- Czy w przepisach istnieje pojęcie zadaszenia tarasu?
- Pozwolenie na zadaszenie tarasu – czy jest wymagane?
- Budowę zadaszenia tarasu warto zgłosić w lokalnym urzędzie
- W jakich przypadkach zgłoszenie budowy zadaszenia tarasu jest konieczne?
- Czy budowa wiaty garażowej wymaga pozwolenia?
- Planujesz zadaszenie tarasu? Sprawdź naszą ofertę
Jednym z bardziej praktycznych elementów wyposażenia każdego tarasu jest jego zadaszenie. Chroni zarówno przed opadami deszczu, jak i intensywnym nasłonecznieniem. Dzięki niemu można zdecydowanie więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, korzystając z tarasu nawet w czasie niepogody czy długo utrzymujących się upałów. Jeśli planujesz jego budowę, zanim zabierzesz się do pracy powinieneś upewnić się, czy w związku z taką inwestycją nie trzeba załatwić pewnych istotnych formalności. Sprawdź, czy do wykonania zadaszenia tarasu potrzebne jest pozwolenie budowlane!
Czy w przepisach istnieje pojęcie zadaszenia tarasu?
Co do zasady, pojęcie zadaszenia tarasu nie pojawia się w ustawie dotyczącej prawa budowlanego. Jednak teoretycznie konstrukcję tego typu można zakwalifikować do pewnych przepisów. Po pierwsze bowiem, zależnie od interpretacji, budowę zadaszenia tarasowego można potraktować jako przebudowę budynku mieszkalnego, a ta wiąże się już z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia. Z drugiej strony wykonanie takiej konstrukcji można też uznać za remont budynku, a to ma o wiele korzystniejsze konsekwencje – brak konieczności zgłaszania budowy czy uzyskiwania na nią pozwolenia. Jak w takim razie wygląda to wszystko w praktyce?
Pozwolenie na zadaszenie tarasu – czy jest wymagane?
Czas przejść do faktycznej interpretacji przytoczonych powyżej definicji, która to na szczęście okazuje się bardzo korzysta dla osób zainteresowanych dobudowaniem zadaszenia tarasu. Wszystko za sprawą licznych zmian w przepisach prawa budowlanego, które to zostały wprowadzone w roku 2017. Przed tą datą w wielu przypadkach pozwolenie było koniecznie w przypadku wykonywania remontu budynku, a do tego najczęściej zalicza się dobudowanie zadaszenia tarasu.
Obecnie nie jest to już wymagane i, co więcej, dotyczy to także budowy od podstaw tarasu z dachem. Zgodnie z przepisami nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na postawienie wolnostojącego parterowego budynku, wiaty, garażu czy altany, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Warunkiem jest, że na powierzchni do 500 mkw. nie znajdą się więcej, jak dwie takie konstrukcje.
Co bardzo istotne, jeszcze przed zmianą przepisów w roku 2017, brak konieczności posiadania zezwolenia na budowę zadaszenia tarasu potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Zgodnie z jego wyrokiem z roku 2011, konstrukcja taka jest obiektem małej architektury co oznacza brak konieczności posiadania pozwolenia na jej wykonanie. Naturalnie musi ona być zgodna z przepisami budowlanymi m.in. w zakresie jej odpowiedniej nośności i bezpieczeństwa użytkowania.
Budowę zadaszenia tarasu warto zgłosić w lokalnym urzędzie
Choć do budowy zadaszenia tarasu nie potrzebujesz pozwolenia, tak warto dowiedzieć się w lokalnym urzędzie, czy są ku temu ewentualne przeciwskazania. Mogą one wynikać m.in. z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do tego same przepisy budowlane mogą być odmienne interpretowane zależnie od gminy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zgłoszenie takiej inwestycji.
Wiąże się to z minimum formalności, a daje pełne poczucie spokoju. W większości przypadków stosuje się zasadę milczącej zgody na budowę. Jeśli w terminie 14 dni od dostarczenia zgłoszenia nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, możesz brać się do pracy. Gdy zgoda wystawiana jest pisemnie, czas ten wydłuża się do 21 dni.
W jakich przypadkach zgłoszenie budowy zadaszenia tarasu jest konieczne?
Uzyskanie pozwolenia na budowę tarasu nie jest wymagane, natomiast zgłoszenie tego zazwyczaj jedynie opcjonalne. Wyjątek od tej reguły stanowią przypadki, w których taka inwestycja powoduje znaczącą ingerencję w konstrukcję budynku. To samo tyczy się sytuacji, gdy powstający obiekt budowlany ma powierzchnię przekraczającą wspomniane 35 mkw. Co wtedy należy zrobić?
Prawo wymaga, aby wybrać się do lokalnego (odpowiedniego dla miejsca prowadzenia inwestycji) Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, gdzie składa się zgłoszenie dotyczące planowanej budowy. W dokumencie należy zawrzeć oświadczenie o posiadaniu prawa własności do nieruchomości, wszystkie posiadane projekty budowlane oraz decyzje związane z warunkami zabudowy.
Czy budowa wiaty garażowej wymaga pozwolenia?
Mogłoby się wydawać, że wiata garażowa to konstrukcja podobna do zadaszenia tarasu, jednak w praktyce przepisy definiują ją całkowicie oddzielnie. Czy w takim razie trzeba uzyskać na nią pozwolenie budowlane? Takiego obowiązku nie ma pod warunkiem, że wiata ma powierzchnię do 50 mkw. i znajdzie się na posesji z domem lub takiej, która przeznaczona jest pod zabudowę mieszkalną. Co ważne, obiektów takich nie może być więcej niż 2 na powierzchni 1000 mkw. Dla trzeciego i każdego kolejnego potrzebne jest już pozwolenie budowlane.
Zgodnie z przepisami wiatę nie traktuje się jak budynek, a budowlę, dlatego fakt jej stawiania należy jedynie zgłosić w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Cała procedura składania dokumentów jest bardzo prosta. Jeśli Urząd lub Starostwo nie wyrażą sprzeciwu w ustawowym terminie, oznaczać do będzie ciche przyzwolenie na zrealizowanie budowy wiaty garażowej.
Co w sytuacji, gdy obiekt ten ma powierzchnię większą niż 50 mkw. W takiej sytuacji do wspomnianych wyżej instytucji należy zawnioskować o wydanie pozwolenia na budowę. Do dokumentu trzeba załączyć:
- projekt wiaty w 4 kopiach,
- decyzję dotyczącą aktualnych warunków zabudowy na danej posesji,
- oświadczenie, że osoba wnioskująca o pozwolenie na budowę ma prawo do dysponowania nieruchomością, na której prace będą prowadzone.
Warto jednocześnie podkreślić, że wiaty garażowe muszą być stawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup projektu takiego obiektu, który przygotują specjaliści z odpowiednią wiedzą w tym zakresie.
Planujesz zadaszenie tarasu? Sprawdź naszą ofertę
Jeśli marzysz o stworzeniu wyjątkowego miejsca relaksu na świeżym powietrzu, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. Oferujemy szeroki wybór zadaszeń i pergoli, które nie tylko ochronią Twój taras przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale również dodadzą elegancji i stylu Twojej przestrzeni zewnętrznej.