- Jak zabezpieczyć taras drewniany
- Pielęgnacja tarasu drewnianego
- Olejowanie tarasu drewnianego – zabezpieczenie
- Malowanie tarasu olejem
- Przed olejowaniem tarasu – co warto wiedzieć?
- Kolejna konserwacja
- Najlepszy czas na olejowanie tarasu
- Alternatywa dla olejowania tarasu – lakierobejca
- Lakierobejca, czy olejowanie tarasu?
Drewniane tarasy są tym, czego mieszkańcy bloków zazdroszczą właścicielom domów. W ciepłych miesiącach to właśnie na drewnianych konstrukcjach toczy się życie całej rodziny. Jemy na nich śniadania, obiady, kolacje, spotykamy się ze znajomymi i spędzamy wspólnie czas. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokiem tarasu drewnianego, niezbędna jest jego konserwacja, a dokładniej od czasu do czasu olejowanie tarasu. Jak zatem dbać o niego? Sprawdźmy.
Jak zabezpieczyć taras drewniany
Taras drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jeśli zadbamy o niego właściwie, będziemy mogli cieszyć się nim przez wiele długich lat. Drewno jest wrażliwe na działanie słońca oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Konsekwencją opadów, oddziaływania promieni UV, czy nawet utleniania, może być utrata właściwości drewna, a także jego koloru. Szarzenie drewna, to jednak rzecz naturalna. Inaczej jest, gdy degradacja następuje w wewnętrznych warstwach całej konstrukcji.
Pielęgnacja tarasu drewnianego
Aby ograniczyć skutki niszczenia drewna, a także dłużej zachować jego piękny wygląd, powinniśmy zacząć je olejować. Do olejowania tarasu warto przystąpić już tuż po jego montażu. Dzięki temu zabezpieczymy świeżo położone drewno i zachowa ono swój oryginalny urok na dłużej.
Olejowanie tarasu drewnianego – zabezpieczenie
Przed przystąpieniem do prac z olejowaniem, najpierw musimy dokładnie oczyścić powierzchnię drewnianą. Do tego celu powinniśmy wyposażyć się najlepiej w szare mydło w płynie. Umyjmy nim dokładnie wszystkie powierzchnie drewniane (posadzkę i ewentualnie barierki). Jeśli nie będzie ono zawierać w swoim składzie żadnych sztucznych substancji, to nie jest konieczne nawet jego zmywanie. Zawarte z jego składzie oleje rośliny będą naturalnym impregnatem dla drewnianych elementów. Jeśli natomiast do czyszczenia użyliśmy specjalnego preparatu, to najprawdopodobniej będziemy musieli pozbyć się jego pozostałości za pomocą wody. Producent metodę mycia powinien dokładnie opisać na opakowaniu.
Malowanie tarasu olejem
Oleje do impregnowania drewna na tarasie to preparaty, które są odporne na działanie promienie słonecznych oraz wody. Ich użycie powoduje przywrócenie drewnu jego naturalnego koloru. Co więcej, zastosowanie oleju do drewna chroni je przed różnego typu zabrudzeniami i plamami, i jednocześnie pozwala mu naturalnie oddychać. W zależności od tego, jak eksploatowany jest nasz taras drewniany i gdzie dokładnie się znajduje, mamy możliwości wyboru pomiędzy różnymi rodzajami olejów do drewna. W sklepach znajdziemy m.in. oleje bezbarwne, o zwiększonej odporności, oleje nadające kolor drewnu, czy też oleje do powierzchni przybasenowych.
Szczególnie polecamy preparaty z naszego asortymentu
Przed olejowaniem tarasu – co warto wiedzieć?
Kolejna konserwacja
Jeśli nasz taras konserwowaliśmy już przy pomocy olejów, to przed przystąpieniem do nowego zabiegu, całą jego powierzchnię powinniśmy przeszlifować. Do tego potrzebny będzie nam papier ścierny. Po wypolerowaniu i usunięciu starych powłok nowy impregnat wniknie lepiej w strukturę drewna i będzie je chronił bardziej skutecznie.
Najlepszy czas na olejowanie tarasu
Drewniany taras powinniśmy olejować zaraz po montażu, a także w czasie jego późniejszej eksploatacji dwa razy do roku. Najlepszą porą do olejowania jest przed sezonem letnim po nim. Gdy temperatury nie są jeszcze zbyt wysokie i już zaczynają spadać. Najlepszy okres na olejowanie tarasu to taki, w którym nie musimy obawiać się opadów deszczu. Zarówno przed, jak i po impregnacji taras musi być suchy. Unikajmy olejowania w wietrzne lub słoneczne dni. Gdy wieje wiatr na świeżo olejowany taras z łatwością mogą zostać naniesione zabrudzenia. W przypadku mocnego słońca olej może słabo wnikać w drewno, co ostatecznie obniży skuteczność jego działania.
Alternatywa dla olejowania tarasu – lakierobejca
Alternatywą dla olejowania są lakierobejce. Nadają one kolor drewnu i również chronią go przed uszkodzeniami. Decydując się na zastosowanie lakierobejcy zamiast oleju, możemy łatwy sposób zmienić kolor naszego tarasu. Niestety większość lakierobejcy dostępnych na rynku nie jest zbyt odporna na ścieranie. Dlatego dobrym rozwiązaniem, aby utrwalić efekt, jest zastosowanie na najbardziej eksploatowane powierzchnie warstwy lakieru. Zaleca się wybierać jednak taki, który przeznaczony jest do podłóg zewnętrznych. Nałożenie lakieru na parkiet drewniany na tarasie równoznaczne będzie również z jego okresowym łuszczeniem się. Dlatego musimy być przygotowani na pracę ze szlifierką.
Lakierobejca, czy olejowanie tarasu?
Przed nałożeniem kolejnym warstwy lakierów jesteśmy zawsze zobowiązani do usunięcia tej starej. W przypadku używania olejów nie jest to regułą. Mimo to fachowcy w tej dziedzinie zalecają, aby przed każdą konserwacją tarasu chwycić do ręki papier ścierny. Niezależnie od tego, na jaki preparat się zdecydujemy powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że piękny taras to przede wszystkim ten zadbany. Warto zatem wyposażyć się w odpowiednie środki do jego pielęgnacji, co pozwoli cieszyć nam się nim przez wiele długich lat jego świetności.
Sprawdź również: Jak zabezpieczyć taras drewniany przed zimą
1 Comment
Krzysiek
26 września 2017W końcu w pełni wyczerpujący artykuł, mam taras drewniany już kilka lat, a “realizator” zapewniał mnie, że wystarczy raz po montażu zaimpregnować i będzie przez lata. Plus za prawdę bo olejować trzeba przynajmniej dwa razy w roku. Jak mi się skończy olej to zamówię u Państwa- strona już wylądowała w zakładkach. Pozdrawiam serdecznie