SPIS:
Współczesne materiały budowlane oferują mnóstwo możliwości wykończenia zewnętrznych elementów budynku. Niewątpliwie jednak od pewnego czasu znów ogromnym powodzeniem cieszy się elewacja drewniana. Obserwujemy wyraźny zwrot w kierunku klasyki i nie ma czemu się dziwić. Drewno, jak żaden inny materiał, nadaje budynkowi niezwykłego, naturalnego charakteru. Do tego wspaniale pachnie i zawsze ma unikalny wygląd, a mnogość rodzajów desek ułatwia dopasowanie stylu elewacji do indywidualnych potrzeb.
Z czego najlepiej wykonać elewację drewnianą?
Jeśli podjęliście już decyzję o tym, że wykańczacie budynek drewnem, to przyjdzie czas na podjęcie jeszcze trudniejszej decyzji, a więc na wybór odpowiedniego gatunku drewna. To, co oferują współczesne sklepy w tej materii, może każdego przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Mamy zarówno deski zrobione z wielu gatunków rodzimych drzew, jak i egzotycznych, rosnących w bardzo ciepłych lub w wyjątkowo zimnych strefach klimatycznych.
To, co zapewne rzuci się każdemu w oczy, to spora dysproporcja w cenach desek z drewna rodzimego, a egzotycznego. Szczególnie krajowy świerk oraz sosna są wyjątkowo tanie. Wcale nie jest to zły wybór, ale niestety będzie on wiązał się z koniecznością częstszej konserwacji frontu naszego budynku. Świerk oraz sosna są bardzo słabo odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych, typowych dla naszego klimatu. Dlatego zaniedbanie regularnego zabezpieczania desek szybko może doprowadzić do ich butwienia, pękania czy pokrywania się mchem, grzybem bądź pleśnią.
Drewno egzotyczne
Jeśli już planujecie wybrać rodzime drewno, to warto zdecydować się na coś trwalszego, na przykład dąb. Elewacja drewniana z tego materiału będzie nieco droższa, ale za to dużo wytrzymalsza, a i po prostu mniej się przy niej narobimy, mogąc wydłużyć terminy, w których przeprowadzimy kompleksową impregnację.
Po drugiej stronie zakresu cenowego mamy natomiast gatunki egzotyczne. Tutaj króluje takie drewno jak tatajuba, okume czy meranti. Deski wykonane z tego drewna mają mnóstwo zalet. To nie tylko unikalny wygląd i ciekawa, naturalna kolorystyka. To również doskonała, naturalna odporność na działanie wilgoci, promieniowania UV, mrozu czy wiatru. Deska nawet przez wiele lat niezabezpieczana może zachować swój bardzo dobry wygląd.
Jednym z lepszych rozwiązań dla elewacji drewnianej jest do tego z pewnością świerk skandynawski. Drzewo to rośnie w wyjątkowo trudnych warunkach klimatycznych, na które z natury jest uodpornione. Świerk ten do tego nie jest przesadnie drogi, a ma wyjątkowo piękną strukturę.
W naszym sklepie posiadamy pełen przekrój desek elewacyjnych wykonanych z różnych gatunków drewna. Zapraszamy do sprawdzenia tej oferty. To najlepszy sposób na ułatwienie sobie wyboru odpowiedniego materiału do wykonania fasady budynku.
Przed montażem należy przygotować rusztowanie
Każda elewacja drewniana powinna być przymocowana do wcześniej wykonanego rusztu na ścianach i nie ma tutaj znaczenia to, z jakiego materiału są wykonane same ściany. Ruszt najczęściej wykonuje się również z drewna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego celu profile aluminiowe.
To, co najistotniejsze podczas jego wykonywania, to zachowanie odpowiednich odstępów oraz pozostawienie szczelin wentylacyjnych. Pamiętajmy, że na ścianie położymy deski. Pomiędzy ścianą a samą elewacją na pewno będzie gromadziła się wilgoć i dlatego odpowiednie przewietrzanie niewidocznej dla nas części, ma ogromne znaczenie.
Montaż rusztu jest z pewnością doskonałym momentem na to, aby ocieplić budynek, jeśli oczywiście ściany już nie są odpowiednio zabezpieczone. Przestrzenie pomiędzy elementami rusztu możemy wypełniać na przykład wełną mineralną lub styropianem. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe okrycie ścian specjalną folią chroniącą przed wiatrem.
Oczywiście do wykonywania rusztu należy podejść naprawdę skrupulatnie. Całość musi trzymać idealny poziom. Poprzeczki powinny być rozłożone w równych odstępach, a samo mocowanie do ściany ma być bardzo solidne. Jakiekolwiek błędy związane z wykonaniem rusztu wpłyną bezpośrednio na wygląd samej elewacji, a ich naprawienie może być uciążliwe i naprawdę trudne.
Elewacja drewniana – podczas montażu należy pamiętać o odstępach
Kiedy ruszt jest już gotowy, nie pozostaje nam nic innego, jak przymocowanie do niego naszych desek elewacyjnych. Można je układać w poziomie lub w pionie, ale zawsze trzeba tutaj pamiętać o tym, aby pomiędzy kolejnymi deskami pozostawiać minimalne odstępy. Drewno, zależnie od warunków atmosferycznych, pracuje. Jeśli nie będzie miało miejsca na rozszerzanie się, szybko zaczną pojawiać się brzydkie spękania na drewnie.
Każda elewacja drewniana powinna być do tego mocowana z wykorzystaniem nierdzewnych wkrętów. To nie tylko przez wgląd na estetykę, gdyż zardzewiałe śruby nie prezentują się zbyt dobrze. Rdza może jednak negatywnie wpływać na wygląd oraz naturalną wytrzymałość samego drewna.
Pielęgnacja drewnianej fasady budynku
Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj materiału ostatecznie się zdecydujemy, elewacja drewniana powinna być regularnie konserwowana. Decydując się na drewno egzotyczne czy na przykład na świerk syberyjski spokojnie można robić to rzadziej, ale z pewnością warto od czasu do czasu zainteresować się odświeżeniem i zabezpieczeniem powierzchni. Jak to zrobić?
Do wyboru mamy tak naprawdę impregnację, bejcowanie, lakierowanie oraz malowanie. Czym różnią się wszystkie te metody?
Bejcowanie
To zdecydowanie najmniej skuteczna metoda zabezpieczania drewna. Elewacja drewniana zyska piękny kolor i może być częściowo chroniona przed promieniowaniem UV. Problem w tym, że środek ten nie uchroni struktury przed wilgocią, a więc grzyby i pleśnie mogą się na niej swobodnie rozwijać.
Malowanie
Jest to z pewnością najskuteczniejsza metoda zabezpieczania, ale mająca pewną istotną wadę. Farba skutecznie zakrywa piękną fakturę drewna i tym samym elewacja drewniana traci na swojej unikalności. Malowanie zaleca się jednak zrobić na elewacji blisko podłoża oraz w zacienionych miejscach, gdzie rozwój pleśni, grzybów i mchu jest bardzo ułatwiony.
Lakierowanie
Wykorzystanie lakieru bezbarwnego pozwala na wyciągniecie naturalnego koloru drewna. Jednocześnie lakier bardzo dobrze chroni przed promieniowaniem UV i nie dopuszcza wilgoci do wnętrza desek. Powłokę trzeba jednak dość często odnawiać.
Impregnacja
Jest to proces nieco uciążliwy i kosztowny, ale za to zabezpieczenie potrafi wytrzymać nawet przez 5 lat. Impregnacja świetnie chroni drewno przed czynnikami atmosferycznym, a dodatkowe pokrycie zaimpregnowanego drewna lakierem uwydatni kolor i uchroni przed promieniowaniem UV.
Ile kosztuje elewacja drewniana?
Koszt elewacji drewnianej jest oczywiście różny. Na cenę końcowa składa się wiele elementów takich jak: metraż, materiał, montaż i inne. Pamiętajmy, że trwałość elewacji, głównie zależy od zastosowanego drewna. A najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne. Odradzamy, aby oszczędzać na materiale elewacyjnym. Jeśli chcą Państwo wycenić ewentualne koszta elewacji drewnianej, zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem formularza Hardwood.
Dodaj komentarz