grudzień 21 2017 0Comment
Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami? 1

Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami?

W dzisiejszych czasach znalezienie odrobiny prywatności w przestrzeni zewnętrznej jest bardzo trudne, nawet wtedy, gdy mieszkamy w przytulnym domku jednorodzinnym. Dlatego co raz częściej osłona tarasu jest tematem gorącym. Niezwykle często niewielkie działki są doklejone do siebie, przez co nie tylko sąsiedzi, ale i przechodnie, mają swobodny podgląd na to, co robimy na swoim terenie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku budynków szeregowych czy bliźniaków, gdzie o jakąkolwiek prywatność jest jeszcze trudniej.

Budujemy więc swój wymarzony taras ogrodowy i nagle uświadamiamy sobie, że nie czujemy się na nim komfortowo. Sąsiedzi i przechodnie widzą wszystko, co robimy, a to nie ułatwia nam wypoczywania. Czy można sobie jakoś poradzić z tym problemem, odgrodzić się nieco od reszty i stworzyć kawałek pozornej prywatności przy dość niewielkim budżecie? Naszym rozwiązaniem będzie osłona tarasu. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć kilka ciekawych sposobów.

Osłona na taras – żywopłot

osłona tarasu i balkonu obrazek 1

Tak, większość  osób na pewno natychmiast pomyśli o żywopłocie, rozwiązaniu nie tylko tanim i prostym we wdrożeniu, ale przede wszystkim pięknym. Roślinność dookoła naszego tarasu zapewni nam prywatność, piękny widok na przyrodę, a do tego dość skuteczną ochronę przed hałasem, nieprzyjemnymi podmuchami wiatru, a nawet kurzem lecącym od strony ulicy. Polecamy każdemu zasadzenie żywopłotu, który jednak ma pewną wadę. Dobrych kilka lat przyjdzie nam poczekać na to, aż posadzony żywopłot ładnie się rozrośnie i zacznie spełniać swoje zadanie tak, jak powinien. Warto więc zasadzić żywopłot i dodatkowo skorzystać z rozwiązania opcjonalnego, które na czas jego rozrostu zapewni nam osłonę tymczasową.

Osłonięcie tarasu od wiatru

osłona tarasu i balkonu obrazek 2

Najlepszym, najprostszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem może być wykorzystanie drewnianego ogrodzenia panelowego, bądź zwykłej przegrody tarasowej. Ogrodzenie można zamawiać zarówno w wersji pełnej, jak i ażurowej. To drugie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w tych miejscach, gdzie dołożenie ścianki przy tarasie spowoduje ograniczenie możliwości przewietrzania. Szpary w ogrodzeniu szybko docenimy przy dusznej, upalnej pogodzie.

Ogrodzenie takie, montowane jest z łączonych ze sobą paneli o różnych wielkościach i wzorach. Można je dopasować do własnych potrzeb i do każdego tarasu, niezależnie od tego, jak jest on duży. Druga opcja to zastosowanie roślin pnących, które ekspresowo rosną i doskonale utrudniają podglądanie tego, co dzieje się na tarasie. Można, chociażby kupić drewniane kratownice i na nich puścić do rozrostu kilka roślinek, które będą pięknie się prezentowały, a do tego osłonią nas przed wścibskimi podglądaczami.

Parasol ogrodowy

Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami? 2

Osoby, które nie chcą całkowicie odcinać się od otoczenia, mogą skorzystać ze specjalnych parasoli ogrodowych, których jest naprawdę mnóstwo na rynku. Parasole mogą mieć ogromną rozpiętość, pozwalają na rozkładanie pod różnymi kątami, a do tego świetnie chronią przed deszczem czy słońcem. Co ważne, znajdziemy parasole ze stelażem metalowym lub drewnianym, a więc dobierzemy łatwo jego formę do własnych potrzeb.

Jak jednak parasol uchroni nas przed spojrzeniami sąsiadów? Wystarczy zaopatrzyć się w wersje parasoli z rozwijaną kotarą. Można ją rozłożyć nawet na całym obwodzie parasola i tym samym stworzyć miły zakątek, w którym będziemy mogli spędzać czas nawet podczas wyjątkowo brzydkiej pogody. Warto również wziąć pod uwagę, że parasol ogrodowy świetnie się również sprawdzi jako osłona tarasu przed wiatrem.

Rośliny doniczkowe także sprawdzą się idealnie jako osłona tarasu

Rozwijanie żywopłotu czy roślin pnących wymaga czasu i cierpliwości, ale istnieje jeszcze jedna opcja na wykorzystanie przyrody do oddzielenia się od sąsiadów, bez długiego oczekiwania na prawdziwy efekt naszych prac. Tym sposobem są rośliny doniczkowe, najlepiej wysokie, rozłożyste i z dużymi liśćmi, które zachowują swój piękny wygląd od wiosny do późnej jesieni. Takie rośliny bez problemu kupimy w większości sklepów ogrodniczych.

Do tego musimy zaopatrzyć się jeszcze w jakieś naprawdę duże donice, zarówno ceramiczne, jak i wykonane z drewna czy po prostu plastikowe. Z roślin tworzymy ściankę na naszym tarasie i gotowe!

Donice drewniane

Wykonujemy donice z drewna egzotycznego na zamówienie o dowolnych wymiarach i kształtach.
Są one bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne jakie występują w naszym klimacie. Idealnie nadają się jako donice do wszelkiego rodzaju roślin egzotycznych i nie tylko. W razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu. 

Tania osłona tarasu

Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami? 6

Istnieje jeszcze opcja godna polecenia przede wszystkim tym osobom, które uwielbiają majsterkować. W skupie palet można za kilkadziesiąt złotych zakupić sobie kilka palet i wykorzystać je do zbudowania przesłony na tarasie. Palety można wykorzystać na przykład jako podstawa do wspomnianych wcześniej roślin, ale można je również oczyścić, ładnie pomalować, złączyć ze sobą i stworzyć elegancki oraz niecodzienny płotek.

Posiadając drewniany taras z zadaszeniem, można również osłonki przygotować na własną rękę. Wystarczy wykorzystać do tego niepotrzebne już firanki czy różnego rodzaju zasłonki. Na skraju zadaszenia montujemy karnisze lub zwykły sznurek, na którym następnie znajdą się zasłonki bądź gęste firaneczki.

To rozwiązanie jest wyjątkowo klimatyczne, tanie w wykonaniu, a przy tym funkcjonalne. Zasłonka z jednej strony oferuje przewiewność, a to oznacza, że osłaniając się od sąsiadów w gorące dni, nie będziemy się dusić na tarasie. Zasłonkę można szybko odsunąć na bok i otworzyć sobie przysłowiowe „okno na świat”, kiedy tylko będziemy chcieli.

Jak widać, więc pomysłów na wykonanie osłony tarasowej jest naprawdę wiele i często wystarczy odrobinę chęci oraz inwencji twórczej, aby stworzyć przytulny zakątek obok własnego domu, w którym będziemy mogli zawsze skorzystać z odrobiny prywatności. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi, osłona tarasu, czy balkonu, nie będzie już stanowić problemu. W razie czego, zapraszamy do kontaktu.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments