- Czy zawsze warto inwestować w osłonę tarasu?
- Jakie są korzyści z posiadania osłony tarasu?
- Jakie są najskuteczniejsze sposoby na osłonięcie tarasu?
- Czym są płotki ogrodowe?
- Boczne markizy
- Markizy tarasowe
- Żagle przeciwsłoneczne, czyli elegancka alternatywa dla markiz tarasowych
- Przeciwsłoneczne parasole
- Pergole tarasowe
- Jak osłonić taras przed słońcem? Podsumowanie
Budując przydomowy taras, zyskujesz miejsce na świeżym powietrzu, w którym możesz spędzać wolny czas z rodziną, relaksować się czy przyjmować gości. Jednak aby korzystanie z niego było komfortowe, musi ono zapewniać maksymalną prywatność. Nikt chyba nie lubi być pod ciągłą obserwacją sąsiadów czy przechodniów. Do tego taras warto zabezpieczyć zarówno przed niepogodą, jak i bardzo intensywnym nasłonecznieniem. Aby osiągnąć te cele, taras należy osłonić i w artykule wyjaśniamy, jak to zrobić – skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Czy zawsze warto inwestować w osłonę tarasu?
Jeśli masz nieosłonięty taras, zapewne w tym momencie zastanawiasz się, czy w ogóle warto zmienić ten stan rzeczy. Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od lokalizacji tego obiektu oraz sposobu jego eksploatacji. Jeśli znajduje się w miejscu zacienionym (np. pod drzewem), a do tego z dala od „wzroku” sąsiadów czy przechodniów, osłona teoretycznie może być niepotrzebna. Jednak z drugiej strony pamiętaj, że zapewni ona ochronę w czasie deszczu, pozwalając spędzać czas na świeżym powietrzu pomimo niepogody.
Niewątpliwie osłona na pewno przyda się wtedy, gdy często korzystasz z tarasu, chcąc spędzić na nim najwięcej czasu jak to możliwe. Z kolei jeśli korzystasz z niego bardzo sporadycznie, jej montaż może okazać się nieopłacalny.
Jakie są korzyści z posiadania osłony tarasu?
Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy warto montować osłonę na tarasie, w podjęciu ostatecznej decyzji powinna pomóc Ci wiedza na temat korzyści wynikających z jej posiadania. Najważniejsze z nich to:
- znacząca poprawa prywatności – ograniczysz możliwość podglądania Cię i innych osób korzystających z tarasu przez wścibskich sąsiadów, przechodów czy nawet właścicieli dronów latających w pobliżu,
- możliwość ochrony konstrukcji tarasowej przed deszczem oraz promieniowaniem UV – jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów drewnianych,
- wysoki komfort korzystania z tarasu – mając osłonę, możesz na nim przebywać nawet podczas opadów deszczu, a z kolei w upalne i słoneczne dni zyskasz możliwość wypoczywania w cieniu.
Dodatkową korzyść zauważą właściciele tarasów, które znajdują się bezpośrednio przy budynkach. Latem rozkładając osłonę, ograniczysz ilość światła słonecznego wpadającego domu, co ułatwia utrzymanie w nim przyjemnej temperatury.
Jakie są najskuteczniejsze sposoby na osłonięcie tarasu?
Czas teraz zająć się kwestiami bardziej praktycznymi, a więc opisem skutecznych sposobów na osłonięcie tarasu. Wybór jednego z nich uzależnij tylko i wyłącznie od własnych potrzeb. Biorąc pod uwagę najlepsze rozwiązania, zalicza się do nich:
- płotki ogrodowe,
- boczne markizy,
- markizy tarasowe,
- przeciwsłoneczne żagle,
- parasole przeciwsłoneczne,
- pergole tarasowe.
Czym są płotki ogrodowe?
To obecnie bardzo popularne rozwiązanie, gdyż jest relatywnie tanie, a przy tym skutecznie zwiększa prywatność na tarasie oraz osłania go od wiatru. Jak sama nazwa wskazuje, jest to płotek wykonywany najczęściej z tworzywa sztucznego PVC, dzięki czemu wykazuje się doskonałą odpornością na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Co ważne, wyglądem może przypominać zarówno naturalny materiał (np. bambus czy żywopłot), jak i np. beton. Aby go zamontować, w okolicy tarasu musi znajdować się ogrodzenie, balustrada lub murek – przyczepia się go do tych elementów w sposób bezinwazyjny, co także stanowi zaletę.
Wadą jest natomiast to, że płotek ogrodowy nie zapewnia żadnej ochrony przed opadami deszczu, a do tego promieniami słońca, gdy znajduje się ono wysoko nad horyzontem.
Boczne markizy
Produkty te stanowią alternatywę dla opisanych wyżej płotków, gdyż także tworzy się z nich ścianki. Chronią więc przed wiatrem, a do tego spojrzeniami wścibskich sąsiadów czy przechodniów. Wyróżniają się natomiast możliwością ich bardzo szybkiego rozkładania i składania. Markiza to materiał, który w razie potrzeby można rozwinąć, a jeśli nie korzystamy z tarasu, wystarczy schować go do specjalnej kasety, co przekłada się na oszczędność miejsca. Do jej montażu trzeba jednak przygotować specjalną, metalową konstrukcję. Co ważne, markizy dostępne są w wielu kolorach, a więc łatwo dobrać je do własnego gustu oraz charakteru tarasu.
Markizy tarasowe
Tarasowe odpowiedniki markiz to zadaszenie, a więc w tym przypadku zapewniamy sobie ochronę przed słońcem oraz deszczem. Warunkiem jego montażu jest posiadanie konstrukcji tarasowej przy budynku – kaseta, do której chowa się materiał, powinna znaleźć się na ścianie, suficie bądź krokwi dachu.
Markiza tarasowa może być składana/rozkładana ręcznie lub za pośrednictwem zautomatyzowanego mechanizmu. Również dostępna jest w wielu kolorach i niewątpliwie dodaje mnóstwo uroku tarasowi. Co ważne, można korzystać jednocześnie z niej oraz z markizy bocznej lub płotka ogrodowego, zyskując tym samym pełną osłonę miejsca do wypoczynku na powietrzu.
Żagle przeciwsłoneczne, czyli elegancka alternatywa dla markiz tarasowych
Również markizy tarasowe mają swoje zamienniki i jednym z nich są właśnie żagle przeciwsłoneczne. To duże płachty materiału rozciągane nad tarasem i mocowane do specjalnie przygotowanych słupów i muru budynku. Dostępne są w formie trójkątnej, kwadratowej oraz prostokątnej. Mają unikalny wygląd i nadają tarasowi wyjątkowego klimatu, który wielu osobom z pewnością od razu będzie się kojarzył z okresem wakacyjnym. Chronią przed deszczem oraz słońcem, a do tego zapewniają prywatność w przypadku, gdy sąsiedzi mogą podglądać Twoje miejsce do wypoczynku z wyższych kondygnacji.
Przeciwsłoneczne parasole
Kolejna alternatywa dla markiz tarasowych oraz żagli, która ma nad nimi pewną bardzo istotną przewagę. Pozycję rozłożonego parasola można w dużym stopniu regulować. Dzięki temu zyskujesz możliwość „podążania nim za słońcem”, a więc praktycznie przez cały dzień będziesz mógł cieszyć się cieniem na tarasie. Do tego odpowiednio nachylając jego powierzchnię, możesz nawet częściowo osłonić przestrzeń przed podmuchami wiatru – niezależnie od jego kierunku.
Oczywiście parasol można w każdym momencie złożyć, co stanowi kolejną jego zaletę. Do tego podtrzymującego go stelaża nie trzeba na stałe wiązać z podłożem, przez co montaż takiej konstrukcji jest prosty i szybki.
Pergole tarasowe
Jeśli liczysz na pełną osłonę tarasu, powinieneś zdecydować się na pergole tarasowe. W wersji tarasowej posiada zarówno zadaszenie, jak i boczne ścianki. Dzięki temu zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi, deszczem oraz wiatrem. Co ważne, cechuje się ona bardzo solidną i zarazem stabilną konstrukcją, która powinna wytrzymać nawet bardzo groźne zjawiska atmosferyczne.
Wybierając pergolę tarasową koniecznie pamiętaj o tym, że na rynku dostępne są modele przyścienne (montowane obok budynku) oraz wolnostojące, które można postawić w każdym miejscu.
Do zalet pergol tarasowych należy dodać jeszcze możliwość ich dowolnej personalizacji, a więc wyboru stylu pokrycia ścianek oraz dachu. Jednocześnie z powodzeniem można pod nimi montować oświetlenie (zazwyczaj LEDowe). W naszej ofercie znajdziesz pergole drewniane oraz pergole aluminiowe.
Jak osłonić taras przed słońcem? Podsumowanie
Taras stanowi wyjątkowe miejsce wypoczynku w domu, jednak jego komfortowe użytkowanie wymaga zapewnienia odpowiedniej ochrony przed słońcem, deszczem i wiatrem. Inwestycja w osłonę tarasu zależy od jego lokalizacji i częstotliwości użytkowania. Odpowiednio dobrana osłona nie tylko podnosi poziom prywatności, ale również chroni konstrukcję tarasu, szczególnie ważną w przypadku drewnianych powierzchni. Spośród najskuteczniejszych sposobów osłony tarasu szczególnie wyróżnić można pergole tarasowe, choć wybór odpowiedniej osłony zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz stylu tarasu. W razie zainteresowania naszymi usługami, zapraszamy do kontaktu.