Sierpień 24 2017 2Comments
Taras drewniany - jak zaprojetować? Inspiracje 1

Taras drewniany – jak zaprojetować? Inspiracje

Słowo „taras drewniany” (ang. terrace) pochodzi od łacińskiego słowa terra, czyli ziemia – oznaczało strukturę, którą buduje się lub podnosi z powierzchni ziemi. W ciągu wieków i dekad tarasy przeszły znaczącą transformację, a teraz słowa tego używa się do określenia każdego typu i formy struktury, która łączy ogród z budynkiem.

Obecnie tarasy najczęściej można znaleźć w przydomowych ogródkach, szczególnie na wzniesieniach, a często także na dachach. Drewniane tarasy są szczególnie popularne – tworzą piękne, naturalne połączenie domu z ogrodem. Jak w wypadku każdej innej struktury, tarasy drewniane również powinny być projektowane z pamięci o kilku istotnych kwestiach, które determinują ich strukturę. Dowiedz się, jak stworzyć wspaniały taras drewniany, dzięki poniższym wskazówkom.

Tarasy drewniane, a dostępność

W przeciwieństwie do tradycyjnych patio, tarasy drewniane nie zawsze ulokowane są bezpośrednio przy budynku – mogą np. znajdować się na jego dachu, lub nieco dalej, w środku ogrodu. Mogą być także wbudowane w naturalne wzniesienie.

Zatem pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć, przystępując do projektowania swojego tarasu, powinna być jego dostępność. Jeżeli nie jest ulokowany bezpośrednio przy budynku, zastanów się, jak do niego dotrzesz. Czy na dach zbudowane będą schody? Czy do wyznaczenia drogi na taras/do ogrodu użyjesz tego samego drewna, z którego wykonany jest taras, czy zdecydujesz się na inne materiały – kamienie lub kostkę brukową – aby nadać mu specjalnego stylu?

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do użycia materiałów – zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami.

Odprowadzanie wody

Każdy taras drewniany wymaga dobrego systemu odprowadzania wody. Jest to niezwykle ważne w przypadku tarasów drewnianych. Taras na dachu, wokół którego są ściany, może łatwo zbierać wodę, która nie będzie miała gdzie spłynąć. Tarasy na zboczach i typowe drewniane tarasy ogrodowe również wymagają dobrego odprowadzania wody w celu uniknięcia erozji, która może powodować przesuwanie się ziemi i niestabilność tarasu.

Ponieważ tarasy drewniane często budowane są nieco nad ziemią oznaki erozji mogą nie być widoczne aż do momentu, kiedy taras nie zaczyna się zapadać. Dlatego też odpowiedni system odprowadzania wody powinien być zainstalowany pod tarasem, aby upewnić się, że nie dojdzie do erozji, a w wypadku tarasu na dachu – do zbierania się wody.

Rozmiar i kształt tarasu drewnianego

W niektórych wypadkach, rozmiar i kształt Twojego tarasu będzie podyktowany miejscem, w którym się znajduje. Dla przykładu, tarasy na dachu mogą zajmować cały dach, ale w niektórych wypadkach jedynie jego część.

Tarasy na zboczu wzniesienia mają więcej miejsca na ciekawe rozwiązania projektowe – można np. zaprojektować kilka poziomów takiego tarasu, w zależności od wielkości wzniesienia. Tarasy otaczające baseny powinny być wystarczająco duże, aby nie tylko „zmieścić” obszar basenu, ale zostawić wokół niego miejsce przynajmniej do swobodnego przejścia.

Poza tym rozważ również, w jaki sposób będziesz korzystał z tarasu. Jeżeli na przykład planujesz urządzać grille dla znajomych czy inne przyjęcia w ogrodze, Twój taras powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na grilla, miejsce do siedzenia, może nawet bar. Tarasy, których przeznaczeniem jest relaks w ogrodzie, mogą być miejsce, ale muszą znajdować się w odpowiednim miejscu – zastanów się, gdzie jest najlepszy widok. Z kolei tarasy które mają pełnić rolę patio czy ganku powinny być na tyle duże, aby zmieścić komplet mebli ogrodowych, a taras okalający basen powinien zapewnić miejsce do opalania.

Dodatkowe udogodnienia

Tarasy drewniane mają jedną ogromną przewagę nad tarasami wykonanymi z innych materiałów – można w nie wbudować dowolne konstrukcje z użyciem tego samego materiału. Na przykład wykorzystując te same deski możesz zbudować na swoim tarasie miejsca do siedzenia, łatwi, schody czy stopnie, a nawet stoły. Taka kompozycja sprawi, że Twój taras będzie wyglądał spójnie i pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Taras drewniany – wybór drewna

Każda drewniana struktura zbudowana na zewnątrz, taka jak taras, musi zostać zbudowana z drewna zgodnego z jej przeznaczeniem. Tradycyjne drewno, np. sosnowe, musi być odpowiednio traktowane, aby mogło poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Z biegiem czasu mogą pojawiać się także drzazgi, a Twój taras może zacząć gnić pod wpływem wilgoci. Aby Twój drewniany taras dobrze znosił to, do czego został przeznaczony, powinieneś użyć drewna modyfikowanego, które jest odporne na tego typu problemy. Drewno modyfikowane nie wymaga bejcowania, jest odporne na gnicie i pleśń, a także nie pojawiają się na nim drzazgi.

Tego typu taras drewniany pokrywa się także z biegiem czasu piękną, srebrną patyną, która idealnie komponuje się z ogrodami.

Sprawdź jakie deski na taras sprawdzą się najlepiej: Deski na taras

KILKA PRZYKŁADOWYCH POMYSŁÓW

Sposobów na zaprojektowanie drewnianego tarasu jest równie dużo, co typów budynków i struktur w pobliżu których taki taras można ułożyć.  Tak różne, jak umiejscowienie danego tarasu mogą być możliwe style i sposoby jego użytkowania. Zainspiruj się do stworzenia własnego drewnianego tarasu – być może skorzystasz z któregoś z naszych pomysłów.T

Taras drewniany przy basenie

taras drewniany obrazek 1

Ten drewniany taras wykorzystuje ścieżkę zbudowaną z tego samego materiału prowadzącą z ogrodu do basenu. Wokół basenu jest nieco podniesiony, co odseparowuje go od pozostałego terenu i ogrodu, nadając całej konstrukcji definicji. Taki drewniany taras odseparuje Cię nieco od reszty ogrodu i da mnóstwo miejsca na kąpiele słoneczne i inne rozrywki.

Ukryty taras drewniany

Taras drewniany - jak zaprojetować? Inspiracje 2

Ten prywatny drewniany taras jest ukryty za domem. W fantastyczny sposób wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu. Drewniane deski tarasowe bardzo dobrze pasują do naturalnego otoczenia, podkreślając urodę morza i kamienistego wybrzeża. Doskonale również dobrano ich naturalnie postarzony, popielaty odcień. Ten taras zbudowany jest na kilku poziomach, co pozwala na uzyskanie różnorodnych widoków,  jak również na nieco prywatności dzięki małej altanie na końcu tarasu. Dzięki temu ten drewniany taras jest niezwykle funkcjonalny – sluży nie tylko do wypoczynku, ale także do rozrywki.

Mały taras z drewna w ogrodzie

Taras drewniany - jak zaprojetować? Inspiracje 3

Drewniany taras nie musi być specjalnie duży, aby był funkcjonalny i przynosił Ci radość. Ten dwupoziomowy taras z tyłu domu pozwoli Ci na ugoszczenie bliskich w samym sercu ogrodu, pośród kwiatów i drzew. Ponieważ jest zbudowany wzdłuż krawędzi płotu i między drzewami, wykorzystuje każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Wydzielona część z miejscami do siedzenia pozwala Ci na zaproszenie większej liczby gości.

Zbuduj lepszy taras

Drewniany taras pozwala Ci na  wykorzystanie swojego ogrodu w nowy, ekscytujący sposób.  Przez współgranie z naturą i ułatwianie kontaktu z nią zewnętrzny taras wykonany z dobrej jakości desek drewnianych pozwala Ci na maksymalne wykorzystanie Twojego ogrodu. Weź nasze wskazówki pod uwagę, kiedy będziesz rozpoczynał pracę nad projektowaniem tarasu który pasuje do Ciebie, Twojego stylu życia i Twojego domu.

 

5/5 (1 Review)

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Hardwood.plInga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Inga
Gość
Inga

Taki mały ukryty taras drewniany w ogrodzie to moje marzenie. W przyszłym roku na lato – zamawiam! Czekam na więcej inspiracji, aby móc w czym wybierać 🙂