kwiecień 29 2019 0Comment
tarasy ogrodowe obrazek 4

Tarasy ogrodowe

Moda na mieszkanie w domach jednorodzinnych nie przemija i jedną z ważniejszych zalet takiego wyboru jest na pewno dużo swobody, mnóstwo przestrzeni życiowe i…ogród. Przestrzeń dookoła domu należy oczywiście odpowiednio zaaranżować i tarasy ogrodowe cieszą się tutaj niewątpliwie dużą popularnością. Chcecie wiedzieć, z czego można wykonać taką konstrukcję oraz w jaki sposób później całość zaaranżować? Zapraszamy w takim razie do dalszej lektury.

Tarasy ogrodowe drewniane

Omawiając materiały, z jakich wykonuje się współcześnie tarasy, musimy zacząć od drewna, które naszym zdaniem jest najpiękniejszym materiałem. Drewno jest ponadczasowe i dzięki temu doskonale komponuje się z nowoczesnymi rozwiązaniami, na przykład z modną fasadą całego budynku.

Przede wszystkim jednak drewno jest materiałem niezwykle wdzięcznym w obróbce. Z jego wykorzystaniem można wyczarować naprawdę cuda. Tarasy ogrodowe wcale nie muszą być zbudowane na podstawie kwadratu czy prostokąta. Z powodzeniem można tworzyć konstrukcje dużo bardziej fantazyjnie i cieszyć się później każdą chwilą spędzoną na ogrodzie.

Wykonane z drewna tarasy ogrodowe pięknie się również starzeją, jeśli oczywiście wybierzecie dobry materiał i postawicie na profesjonalny montaż. Drewno gwarantuje przy tym świetny komfort termiczny. W upalne dni nie będzie się nadmiernie nagrzewało, a przy chłodniejszej aurze zachowa swoje przyjemne ciepło. Deski tarasowe dostępne są w różnych wzorach, a do tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować je później według własnego gustu.

Materiał do budowy trzeba jednak wybierać świadomie. Pamiętajcie, że tarasy ogrodowe są nieustannie wystawione na działanie wszystkich niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie mogą to być więc deski surowe. Jeśli postawicie na rodzime drewno, pamiętajcie, aby wybierać deski odpowiednio zaimpregnowane przez producenta. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będą gatunki egzotyczne. Wiele z nich posiada naturalne właściwości ochronne, przez co nawet długie lata bez konserwacji nie doprowadzą do ich nadmiernego zniszczenia.

Tarasy ogrodowe projekty - profesjonalne

tarasy ogrodowe profesjonalne

Jeśli chcecie mieć obok swojego domu tarasy ogrodowe z drewna, gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Nie tylko podpowiemy, jaki rodzaj materiału wybrać, ale także sprzedamy go w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo nasza firma zajmuje się także profesjonalną realizacją projektów u klientów. Poprawna budowa takiego tarasu ma ogromny wpływ na jego późniejszą długowieczność.

Tarasy ogrodowe z kamienia

Musimy być jednak sprawiedliwi, przyznając rację, iż ciekawym materiałem na wykonanie tarasu, a w zasadzie tylko jego podstawy, jest kamień. To kolejny przykład tego, że natura jest ponadczasowa. Kamień tak samo, jak i drewno, świetnie komponuje się z każdym stylem i zawsze wygląda dobrze. Istotną zaletą wyboru kamienia jest na pewno jego długowieczność. Jeśli rzetelnie podejdziecie do kwestii wyrównania i utwardzenia podłoża, a między płytkami kamiennymi zostawicie małe przestrzenie, bardzo możliwe, że taras będzie służył Wam i kolejnym pokoleniom.

Z drugiej strony kamień jest niestety materiałem stosunkowo zimnym, co nie każdemu może się podobać. W przeciwieństwie do drewna kamień jest również nieco bardziej niebezpieczny. Jeśli macie małe dzieci lub mieszkają z Wami osoby starsze, przewrócenie się na kamiennej posadzce może być groźne.

Ciekawie prezentują się jednak tarasy kamienne, ale z drewnianym zadaszeniem. Dwa piękne materiały łączą się ze sobą, a dach sprawia, że na tarasie można spędzać wolny czas nawet przy niepogodzie.

Tarasy ogrodowe  kompozytowe

tarasy ogrodowe obrazek 2

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o kompozytach, a konkretniej o deskach kompozytowych, które również chętnie wykorzystywane są do robienia takich konstrukcji. Czym jest kompozyt? Teoretycznie ma to być materiał idealny, a więc wyglądający jak drewno, ale pozbawiony jego wad. Drobno zmielone drewno (w formie mączki) mieszane jest z tworzywami sztucznymi. W efekcie deska faktycznie jest w pełni odporna na działanie wilgoci.

Kompozyty niestety jednak tylko starają się przypominać drewnianą fakturę, która jak wiadomo, zawsze jest unikalna. Z drugiej strony tarasy ogrodowe z kompozytu to dobra propozycja w tych lokalizacjach, które ze swojej natury są bardzo podmokłe. Trzeba pamiętać o tym, że deski pod wpływem słońca dość szybko blakną.

Do zalet można zaliczyć to, że tarasy ogrodowe z kompozytu sprzedawane są w postaci gotowych systemów do samodzielnego montażu. Jest to faktycznie bardzo proste, choć z drugiej strony tracimy na unikalności konstrukcji. Nie bardzo możemy ją również dopasować do własnych potrzeb. Deski kompozytowe są również najczęściej drogie, co także niektórych może do nich zniechęcić.

Sprawdź też: Koszt tarasu kompozytowego

Lokalizacja tarasu

Wiecie już co nieco o popularnych materiałach, z których można wykonać tarasy ogrodowe, ale co z ich lokalizacją? Wiele zależy oczywiście od konkretnych warunków. Jeśli dom jest na przodzie posesji i ogród znajduje się jedynie za nim, to właśnie tam powstanie przyszły taras. Jeżeli macie jednak możliwość wyboru strony świata, to pamiętajcie o dwóch ważnych zasadach:

– konstrukcja ustawiona od strony zachodniej lub południowej zapewni dużo naturalnego światła w godzinach popołudniowych;
– osoby spędzające czas na tarasie głównie rano, mogą zdecydować się na ekspozycję wschodnią.

Naturalnie tarasy ogrodowe można budować zarówno gdzieś na środku ogrodu, jak i doklejać je do budynku. W tym pierwszym przypadku plusem będzie z pewnością piękne otoczenie konstrukcji z każdej strony. Jeśli natomiast taras jest przedłużeniem domu, najczęściej połączonym drzwiami z salonem, to pamiętajcie o jednym. Konstrukcja musi mieć delikatne nachylenie w stronę od domu, aby woda nie gromadziła się przy murze. Budując, trzeba również brać poprawkę na wysokość. Wyjście na taras z domu powinno być mniej więcej równe z obu stron. Czasem niestety może to oznaczać, że sama konstrukcja powstanie dość wysoko, a więc z ogrodu będą na nią prowadziły schodki.

Tarasy ogrodowe inspiracje

tarasy ogrodowe inspiracje

W zasadzie odpowiedź na to pytanie jest jedna, niestety mało konkretna. Urządzajcie je tak, aby to właśnie Wam podobały się najbardziej. Taras z powodzeniem może być zaaranżowany w stylu klasycznym, śródziemnomorskim czy nowoczesnym, a nawet minimalistycznym. Zasada jest tutaj jedna. Całe wyposażenie znajdujące się na stałe na tarasie powinno być odporne na działanie wilgoci lub słońca.

Dobrze sprawdzają się więc przede wszystkim meble metalowe lub aluminiowe, odpowiednio zabezpieczone farbą. Do tego na rynku znajdziemy mnóstwo wyposażenia ogrodowego z tworzyw sztucznych. Można stosować drewno, ale tylko pod warunkiem dobrego jego zakonserwowania. Naszym zdaniem obowiązkowym elementem każdego tarasu, niezależnie od stylu, powinno być jakieś wyposażenie z epoki. Na pewno każdy z Was znajdzie na strychu stary taboret czy jakąś wiekową ławkę. Uwierzcie, że po drobnym odnowieniu takich rzeczy przepięknie wkomponują się one w taras. Miłośnicy ekologii na pewno chętnie wykorzystają do wykonania różnych prostych mebli zwykłe europalety.

Jeśli planujecie spędzać czas na tarasie wieczorem, nie zapomnijcie o jego dobrym oświetleniu. Tutaj ponownie, kupując takie akcesoria zwracajcie baczną uwagę na to, czy są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Sprawdź też: 12 pomysłów na taras drewniany, inspiracje taras drewniany

Piękne tarasy ogrodowe

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na drewno i chcesz przez lata cieszyć się pięknym wyglądem swojego tarasu, postaw na wsparcie naszych specjalistów. Zaproponujemy najlepsze materiały, zaoferujemy atrakcyjne ceny, a do tego zajmiemy się profesjonalnym montażem na miejscu. Dzięki nam możesz mieć pewność, że taras sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments