- Drewniane deski na balkon to dobry pomysł
- Jaka deska na taras będzie najlepsza na balkon?
- Deski na balkon montaż – porady
- Deski tarasowe kompozytowe na balkonie
- Wybierz kompozyt wykonany z PCV
- Ile kosztują kompozytowe deski na balkon?
- Montaż kompozytu lub drewna na balkonie
- Montaż desek kompozytowych na balkonie
- Podesty drewniane na balkon
- Profesjonalne realizacje do domu i ogrodu
Chcesz wykończyć podłogę na swoim balkonie i standardowo planujesz użyć do tego mrozoodpornych płytek ceramicznych? To faktycznie bardzo popularne rozwiązanie, ale zdecydowanie nie jedyne. Wydaje Ci się, że drewniana podłoga na balkonie to dobry pomysł? Wybierz z nami odpowiedni materiał. Co więcej, jeśli masz obawy, zawsze możesz zdecydować się na kompozyt. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowy i przytulny balkon, sprawdź już teraz, jakie alternatywy dla płytek oferuje rynek!
Drewniane deski na balkon to dobry pomysł
Nigdy nie myślałeś o tym, aby podłogę na balkonie wyłożyć świeżym, jeszcze pachnącym drewnem? To błąd, gdyż zyskasz na tym dużo więcej, niż przy zwykłych płytkach ceramicznych.
Drewno to materiał piękny, unikalny i cieszący oczy przy każdym spojrzeniu. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Doskonale wiesz, czym może skończyć się upadek na twardej ceramice, prawda? Drewno, choć solidne, jest miększe i skutecznie amortyzuje takie upadki.
Dodatkowo trudniej je uszkodzić. Upadek kubka czy ceramicznej doniczki z kwiatami? To może zdarzyć się na balkonie każdemu. Nawet wysokiej klasy płytki ceramiczne mogą po takim zdarzeniu popękać. Drewno na pewno przetrwa bliskie spotkanie z ciężkimi przedmiotami, często nawet bez żadnej skazy.
Najważniejsze jest jednak to, że drewno zapewnia przyjemne wrażenie ciepła. Nawet zimą wyjście na chwilę na balkon będzie dużo przyjemniejsze, gdy stąpa się do deskach, a nie zmarzniętej ceramice.
Sprawdź też: Deska tarasowa – postaw na naturalne drewno
Jaka deska na taras będzie najlepsza na balkon?
Otwarte pozostaje pytanie, na jakie konkretnie deski się zdecydować. To ważne, gdyż drewno ze swojej natury nie zawsze jest odporne na trudne warunki atmosferyczne. Przeświadczenie o tym, że jest to standard, wiele osób skutecznie odciąga od pomysłu ich wykorzystania na balkonie.
Istotnie, niektóre gatunki drewna bardzo szybko gniją, butwieją, pokrywają się mchem lub pękają w czasie bardzo upalnych i suchych dni. Oczywiście można temu zapobiegać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków konserwujących i odświeżających drewniane deski. Choć nie są one drogie, to jednak ciągłe zabezpieczanie podłogi może być uciążliwe.
Jeśli chcesz kupić porządne deski na balkon, przy których nie będziesz tracić czasu na konserwację, postaw na gatunki egzotyczne. Zalicza się do nich między innymi bangkirai, cumaru, ipa, tatajuba czy bardzo popularna massaranduba. Co w nich wyjątkowego? Posiadają naturalne właściwości uodparniające je na działanie wilgoci, mrozu i promieniowania UV. Niekonserwowane nawet latami mogą zachować swój piękny wygląd.
Sprawdź: Drewno egzotyczne na taras – jakie wybrać?
Jeśli wolisz coś bardziej krajowego, również masz pewne pole do manewru. Modrzew syberyjski to gatunek, który świetnie sprawdza się na otwartej przestrzeni. Tak naprawdę przy wyborze desek musisz kierować się jedną zasadą, wilgotnością materiału. W idealnym stanie mieści się ona w granicach pomiędzy 25, a 30%. Niezależnie na jaki rodzaj drewna się zdecydujesz, z pewnością będzie o wiele praktyczniejszy i ładniejszy niż płytki ceramiczne!
Deski na balkon montaż – porady
Czas na kilka cennych porad technicznych, dzięki którym unikniesz błędów montażowych. To przez nie bardzo często drewniana podłoga w krótkim czasie traci swój piękny wygląd. Podstawą jest zachowanie spadku podłoża. Jeśli posadzka balkonu jest idealnie wypoziomowana, musisz ją delikatnie przebudować. 3% spadek od okien do balustrady – to idealna sytuacja. Dzięki temu woda nie będzie długo zalegać na podłodze.
Musisz również zwrócić uwagę na różnicę poziomów pomiędzy posadzką oraz podłogą pokoju przylegającym do balkonie. Drewniana podłoga zawsze powinna być trochę niżej. Jeśli jednak różnica jest za duża i przekracza 6,5 cm, trzeba ją zniwelować. W tym celu pod podłogą montuje się legary. Gdy różnica jest mniejsza, niestety nie można stosować grubych desek. Musisz wtedy postawić na gotowe, drewniane płytki podłogowe.
Pamiętaj jeszcze o zabezpieczeniu podłoża. Na balkonie najczęściej jest beton, który trzeba pokryć powłoką poliuretanową. Zapobiegnie to wsiąkaniu wody wpadającej pod deski w mury. Dodatkowo z drewna spływają garbniki, które są groźne dla takiej posadzki. Poliuretan zabezpieczy również przed tym.
Sprawdź też: Deski na taras – co sprawdzi się najlepiej?
Deski tarasowe kompozytowe na balkonie
Tak, jak wspominaliśmy na początku, możesz zdecydować się na pewną alternatywę dla drewna. Są nią deski kompozytowe, które w ostatnich latach cieszą się wręcz ogromną popularnością. Co trzeba o nich wiedzieć?
Jak sama nazwa wskazuje, kompozyt jest tworzywem sztucznym, ale w tym przypadku tylko częściowo. Drobno zmielone drewno (mączkę), miesza się z kompozytami, a następnie prasuje i wytwarza w ten sposób deski. Tworzywem sztucznym może być:
Wybierz kompozyt wykonany z PCV
W składzie tańszych desek kompozytowych znajdziesz niestety domieszki PP lub HDPE i nie jest to rozwiązanie polecamy. Tworzywa te dość szybko ulegają degradacji, a do tego mogą być nawet łatwopalne! Jeśli decydujesz się na kompozyty, powinieneś wybierać te wykonane z PVC. Są trwałe, bezpieczne i estetyczne jednocześnie.
Po co w ogóle miesza się drewno z tworzywem? Takie połączenie pozwala zachować w miarę naturalny wygląd deski, przy całkowitym wyeliminowaniu wad drewna. Dzięki dodatkom kompozytowym materiał jest niepodatny na działanie wilgoci, mrozu oraz promieniowania UV. Z biegiem czasu może jedynie bardzo delikatnie blednąć (dotyczy to szczególnie tańszych desek).
Pozornie im więcej drewna tym lepiej, ale nie w tym przypadku. Kompozyty są drogie, przez co producenci często dodają ich mniej, niż samej mączki. Za dużo drewna powoduje jednak, że deski są podatniejsze na trudne warunki atmosferyczne i mogą nawet wchłaniać wilgoć. Powszechnie uznaje się, że mieszanka 50/50 to absolutne maksimum. Jeśli drewno dominuje w składzie, lepiej takich desek nie kupować.
Ile kosztują kompozytowe deski na balkon?
Zastanawiasz się pewnie teraz, czy jest to droga inwestycja? Jeśli planujesz kupić kompozyt zamiast rodzimych gatunków drewna, to faktycznie możesz być zaskoczony ceną. Deski kompozytowe są drogie, ale z drugiej strony pamiętaj, jak wiele dzięki nim zyskujesz. To spokój na długie lata – nie musisz malować i konserwować, a i samo czyszczenie takie podłogi jest bajecznie proste.
Koszt zakupu kompozytu można tak naprawdę porównać do ceny desek wykonanych z drewna egzotycznego. Czy w takim razie jest to rozwiązanie dla Ciebie? Na to pytanie musisz już odpowiedzieć sobie sam.
Sprawdź też: Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?
Montaż kompozytu lub drewna na balkonie
Kwestie techniczne poruszaliśmy już wcześniej i mają one zastosowanie nie tylko do drewna, ale i kompozytu. Nie ma również różnic w kwestii przygotowania podłoża. Również trzeba zwrócić uwagę na spadek oraz pomierzyć wysokości. Jeśli różnice są za duże, trzeba zastosować dodatkowe legary lub podpory.
Różnice zaczynają się jednak wtedy, gdy przychodzi już do samego montażu. Klasyczne deski na balkon skręca się śrubami lub zbija gwoźdźmi. Pamiętaj, aby stosować produkty nierdzewne! Najtańsze śruby i gwoździe szybko pokryją się rdzą. Wygląda to nieestetycznie, ale dodatkowo korozja niszczy strukturę drewna. Z biegiem czasu w okolicach punktów montażowych zaczną pojawiać się uszkodzenia desek.
Montaż desek kompozytowych na balkonie
Deski kompozytowe natomiast mocuje się na specjalne klipsy. Masz tutaj do czynienia z tworzywem sztucznym i dlatego kategorycznie nie wbijaj w nie żadnych gwoździ. Możesz zastosować jedynie wkręty. Przydadzą się one w tych miejscach, gdzie docinałeś deski (usuwasz fabryczne punkty montażowe). Praktycznie każdy producent oferuje tzw. systemy, czyli gotowe do montażu zestawu. Znajdziesz tam wszystkie elementy potrzebne do zamocowania podłogi. Tak naprawdę do kompozytu nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi i spokojnie poradzisz sobie z tym na własną rękę.
W obu przypadkach musisz jednak pamiętaj o pozostawieniu szczeliny. Szczególnie naturalne drewno potrzebuje „miejsca do pracy”. Materiał kurczy się i rozszerza w zależności od temperatury. Jeśli deski ułożyć na ścisk, będą się one o siebie wiecznie ocierać. Duże naprężenia uszkadzają strukturę i mogą doprowadzić nawet do pękania materiału. Pamiętaj o tym!
Podesty drewniane na balkon
Pamiętasz, ja wspominaliśmy o zbyt małej różnicy w poziomach? Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, możesz zdecydować się na specjalne panele. Dostępne są one zarówno w wersji drewnianej, jak i kompozytowej. Panel to nic innego jak kwadratowa płytka, bardzo cienka, ale jednocześnie prosta w montażu. Kompozyt standardowo mocuje się na zatrzaski, a drewno skręcając lub zbijając.
Co warte wspomnienia, drewnem możesz udekorować również swoją balustradę. Zamiast plastikowych, giętkich wiatrochronów, wystarczy zbić kratownicę i zamocować ją do barierki. Do niej następnie mocuje się deseczki drewniane lub kompozytowe. Całość wygląda naprawdę pięknie i naturalnie.
Profesjonalne realizacje do domu i ogrodu
Jeśli zainteresowała Cię taka kompozycja wykończenia balkonu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. W ofercie mamy deski na tarasy i szeroki wybór najlepszych materiałów na zabudowę balkonu. Jednocześnie oferujemy swoje wsparcie techniczne – możemy kompleksowo zająć się montażem!
Nasza firma oferuje profesjonalne doradztwo w doborze materiałów, jeśli zastanawiasz się jakie deski na tarasie wybrać, czy też chciałbyś kompleksowo zlecić nam realizacje tarasu z drewna lub elewacji drewnianej, zapraszamy do naszych kontaktu z naszym specjalistą. W ramach naszych usług wchodzi również sprzedaż materiałów, w tym deski kompozytowe, deski tarasowe, legary, akcesoria itd… Jeszcze raz zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Opinie naszych zadowolonych klientów potwierdzają, że warto nam zaufać!
Dodaj komentarz