- Drewno było, jest i zapewne długo będzie popularne
- Co wpływa na degradację desek z drewna?
- Dlaczego drewno szarzeje?
- Drewno egzotyczne nie jest niezniszczalne
- Konserwacja desek egzotycznych – o czym musisz pamiętać?
- Zadbaj o dobrą konserwację już w momencie montażu tarasu lub elewacji
- Profesjonalne realizacje tarasów i elewacji drewnianych
W naszej pracy często stykamy się z pytaniami od klientów na temat tego, czy w ich przypadku warto zbudować taras lub elewację z naturalnego drewna. Teoretycznie odpowiedź na nie wydaje się oczywista, ponieważ zarówno tarasy drewniane, jak i elewacje drewniane są warte budowy to jednak jak widać, niektóre osoby mają w tej kwestii pewne wątpliwości. Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć ten temat, gdyż naszym zdaniem drewno to doskonały wybór dla każdego! Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym materiale.
Drewno było, jest i zapewne długo będzie popularne
Już od dawna architekci w swoich projektach bardzo często wykorzystują drewno, jako materiał wykończeniowy. Chętnie stosują go nie tylko w budynkach, ale i na zewnątrz, w tym do budowy elewacji czy tarasu. Wbrew powszechnemu przekonaniu deski nie muszą być krótkotrwałą ozdobą.
To prawda, że deski wymagają konserwacji, ale większość osób stawiających na drewno ma pełną świadomość wyboru materiału naturalnego. Skoro tak jest, to wymaga on odrobiny troski, czyli konserwacji, a na pewno odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Co warte podkreślenia, drewno jest materiałem ponadczasowym. Doskonale komponuje się nie tylko we wnętrzach wykończonych w klasycznym stylu. Projektanci nie raz udowodnili, że świetnie wygląda również wtedy, gdy łączy się je z materiałami nowoczesnymi. Nie musisz więc obawiać się tego, że drewniane tarasy czy elewacje popsują stylistykę nowoczesnego budynku. Wręcz przeciwnie, dodadzą uroku i będą generowały ciepłe, bardzo przyjemne wrażenie.
Co wpływa na degradację desek z drewna?
Naturalny materiał, czyli drewno, jest wyjątkowo piękny, unikalny w swoim wyglądzie, a do tego bardzo ciepły. Jednak stawiając na nie, musisz pamiętać o konieczności regularnego przeprowadzania konserwacji.
Spokojnie, nie jest to proces ani skomplikowany, ani też przesadnie kosztowny. Gdy zastosujesz dobrej klasy środki zabezpieczające, na pewno będziesz musiał się tym zajmować dużo rzadziej.
Jednak co negatywnie wpływa na drewno? Przede wszystkim wilgoć, intensywne promieniowanie UV oraz niskie temperatury. Deski tak naprawdę najwięcej niszczeją w okresie zimowym. Ponieważ chłoną wilgoć, przy mrozach zaczynają pęcznieć i ostatecznie pękać. To przede wszystkim z tego powodu musisz zadbać o konserwację, która ograniczy wchłanianie wody do struktury desek.
Częstym błędem, z jakim się spotykamy w swojej pracy, jest montaż desek „na sztywno”. Warto pamiętać o tym, że zarówno na tarasie, jak i elewacji należy pozostawić pomiędzy nimi minimalne przerwy. Dzięki nim drewno ma miejsce na pracę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zimą zacznie pęcznieć i jeśli trafi na opór, czyli drugą deskę, będzie się odkształcać. Siły tarcia są tutaj naprawdę duże. Pozostawiając szczeliny, zmniejszasz ryzyko, że w chłodnym okresie dojdzie do poważnych uszkodzeń.
Dlaczego drewno szarzeje?
Kolejna kwestia, o której musisz pamiętać, decydując się na drewniany taras, czy elewację, jest szarzenie. To efekt przede wszystkim działania promieniowania UV. Widoczność tego procesu zależy od rodzaju drewna. Jedne gatunki są bardziej odporne, a inne szybciej pokrywają się patyną. Dla niektórych to nie musi być problemem.
Wiemy, że wielu klientów lubi wygląd lekko poszarzałych desek, które nadają im unikalnego uroku. Inne osoby powinny po prostu od czasu do czasu olejować swoje tarasy czy elewacje drewniane. Dzięki takim działaniom można spowolnić i znacząco opóźnić ten proces. Dobrym rozwiązaniem jest także bejcowanie, które prawidłowo przeprowadzone przywróci deskom ich naturalny kolor.
Pamiętaj, że pokrywanie się patyną nie jest absolutnie żadną wadą tego materiału. Jest to proces całkowicie naturalny i nie powinieneś z jego powodu oddalać od siebie myśli o zbudowaniu tarasu z drewna.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?
Drewno egzotyczne nie jest niezniszczalne
Wiele osób zadaje sobie pytanie, dla kogo przeznaczone są deski tarasowe wykonane z egzotycznych gatunków drzew. Wiemy, że krąży ogólna opinia mówiąca o tym, że jest to materiał w zasadzie bezobsługowy i niezniszczalny.
Z racji swoich właściwości i warunków, w jakich drzewa rosną, nie trzeba się przejmować konserwacją. Deski pozostawione działaniu natury po wielu latach będą wyglądać tak samo, jak w dniu ich zbijania.
Owszem, drewno egzotyczne jest intensywnie nasączone naturalnymi olejami. Dzięki temu przez lata jest niepodatne na działanie wilgoci. Nie gnije, nie butwieje i faktycznie bez konserwacji proces ten nie powinien się rozpocząć, nawet po upływie kilkunastu lat.
Nie jest to jednak materiał „pancerny”, jak przekonują inne firmy, z fizycznego punktu widzenia. Drewno egzotyczne także pracuje, a więc kurczy się i rozszerza, zależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Decydując się na taras bądź elewację z drewna egzotycznego, musisz mieć świadomość tego, że z czasem niektóre deski mogą się odkształcać i pękać. Wiele zależy tutaj od jakości montażu. Im lepiej będzie to zrobione, tym większa trwałość konstrukcji i odporność na uszkodzenia. Z tego powodu polecamy swoje usługi. Nie tylko zaproponujemy najlepsze deski, ale także zajmiemy się ich profesjonalnym montażem.
Konserwacja desek egzotycznych – o czym musisz pamiętać?
Na chwilę musimy jeszcze pozostać przy materiale egzotycznym. Deski tarasowe z innych rodzajów drewna konserwuje się m.in. poprzez olejowanie, bejcowanie, impregnowanie czy lakierowanie. W przypadku egzotyki metoda jest nieco inna.
Tutaj stosuje się tzw. lazurowanie, czyli malowanie specjalnym, bezbarwnym środkiem. W zasadzie to dobra informacja, gdyż konserwacja tego materiału jest szybsza i dużo prostsza. Wynika to z faktu, że drewno egzotyczne trzeba zabezpieczać głównie pod kątem szarzenia. Lazur wydobywa z desek ich naturalną barwę, a do tego tworzy ochronną otoczkę, spowalniającą proces pokrywania się patyną w przyszłości.
SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie tarasu drewnianego – jak zabezpieczyć drewno tarasowe
Zadbaj o dobrą konserwację już w momencie montażu tarasu lub elewacji
Jeśli zdecydujesz się na drewno egzotyczne, postaraj się, aby już w momencie zbijania konstrukcji dobrze ją zabezpieczyć. Wspomniane przez nas lazurowanie powinieneś wykonać przed montażem po wewnętrznej stronie.
Kładąc elewację, na pewno nie będziesz miał do niej dostępu w przyszłości. Również przy tarasach rzadko kiedy można dostać się do desek od tej strony, bez rozbierania konstrukcji. Zanim wszystko zbijesz, pokryj lazurem również zewnętrzną część materiału. Gdy postawisz już konstrukcję tarasu lub obijesz budynek, powinieneś wykonać jeszcze jedno lazurowanie, oczywiście już tylko na zewnątrz.
Od teraz musisz tylko pamiętać, aby czynność tę powtarzać regularnie, najlepiej raz w roku. Nie jest to trudne i, co ważne, nie wiąże się z dużymi kosztami.
Profesjonalne realizacje tarasów i elewacji drewnianych
Pamiętaj, że budynek na zewnątrz styka się już z ogrodem, a więc z przyrodą. Poprzez drewniane konstrukcje tworzysz harmonijną całość, swego rodzaju pomost pomiędzy domem a otaczającym go ogrodem. Szybko przekonasz się, że decyzja o wyborze drewna będzie naprawdę słuszna.
Oczywiście pamiętaj, aby stawiać na dobrej jakości deski. Możesz je zamówić u nas, korzystając z atrakcyjnych cen i profesjonalnego doradztwa technicznego. Skorzystaj z przygotowanej przez nas oferty. Nie tylko sprzedajemy deski elewacyjne, ale także zajmujemy się ich profesjonalnym montażem!
SPRAWDŹ TEŻ: Ile kosztuje elewacja z drewna?
Dodaj komentarz