadkach deska może być nawet jeszcze droższa. Czy warto tyle płacić? Naszym zdaniem tak, jeśli chce się poczynić inwestycję na lata, przy której nic nie będzie trzeba robić. Drewno z egzotycznych rejonów świata jest wyjątkowo niepodatne na działanie różnych warunków atmosferycznych. Przy tym można kupować deski, które mają niespotykaną w naszym rejonie świata kolorystykę, w pełni naturalną. Sprawdź też: Bangkirai – drewno egzotyczne na taras drewniany

Do budowy tarasu zaliczamy również inne materiały budowlane

Wybór odpowiedniej deski, z której później powstanie nasz wymarzony taras z drewna, to na pewno najtrudniejsza decyzja do podjęcia. Kiedy masz już ją za sobą, czas zająć się wszystkimi pozostałymi materiałami, które będą potrzebne do budowy.

Praktycznie na pewno będzie potrzeba zakupić trochę betonu, najlepiej po prostu gotowego. Aby taras z desek drewnianych był trwały, trzeba skupić się nie tylko na samych deskach. To również konstrukcja, na której zostaną one później ułożone. Konstrukcję ustawia się jednak na twardym podłożu, zazwyczaj na wylewce betonowej. Z pewnością przyda się także trochę piasku, szczególnie tam, gdzie podłoże jest grząskie i trzeba je zagęścić, a później wyrównać.

Kolejnym kosztem będą legary. Mocujemy je do betonowej wylewki, a następnie już bezpośrednio na nich kładziemy same deski. Tutaj bardzo ważna uwaga. Jeśli kupujesz legary, nie powinieneś oszczędzać na tym materiale. W trakcie budowy przykryjesz je deskami i nie będziesz miał do nich dostępu. Musi to być więc drewno najwyższej jakości, które latami nie podda się trudnym warunkom, szczególnie dużej wilgotności, jaka będzie panowała pod tarasem.

Na koniec zostają nam już tylko różnego rodzaju wsporniki i uchwyty montażowe, jak również gwoździe. Tutaj koszty są już naprawdę niewielkie przy skali całej inwestycji i dlatego można je pominąć. Koszt wzrośnie na pewno wtedy, gdy planujesz pomalować gotowy taras. Zakup lakierów i farb, zależnie oczywiście od potrzeb, może nieco podnieść cenę ostateczną.

Budowa tarasu drewnianego cennik – podsumowanie

Ile może w takim razie kosztować taka inwestycja w praktyce? Z naszego doświadczenia wynika, że najpopularniejsza powierzchnia tarasu to około 20 mkw. i dla takiej wielkości zrobimy nasze zestawienie.

Koszt zakupu desek tarasowych może więc wynosić niecałe 2000 zł dla drewna rodzimego, około 3000 zł przy wyborze dębu oraz od 4000 zł wzwyż przy wyborze drewna egzotycznego.

Same materiały to natomiast w granicach 400 zł za beton i 500 zł za legary. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, nie doliczamy kosztów zakupu gwoździ i uchwytów, jak i ewentualnie farb. Pamiętaj również, że bierzemy pod uwagę taras bez zadaszenia. Jeśli myślisz o nim, musisz liczyć się z większym wydatkiem.

Są to oczywiście koszty orientacyjne. Każdy projekt jest inny, warunki do budowy tarasu mogą być różne, a i każdy z nas ma indywidualne wymagania wobec tej konstrukcji.

Budowa tarasu – cena robocizny

W naszych wyliczeniach nie wzięliśmy oczywiście pod uwagi kosztów robocizny. Osoby z tzw. talentem złotej rączki mogą podjąć się budowy we własnym zakresie. Najczęściej jednak będziemy do tego wynajmować ekipę specjalistów. Tutaj nie da się w żaden sposób ustandaryzować cen. Zależą one od konkretnej firmy, skali trudności realizacji projektu, a nawet od regionu, w którym usługa jest wykonywana.

elewacja drewniana 2

Pamiętajmy, że budowa dachu tarasu będzie w pewien sposób ingerencją w bryłę domu, dlatego warto, aby zajęli się tym profesjonaliści. Zadaszenie tarasu powinno pasować do domu kształtem, materiałem i kolorem. Inaczej realizujemy taras w domu o płaskim dachu, inaczej w budynku ze starszą bryłą. Więcej możesz poczytać w jednym z naszych wpisów: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.

Możemy za to polecić swoje wsparcie. Wystarczy skontaktować się z nami i przedstawić swoje potrzeby. Pomożemy w doborze najlepszych materiałów, przygotujemy cennik i zaproponujemy usługi budowy, dzięki którym taras drewniany powstanie szybko i na pewno będzie solidny.

Budowa tarasu drewnianego – wady i zalety

Taras drewniany - praktyczne porady 10

Jeśli zdecydowałeś się na wybudowanie obok własnego domu tarasu z drewna to znak, że dostrzegasz w nim bardzo dużo zalety. Każdy ma inne potrzeby i może inaczej podchodzić oczywiście do tego tematu. Są jednak pewne zalety tych konstrukcji, z którymi na pewno zgodzi się każdy. Zalicza się do nich przede wszystkim:

Zalety tarasu drewnianego

Drewno gwarantuje doskonały komfort termiczny, nie nagrzewa się nadmiernie latem, a i w chłodniejsze dni będzie przyjemnie posiedzieć pośród drewnianych desek;

Materiał bardzo ekologiczny, który do tego po prostu pięknie wygląda;

Naturalny materiał świetnie komponuje się z całym ogrodem, szczególnie ciekawie prezentuje się taras wypełniony różnorodną roślinnością;

Drewno to materiał prosty w obróbce, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby taras przybierał fantazyjne kształty.

Wady tarasu drewnianego

Koniecznie należy bardzo dobrze przygotować i utwardzić podłoże pod konstrukcję tarasu. Powinno się przy tym unikać podłoża mocno wilgotnego;

Podłoga na tarasie zawsze musi mieć spadek, aby nie gromadziła się na nim woda. Oczywiście jeśli taras jest postawiony przy budynku, spadek musi zaczynać się na jego ścianie;

Układając deski powinno się zachować pomiędzy nimi minimalny odstęp. Drewno kurczy się w chłodne dni, a rozszerza przy wysokiej temperaturze, a więc musi mieć na taką pracę miejsce.

Oczywiście musimy być uczciwi i wymienić również pewną wadę, którą niewątpliwie konstrukcje te posiadają. Taras wcześniej czy później zacznie poddawać się działaniu negatywnych warunków atmosferycznych. Jeśli zdecydujesz się na wspomniane wcześniej deski z drewna krajowego, niestety bardzo często będziesz zajmował się konserwacją konstrukcji. Generuje to koszty, a przy tym jest czasochłonne, jeśli oczywiście konserwację chcesz przeprowadzać samodzielnie.

Wadę tę można jednak w dużym stopniu zniwelować, wybierając drewno o wiele wyższej jakości. Taras z desek egzotycznych będzie piękny, a przy tym praktycznie tak samo trwały, jak konstrukcja wykonana z materiałów kompozytowych, która nie ma już tak naturalnego wyglądu.

Jakość desek tarasowych

Jakość desek na pewno ma ogromny wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji, ale okazuje się, że nie tylko. Z naszego doświadczenia wiemy, że niestety niejeden taras jest stawiany „na szybko” i niepoprawnie. Błędy konstrukcyjne bardzo często są przyczyną szybkiego jej niszczenia i dlatego teraz kilka podpowiedzi, dzięki którym możesz ich uniknąć:

Profesjonalny taras drewniany

Dobrze przygotowane podłoże to jednak absolutna podstawa i jeśli nie zadbasz o to, wykonana konstrukcja może szybko ulegać niszczeniu. Warto pozostawić to zadanie w rękach specjalistów. Grunt należy odpowiednio utwardzić oraz wyrównać. Nierzadko powinno się także dodatkowo zabezpieczyć legary, jeśli trzeba stawiać taras na gruncie podmokłym. Zachęcamy z tego powodu do kontaktu. Jeśli chcesz cieszyć się tarasem przez długie lata, postaw na nasze doświadczenie. Sprawnie i tanio wykonamy każdą konstrukcję.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ingacentrala@o2.pl'
Inga
4 lat temu

Taki mały ukryty taras drewniany w ogrodzie to moje marzenie. W przyszłym roku na lato – zamawiam! Czekam na więcej inspiracji, aby móc w czym wybierać 🙂