- Czym w świetle przepisów jest taras ogrodowy?
- Pojęcie tarasu ogrodowego występuje w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych
- Wyrok WSA nie pozostawia wątpliwości, że budowę tarasu trzeba zgłosić
- Gdzie i jak zgłosić budowę tarasu?
- Czy zadaszenie tarasu również wymaga pozwolenia?
- Budujesz taras? Skorzystaj z pomocy specjalistów!
Planujesz dobudowę tarasu do już istniejącej nieruchomości? W takim razie koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Wbrew obiegowej opinii wykonanie takiej konstrukcji bez zgłaszania czy uzyskania pozwolenia może być traktowane jako samowola budowlana! Sprawdź już teraz, jak tarasy są traktowane przez przepisy i jakie formalności powinieneś załatwić, aby uniknąć wysokich kar.
Czym w świetle przepisów jest taras ogrodowy?
Zaczniemy od samej definicji tarasu, która, jak się okazuje, niestety nie jest ujęta w przepisach. Nie pozostaje więc nic innego, jak posiłkować się słownikowym wyjaśnieniem tego pojęcia. Zgodnie z nim jest to swego rodzaju balkon, który umieszcza się na parterze, piętrze lub innej płaskiej powierzchni obok budynku. Ważniejsze jest jednak to, że słownik traktuje taras jako część nieruchomości i właśnie z tego powodu pojawia się problem związany z pozwoleniami.
Warto pamiętać, że każda konstrukcja dobudowana, traktowana jako nowa część nieruchomości, wymaga uzyskania pozwolenia albo przynajmniej zgłoszenia planów rozbudowy w lokalnym urzędzie gminy. Taras również trzeba tak traktować, choć okazuje się, że kwestie związane z tym, czy wymagane jest pozwolenie, czy zgłoszenie się w naszym kraju niesamowicie zawiłe.
Pojęcie tarasu ogrodowego występuje w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych
Choć przepisy nie definiują samego tarasu, to jednak okazuje się, że pojęcie to pojawia się w pewnych paragrafach. Ich występowanie tam jest o tyle ważne, iż w pewnym sensie potwierdza definicję słownikową, zgodnie z którą taras jest częścią nieruchomości.
Mamy tutaj na myśli rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, które muszą spełniać budynki i wytycznych związanych z ich usytuowaniem. Pod tym kątem zdecydowanie najważniejsze są zapisy występujące w par. 3 pkt. 24. Dowiadujemy się z nich, że do tzw. kubatury brutto budynku zalicza się nie tylko powierzchnię balkonów, ale także tarasów. Co ważne podkreślenia, kubaturę liczy się do wysokości balustrady, jeśli taka występuje.
Kolejnym potwierdzeniem na to, że przepisy traktują taras jako elementy wspólny z budynkiem, jest par. 12 ust. 5. Dotyczy on standardów usytuowania obiektu na działce. Nieruchomość musi znajdować się minimum 1,5 metra od granicy sąsiedniej parceli. Za punkt graniczny budynku uznaje się (oczywiście oprócz samych ścian) nie tylko balkony, gzymsy, daszki czy okapy. Przepisy wyraźnie mówią również właśnie o tarasach, wspominając także o galeriach, schodach zewnętrznych, rampach czy pochylniach.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras przed domem
Co to oznacza w praktyce? Jeśli dostawiony do budynku taras znajdzie się w odległości mniejszej, niż 1.5 metra od granicy działki (jego najdalej wysunięty punktu), taka budowa będzie niezgodna z przepisami. Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno tego zrobić. W takiej sytuacji potrzebne jest uzyskanie zgody właściciela działki sąsiedniej, jak i pozwolenia w urzędzie.
Wyrok WSA nie pozostawia wątpliwości, że budowę tarasu trzeba zgłosić
Jako potwierdzenie powyższych tez przytoczymy jeszcze bardzo istotny dla tej sprawy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Poznania. Postępowanie dotyczyło właśnie budowy tarasu o wielkości 3×5 metrów, którego konstrukcja składała się z fundamentów, betonowych słupów i usadowionej na nich żelbetowej płycie.
Sprawa trafiła do WSA, gdyż lokalny inspektorat budowlany uznał, że taki obiekt zwiększył kubaturę budynku, a był postawiony bez stosownego pozwolenia. Wyrok w tej sprawie nie pozostawił cienia wątpliwości, że inspektorat miał rację.
Rozstrzygnięcie WSA było na niekorzyść właściciela nieruchomości. Sąd przyznał bowiem rację, że dobudowany taras stał się częścią budynku, zwiększając tym samym jego kubaturę i brak pozwolenia oznacza samowolę budowlaną. Co prawda w późniejszym czasie wyrok ten został uchylony, ale nie dlatego, że sąd wydał nieprawidłowe orzeczenie. W toku postępowania okazało się, że taras powstał w miejscu, w którym wcześniej znajdował się balkon, a więc niejako kubatura pierwotna budynku nie została zmieniona.
Sprawa ta pokazuje jednak, że warto postarać się o pozwolenie, gdyż jego brak może grozić wysokimi karami. W powyższym postępowaniu sąd ustalił tzw. opłatę legalizacyjną, która wyniosła aż 50 tysięcy złotych! Podejmowanie ryzyka jest więc całkowicie nieopłacalne.
Gdzie i jak zgłosić budowę tarasu?
Niejasność przepisów i szybki rozwój technologii budowy tarasów sprawia, że ustawodawca zwyczajnie nie nadąża za tymi zmianami.
Od wielu lat w Polsce panuje chaos prawny związany z takimi pozwoleniami i niestety nic nie wskazuje, aby w niedalekiej przyszłości miało się to zmienić.
Pewne jest to, że z każdymi planami budowy tarasu należy się zgłosić do lokalnego urzędu gminy. Tam projekty są rozpatrywane indywidualnie, między innymi pod kątem wielkości przyszłego obiektu oraz tego, z jakich materiałów zostanie wykonany. Okazuje się, że kiedy w gminie X będzie potrzebne pozwolenie na taką budowę, gmina Y może wymagać jedynie zgłoszenia. To dobitnie pokazuje poważny chaos prawny w tym zakresie, z jakim mamy do czynienia w Polsce.
Teoretycznie obiekty tego typu, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. i nie są one trwale związane z gruntem, wymagają tylko zgłoszenia. Radzimy jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania do tego przepisu. Lepiej wybrać się do urzędu gminy, zaprezentować swoje plany i poczekać na ich weryfikację. Nierzadko okazuje się, że choć teoretycznie obiekt kwalifikuje się tylko do zgłoszenia, to będzie wymagane pozwolenie.
Takich problemów nie mają oczywiście osoby, które dopiero zaczynają inwestycję budowy domu i w planach już uwzględniony zewnętrzny taras.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zbudować taras?
Czy zadaszenie tarasu również wymaga pozwolenia?
Przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji, w której taras już znajduje się przy budynku, ale nie ma on zadaszenia.
Czy właściciel takiej nieruchomości, który zdecyduje się na wykonanie daszku nad tą powierzchnią wypoczynkową, również musi starać się o pozwolenie?
SPRAWDŹ TEŻ: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.
Na szczęście w tym zakresie przepisy są nie tylko bardziej jasne, ale także mają korzystną formę. Jeśli tylko powierzchnia takiego dachu nie przekracza 35 mkw., można ją stawiać bez uzyskiwania pozwoleń. Nie ma tutaj znaczenia, czy konstrukcja będzie „doklejona” do budynku czy w pewnym stopniu od niego odsunięta.
Trzeba tylko pamiętać o dodatkowym ograniczeniu. Prawo wspomina bowiem, o tym, że konstrukcji o takiej powierzchni nie może pojawić się więcej, jak dwie na każde 500 mkw. terenu. Co to oznacza? Jeśli będzie ich więcej, budowę trzeba zgłosić w urzędzie, aby uzyskać odpowiednie pozwolenie.
Budujesz taras? Skorzystaj z pomocy specjalistów!
Specjalizujemy się nie tylko w sprzedaży najwyższej jakości materiałów tarasowych. Możemy zaproponować usługę kompleksową, a więc projekt, dostarczenie materiałów oraz profesjonalną budowę na miejscu. Mamy wieloletnie doświadczenie, mnóstwo zrealizowanych projektów na koncie i możemy się pochwalić stale rosnącą grupą zadowolonych klientów. Nasze tarasy drewniane zrealizowały wiele marzeń i są nie tylko świetną przestrzenią rekreacyjną, ale także obiektem poprawiającym wygląd budynku.
Nie czekaj, zgłoś się do nas już dziś. Zapewniamy fachowe doradztwo w zakresie budowy tarasów, a do tego gwarantujemy terminowość i konkurencyjne ceny. Jesteśmy gotowi na realizację każdego, nawet najbardziej skomplikowanego projektu, zawsze zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras z basenem – mały basen koło domu
Dodaj komentarz