maj 30 2022 0Comment
Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować?

W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie elewacjami drewnianymi, które stały się już pewnym wyznacznikiem mody i dobrego gustu. Ty także chcesz pokryć fasadę budynku tym materiałem? Drewno możesz wykorzystać niezależnie od tego, czy posiadasz budynek o konstrukcji szkieletowej, czy murowany. Co ważne, kupując deski elewacyjne, możesz wybierać spośród wielu gatunków drewna.

Klienci, którzy stawiają na jakość przede wszystkim, najczęściej decydują się na elewacje egzotyczne.   Do wyboru jednak mamy jeszcze elewacje iglaste oraz kompozytowe. Rodzajów jest oczywiście więcej, ale wybierając pośród nich, pamiętaj, aby stawiać na materiały cechujące się wysoką odpornością na tzw. korozję biologiczną. Ważne jest też to, by drewno było dobrze wysuszone i zaimpregnowane.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces doboru desek oraz ich montażu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 13

Deski elewacyjne – jakie powinny mieć rozmiary?

Biorąc pod uwagę szerokość dostępnych na rynku desek elewacyjnych, zwykle oscyluje ona w okolicach kilkunastu centymetrów – maksymalnie do 15 cm. Choć znajdziesz także szersze, raczej powinieneś się ich wystrzegać. Wraz ze wzrostem tego parametru rośnie także ryzyko skręcania się drewna pod wpływem czynników atmosferycznych, a to grozi poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Z kolei długość w dużej mierze zależy od wielkości samej elewacji. Najpopularniejsze są deski 4-metrowe, ale na rynku spotkasz nawet takie o długości 6 m. Oczywiście pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz je docinać i skracać.

Na koniec pozostaje nam jeszcze grubość. Tej raczej nie dobiera się we własnym zakresie, gdyż jest praktycznie zawsze uzależniona od profilu danej deski.

Sprawdź sklep internetowy Hardwood
Znajdziesz u nas wysokiej jakości materiały do budowy tarasów oraz elewacji drewnianych.

Kształty i profile desek elewacyjnych – co wybrać?

Biorąc pod uwagę kształty oraz profile desek elewacyjnych, wybór jest niezwykle duży. 

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 14
Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 15

Profil Żaluzja (Rhombus)

Bardzo popularne są dzisiaj tzw. modele Rhombus (żaluzja). Ich cechą charakterystyczną jest to, że są grubsze, ale i cieńsze od materiałów standardowych. Dzięki tym odmienionym proporcjom bardzo dobrze i nowocześnie prezentują się na fasadzie budynku.

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 16

Profil Faza

Inną propozycją są deski zachodzące jedna na drugą, a więc rozwiązanie bardzo klasyczne. Jest to najbardziej klasyczny profil elewacyjny. Charakterystyczna faza o skośnych bokach sprawi, że budynek nabierze wyrazistości i będzie się wyróżniał wśród innych budynków.

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 17

Profil Softline

Deski elewacyjne w profilu Softline mają klasyczny, łagodny kształt bez ostrych kantów – zwykle mają grubość oscylującą w granicach 15 mm. 

Jak widzisz, wybór jest bardzo szeroki, dlatego decyzję musisz podejmować przede wszystkim pod kątem własnych potrzeb.

Natomiast szczególną uwagę należy zwrócić na płaszczyznę tworzoną przez deski elewacyjne. Bardzo istotne jest to, aby pozwalała na swobodny odpływ wody i była pozbawiona różnych ostrych kantów. Do tego wszelkie krawędzie powinny być sfrezowane bądź zaoblone. Bez tego wszystkiego szybko dochodziłoby do korozji biologicznej drewna.

Montując deski elewacyjne pamiętaj o ich wentylacji

Choć dobre deski elewacyjne są zaimpregnowane, tak bez odpowiedniej wentylacji szybko się zawilgocą, co skróci ich żywotność. W sytuacji takiej może dochodzić przede wszystkim do niekorzystnego wypaczania drewna. Pamiętaj więc, że zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna strona desek powinny mieć swobodny dostęp do powietrza.

System wentylacyjny tworzy się poprzez pozostawienie szczeliny pomiędzy rusztowaniem elewacyjnym, a murem budynku. Jej szerokość powinna wynosić przynajmniej 19 mm – im więcej, tym oczywiście lepiej. Pamiętaj także o tym, aby powietrze mogło „wpływać” pod elewację zarówno w jej górnej, jak i dolnej części. Oba te miejsca odpowiednio zabezpiecz specjalną siatką – stosowana jest w celu uniemożliwienia gnieżdżenia się owadów oraz małych gryzoni. Musi być gęsta, ale jednocześnie zapewnia powietrzu swobodny przepływ.

Jak prawidłowo układać deski na elewacji?

Zabierając się do montażu desek elewacyjnych, będziesz musiał zdecydować się na jeden z 3 sposobów ich układania, czyli:

  • poziomo,
  • po skosie,
  • pionowo.

Pierwsza z opcji jest niewątpliwie najpopularniejsza.

Jak dobrać rozmiar desek elewacyjnych i jak je zamontować? 18

Najważniejsze wskazówki dotyczące montażu desek elewacyjnych

Elewacyjne deski drewniane można mocować na ścianie z każdego materiału, gdyż i tak przybija się je do wcześniej przygotowanego rusztu. Ten element konstrukcyjny wykonuje się z drewna, metalu lub z użyciem systemu aluminiowo-drewnianego. Pełni on rolę podpory dla desek, ale jednocześnie oddziela je od muru, zapewniając wentylację wewnętrzną.

Pamiętaj także, aby ruszt odpowiednio zabezpieczyć. Drewniany należy zaimpregnować, a metalowy pokryć powłoką antykorozyjną. Po ułożeniu na nim desek stracisz do niego dostęp, przez co konserwacja w przyszłości będzie niemożliwa.

Same wymiary rusztu, w tym rozkład jego elementów, w dużej mierze zależą od grubości izolacji ścian. Zwykle łaty rozstawia się co około 40 do 60 cm, ale parametry te modyfikuje się zależnie od konkretnych czynników konstrukcyjnych.

Deski elewacyjne najwyższej jakości

Jeśli planujesz realizację elewacji drewnianej, koniecznie musisz sprawdzić nasz asortyment. Znajdziesz u nas wyłącznie najwyższej jakości drewno w konkurencyjnych cenach. Pomagamy również w montażu.

Sprawdź też nasze artykuły:

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.