styczeń 05 2022 0Comment
olejowanie tarasu obraz 1

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku

Każdy taras drewniany wymaga pielęgnacji, aby zachować jego doskonały wygląd na możliwie najdłuższy czas. Należy go regularnie czyścić, ale i odświeżać jego powłokę ochronną. W tym celu powinno się od czasu do czasu przeprowadzić tzw. olejowanie tarasu. Powinieneś zainteresować się tym procesem niezależnie od tego, z jakiego rodzaju drewna wykonana została konstrukcja. Dlaczego warto się za to zabrać i jak prawidłowo prowadzić proces olejowania tarasu? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Olejowanie tarasu – kiedy wykonać?

Jeśli taras jest budowany z drewna surowego, a więc niezakonserwowanego w żaden sposób, olejowanie należy wykonać już na samym początku. Dotyczy to w szczególności desek produkowanych z rodzimych gatunków drzew, jak sosna, świerk czy modrzew syberyjski. Oczywiście procesowi temu warto poddać również deski z drewna egzotycznego.

Jednak kiedy to zrobić, gdy deski użyte do budowy tarasy już przeszły ten proces?

W innym wypadku, jeśli deski tarasowe zostały już wstępnie zabezpieczone to przeważnie pielęgnacyjne olejowanie wykonuje się raz w roku.

Dużo zależy również od gatunku drewna, gdyż jedne są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, a inne mniej. Najważniejsze jest jednak umiejscowienie konstrukcji. Olejowanie trzeba wykonywać częściej, jeśli np. taras znajduje się na terenie podmokłym lub jest wystawiony na intensywne promieniowanie UV. Wpływ na to ma także rodzaj wcześniej zastosowanego oleju. Niskiej jakości może „wycierać się” dość szybko. Z tego powodu, jeśli widzisz ubytki w powłoce ochronnej, najlepiej jak najszybciej zajmij się olejowaniem.

Sprawdź sklep internetowy Hardwood
Wysokiej jakości oleje i impregnaty, stosowane przez naszych fachowców, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli nie wiesz, co wybrać - skorzystaj z naszej pomocy, chętnie doradzimy.
ipe lepacho obraz 5

Czemu warto olejować deski tarasowe?

Celem olejowania jest ochrona drewnianego materiału przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zabezpiecza przed działaniem wilgoci, promieniowania UV, a nawet rozwojem pleśni czy grzybów. Specjalny olej wnika bowiem głęboko w strukturę drewna. 

Jaka jest najlepsza pora na olejowanie tarasu?

Najlepszym momentem jest wczesna wiosna, kiedy to drewno jest mocno „zmęczone” zimową aurą. W przypadku tarasów z mniej odpornego drewna warto powtórzyć olejowanie jesienią.

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku 5

Bardzo istotne jest tutaj to, aby podczas wykonywania zabiegu temperatura powietrza utrzymywała się powyżej 10 stopni Celsjusza. Na rynku znajdziesz specjalne środki, odporne na temperaturę do 5oC, ale i tak warto robić to, gdy na dworze jest cieplej. Co ważne, zaleca się aby olejowanie zaplanować sobie wtedy, gdy ryzyko wystąpienia opadów deszczu jest minimalne. Olej powinien bowiem mieć kilka dni na swobodne wyschnięcie.

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku 6

Czym olejować taras?

Jeśli sam zabierasz się za konserwację tarasu, wybierając olej, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj drewna. Na rynku znajdziesz bowiem produkty przeznaczone do zabezpieczania różnych jego gatunków. Z czego to wynika?

To efekt różnic w budowie poszczególnych materiałów. Deski tarasowe egzotyczne są twarde i naturalnie charakteryzują się wysoką zawartością różnego rodzaju żywic. Z kolei gatunki iglaste są bardziej miękkie, a więc w olejach muszą być dodatki utwardzające. Oprócz tego w ich strukturze jest mniej naturalnych substancji ochronnych.

Oprócz tego pamiętaj, aby wybierać oleje przeznaczone do ochrony struktur wystawionych na działanie czynników zewnętrznych. Na rynku znajdziesz bowiem również produkty do użytku wewnętrznego. W przypadku olejowania tarasu ustawionego na świeżym powietrzu powłoka ochronna musi być odporna na promieniowanie UV i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Powinna także ograniczać możliwości rozwoju pleśni czy mchu. Zwróć również uwagę na parametr ścieralności, bardzo ważny, jeśli taras jest intensywnie eksploatowany.

Zwykle najbardziej polecane są produkty przygotowane na bazie żywic syntetycznych. Choć są mniej przyjazne środowisku, tak wyjątkowo trwałe. Jeśli z kolei bardzo zależy Ci na ochronie przyrody, postaw na środki wykonane z naturalnych olejów – zwykle są lniane lub tungowe (zdarzają się też słonecznikowe, a nawet sojowe).

Czy do olejowania tarasu potrzebne są specjalne narzędzia?

Wbrew pozorom olejowanie tarasu jest zadaniem stosunkowo prostym, choć wymaga nieco czasu i cierpliwości. Do jego przeprowadzenia nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, choć zaleca się użycie myjki ciśnieniowej. Przed wtarciem oleju, deski należy bowiem bardzo dokładnie umyć. Można to zrobić ręcznie, ale z pomocą specjalnego urządzenia będzie to łatwiejsze i na pewno zajmie mniej czasu.

W przypadku braku myjki ciśnieniowej trzeba zaopatrzyć się w wiadro oraz szczotkę do podłogi, najlepiej z długim kijem. Z kolei do samego olejowania potrzebny jest pędzel, który dobrze, jeśli będzie płaski i jednocześnie bardzo szeroki. W trakcie procesu będzie pojawiał się nadmiar oleju – należy usuwać go czystą szmatką, która powinna być miękka, najlepiej bawełniana. Tego typu ściereczka będzie potrzeba również do polerowania, finalnego etapu olejowania tarasu.

Olejowanie tarasu - krok po kroku

olejowanie tarasu

Pierwszym krokiem związanym z olejowaniem tarasu jest usunięcie z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Przed nadkładaniem oleju należy także pozbyć się starych powłok lakierniczych i wszelkich luźnych elementów. Niezbędne jest bowiem przeszlifowanie drewna tak, aby odkryć jego surową powłokę.

Dalsze czynności, jakie należy wykonać, to:

 • dokładne umycie tarasu,
 • impregnacja drewna przed rozpoczęciem olejowania,
 • wcieranie oleju,
 • wytarcie i spolerowanie powierzchni po olejowaniu,
 • pozostawienie do całkowitego wyschnięcia.

Umycie tarasu

Jak już wspominaliśmy, drewniany taras warto dokładnie umyć z użyciem myjki ciśnieniowej bądź ewentualnie szczotki. Należy zadbać o usunięcie wszelkich zabrudzeń, w tym różnego rodzaju mchów oraz pleśni. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń dobrym pomysłem jest użycie specjalistycznych środków czyszczących do powierzchni drewnianych.

Po zakończeniu mycia należy odczekać, aż taras dokładnie wyschnie – najlepiej pozostawić go na 12 do 24 godzin, zależnie od pogody i temperatury powietrza.

Impregnowanie drewna

W zasadzie krok ten mogą pominąć te osoby, które mają taras wykonany z egzotycznych gatunków drewna. Jeśli są rodzime, a więc np. sosna czy modrzew, deski przed olejowaniem należy zaimpregnować. W tym celu trzeba zastosować specjalistyczne środki. Używa się ich zarówno w celu ochrony drewna przed szarzeniem w wyniku promieniowania UV, jak i do zmniejszenia ryzyka rozkwitu na nim pleśni oraz glonów. Po wykonaniu impregnacji, gdy powłoka ochronna dobrze przeschnie, można zabrać się za wcieranie oleju.

Olejowanie tarasu

Proces olejowania polega po prostu na wcieraniu specjalnego oleju w drewno przy użyciu pędzla. Jest prosty, ale pracochłonny, dlatego warto zarezerwować sobie na to nieco więcej czasu. Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej strategii. Najlepiej nakładaj olej, zaczynając od jednej krawędzi, a następnie stopniowo przesuwaj się do kolejnej. Nie zaleca się bowiem chodzenia po powierzchniach poddanych olejowaniu do momentu całkowitego wyschnięcia powłoki.

Wycieranie tarasu

W czasie olejowania na deskach na pewno zacznie zbierać się nadmiar oleju. Powinieneś zetrzeć go, pozostawiając powierzchnię względnie suchą. Koniecznie używaj do tego czystej i miękkiej ściereczki, najlepiej bawełnianej. Zwróć także uwagę na informacje podane przez producenta konkretnego środka konserwacyjnego. W wielu przypadkach zalecane jest bowiem nałożenie dwóch powłok ochronnych.

Pozostawienie tarasu do wyschnięcia

Gdy skończysz olejowanie, powinieneś przez jakiś czas nie korzystać z tarasu. Deski muszą bowiem wyschnąć i najlepiej daj im około 48 godzin, oczywiście zależnie od warunków pogodowych. W tym czasie kategorycznie unikaj ustawiania mebli na podłodze – nie zakrywaj żadnej powierzchni zabezpieczonej olejem. Wynika to z faktu, że w takich miejscach zmianie może ulec odcień powłoki ochronnej, co doprowadzi do powstania nieestetycznych plam na tarasie.

Olejowanie tarasu – odpowiedzi na często zadawane pytania

Na koniec przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania, które bardzo często zadają osoby planujące pierwszy raz zająć się olejowaniem tarasu. Jeśli nie znajdziesz tutaj potrzebnych Ci informacji, możesz zawsze skonsultować się z doradcami naszej firmy – zapraszamy do kontaktu!

 1. Z jakiego powodu warto regularnie olejować taras?

Przede wszystkim z punktu widzenia estetyki. Olejowanie zabezpiecza drewno, przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi sprawiając, że na dłużej zachowuje piękny wygląd. Do tego zwiększa się ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj, że konserwacja to także oszczędność pieniędzy, gdyż konstrukcja tarasowa będzie Ci służyć przez długi czas.

 1. Jak często powtarzać proces olejowania?

Niezależnie od tego, z jakiego drewna wykonany jest taras, powinieneś poddać go procesowi olejowania przynajmniej raz w roku. Idealnym momentem są początki wiosny, kiedy deski tarasowe mogą mieć uszkodzoną powłokę ochronną po ciężkim okresie zimowym.

W przypadku drewna rodzimego olejowanie warto powtarzać jeszcze raz w sezonie – jesienią. Dzięki temu zabezpieczysz je przed zimą.

 1. W jakich warunkach pogodowych najlepiej przeprowadzić olejowanie?

Tak naprawdę informacje na ten temat podaje producent na opakowaniu oleju do drewna. Zwykle idealne warunki do olejowania są wtedy, gdy:

 • temperatura powietrza przez całą dobę nie spada poniżej 10oC i nie przekracza 20oC,
 • wilgotność jest poniżej 17%,
 • prognozy pogody nie przewidują w najbliższych dniach opadów deszczu.
 1. Pędzel czy wałek – co będzie lepsze do olejowania?

Nie da się ukryć, że użycie wałka malarskiego, szczególnie z wysięgnikiem, znacząco ułatwi i przyspieszy pracę związaną z olejowaniem. Jak najbardziej możesz z niego korzystać, ale zaopatrz się również w pędzel. Używaj go wszędzie tam, gdzie olej należy wetrzeć w różnego rodzaju szczeliny – wałek nie gwarantuje takiej dokładności.

Postaw na wysokiej jakości środki do olejowania drewna

Korzystając z powyższych porad, na pewno będziesz w stanie sprawnie i przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić proces olejowania. Jednak pamiętaj także o tym, aby zawsze stosować wysokiej jakości środki konserwacyjne. W dobrej cenie zamówisz je w naszym sklepie Hardwood – już dziś zapoznaj się z asortymentem. Sprzedajemy najlepsze oleje oraz impregnaty do drewna, przeznaczone do użytku zewnętrznego. Mamy także materiały do budowy tarasów, w tym dobrej klasy deski tarasowe!

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments