Zadzwoń do nas

biuro - 12 444 78 98 sprzedaż - 12 444 79 80

Godziny otwarcia

pn. - pt. 9:00 - 16:00

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku

olejowanie tarasu obraz 1
5 stycznia 2022 Łukasz Brak komentarzy

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku

Każdy taras drewniany wymaga pielęgnacji, aby zachować jego doskonały wygląd na możliwie najdłuższy czas. Należy go regularnie czyścić, ale i odświeżać jego powłokę ochronną. W tym celu powinno się od czasu do czasu przeprowadzić tzw. olejowanie tarasu. Powinieneś zainteresować się tym procesem niezależnie od tego, z jakiego rodzaju drewna wykonana została konstrukcja. Dlaczego warto się za to zabrać i jak prawidłowo prowadzić proces olejowania tarasu? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Olejowanie tarasu – kiedy wykonać?

Jeśli taras jest budowany z drewna surowego, a więc niezakonserwowanego w żaden sposób, olejowanie należy wykonać już na samym początku. Dotyczy to w szczególności desek produkowanych z rodzimych gatunków drzew, jak sosna, świerk czy modrzew syberyjski. Oczywiście procesowi temu warto poddać również deski z drewna egzotycznego.

Jednak kiedy to zrobić, gdy deski użyte do budowy tarasy już przeszły ten proces?

W innym wypadku, jeśli deski tarasowe zostały już wstępnie zabezpieczone to przeważnie pielęgnacyjne olejowanie wykonuje się raz w roku.

Dużo zależy również od gatunku drewna, gdyż jedne są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, a inne mniej. Najważniejsze jest jednak umiejscowienie konstrukcji. Olejowanie trzeba wykonywać częściej, jeśli np. taras znajduje się na terenie podmokłym lub jest wystawiony na intensywne promieniowanie UV. Wpływ na to ma także rodzaj wcześniej zastosowanego oleju. Niskiej jakości może „wycierać się” dość szybko. Z tego powodu, jeśli widzisz ubytki w powłoce ochronnej, najlepiej jak najszybciej zajmij się olejowaniem.

Sprawdź sklep internetowy Hardwood
Wysokiej jakości oleje i impregnaty, stosowane przez naszych fachowców, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli nie wiesz, co wybrać - skorzystaj z naszej pomocy, chętnie doradzimy.
ipe lepacho obraz 5

Czemu warto olejować deski tarasowe?

Celem olejowania jest ochrona drewnianego materiału przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zabezpiecza przed działaniem wilgoci, promieniowania UV, a nawet rozwojem pleśni czy grzybów. Specjalny olej wnika bowiem głęboko w strukturę drewna. 

Jaka jest najlepsza pora na olejowanie tarasu?

Najlepszym momentem jest wczesna wiosna, kiedy to drewno jest mocno „zmęczone” zimową aurą. W przypadku tarasów z mniej odpornego drewna warto powtórzyć olejowanie jesienią.

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku 5

Bardzo istotne jest tutaj to, aby podczas wykonywania zabiegu temperatura powietrza utrzymywała się powyżej 10 stopni Celsjusza. Na rynku znajdziesz specjalne środki, odporne na temperaturę do 5oC, ale i tak warto robić to, gdy na dworze jest cieplej. Co ważne, zaleca się aby olejowanie zaplanować sobie wtedy, gdy ryzyko wystąpienia opadów deszczu jest minimalne. Olej powinien bowiem mieć kilka dni na swobodne wyschnięcie.

Olejowanie tarasu – dlaczego warto? Poradnik krok po kroku 6

Czym olejować taras?

Jeśli sam zabierasz się za konserwację tarasu, wybierając olej, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj drewna. Na rynku znajdziesz bowiem produkty przeznaczone do zabezpieczania różnych jego gatunków. Z czego to wynika?

To efekt różnic w budowie poszczególnych materiałów. Deski tarasowe egzotyczne są twarde i naturalnie charakteryzują się wysoką zawartością różnego rodzaju żywic. Z kolei gatunki iglaste są bardziej miękkie, a więc w olejach muszą być dodatki utwardzające. Oprócz tego w ich strukturze jest mniej naturalnych substancji ochronnych.

Oprócz tego pamiętaj, aby wybierać oleje przeznaczone do ochrony struktur wystawionych na działanie czynników zewnętrznych. Na rynku znajdziesz bowiem również produkty do użytku wewnętrznego. W przypadku olejowania tarasu ustawionego na świeżym powietrzu powłoka ochronna musi być odporna na promieniowanie UV i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Powinna także ograniczać możliwości rozwoju pleśni czy mchu. Zwróć również uwagę na parametr ścieralności, bardzo ważny, jeśli taras jest intensywnie eksploatowany.

Zwykle najbardziej polecane są produkty przygotowane na bazie żywic syntetycznych. Choć są mniej przyjazne środowisku, tak wyjątkowo trwałe. Jeśli z kolei bardzo zależy Ci na ochronie przyrody, postaw na środki wykonane z naturalnych olejów – zwykle są lniane lub tungowe (zdarzają się też słonecznikowe, a nawet sojowe).

Czy do olejowania tarasu potrzebne są specjalne narzędzia?

Wbrew pozorom olejowanie tarasu jest zadaniem stosunkowo prostym, choć wymaga nieco czasu i cierpliwości. Do jego przeprowadzenia nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, choć zaleca się użycie myjki ciśnieniowej. Przed wtarciem oleju, deski należy bowiem bardzo dokładnie umyć. Można to zrobić ręcznie, ale z pomocą specjalnego urządzenia będzie to łatwiejsze i na pewno zajmie mniej czasu.

W przypadku braku myjki ciśnieniowej trzeba zaopatrzyć się w wiadro oraz szczotkę do podłogi, najlepiej z długim kijem. Z kolei do samego olejowania potrzebny jest pędzel, który dobrze, jeśli będzie płaski i jednocześnie bardzo szeroki. W trakcie procesu będzie pojawiał się nadmiar oleju – należy usuwać go czystą szmatką, która powinna być miękka, najlepiej bawełniana. Tego typu ściereczka będzie potrzeba również do polerowania, finalnego etapu olejowania tarasu.

Olejowanie tarasu - krok po kroku

olejowanie tarasu

Pierwszym krokiem związanym z olejowaniem tarasu jest usunięcie z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Przed nadkładaniem oleju należy także pozbyć się starych powłok lakierniczych i wszelkich luźnych elementów. Niezbędne jest bowiem przeszlifowanie drewna tak, aby odkryć jego surową powłokę.

Dalsze czynności, jakie należy wykonać, to:

 • dokładne umycie tarasu,
 • impregnacja drewna przed rozpoczęciem olejowania,
 • wcieranie oleju,
 • wytarcie i spolerowanie powierzchni po olejowaniu,
 • pozostawienie do całkowitego wyschnięcia.

Umycie tarasu

Jak już wspominaliśmy, drewniany taras warto dokładnie umyć z użyciem myjki ciśnieniowej bądź ewentualnie szczotki. Należy zadbać o usunięcie wszelkich zabrudzeń, w tym różnego rodzaju mchów oraz pleśni. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń dobrym pomysłem jest użycie specjalistycznych środków czyszczących do powierzchni drewnianych.

Po zakończeniu mycia należy odczekać, aż taras dokładnie wyschnie – najlepiej pozostawić go na 12 do 24 godzin, zależnie od pogody i temperatury powietrza.

Impregnowanie drewna

W zasadzie krok ten mogą pominąć te osoby, które mają taras wykonany z egzotycznych gatunków drewna. Jeśli są rodzime, a więc np. sosna czy modrzew, deski przed olejowaniem należy zaimpregnować. W tym celu trzeba zastosować specjalistyczne środki. Używa się ich zarówno w celu ochrony drewna przed szarzeniem w wyniku promieniowania UV, jak i do zmniejszenia ryzyka rozkwitu na nim pleśni oraz glonów. Po wykonaniu impregnacji, gdy powłoka ochronna dobrze przeschnie, można zabrać się za wcieranie oleju.

Olejowanie tarasu

Proces olejowania polega po prostu na wcieraniu specjalnego oleju w drewno przy użyciu pędzla. Jest prosty, ale pracochłonny, dlatego warto zarezerwować sobie na to nieco więcej czasu. Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej strategii. Najlepiej nakładaj olej, zaczynając od jednej krawędzi, a następnie stopniowo przesuwaj się do kolejnej. Nie zaleca się bowiem chodzenia po powierzchniach poddanych olejowaniu do momentu całkowitego wyschnięcia powłoki.

Wycieranie tarasu

W czasie olejowania na deskach na pewno zacznie zbierać się nadmiar oleju. Powinieneś zetrzeć go, pozostawiając powierzchnię względnie suchą. Koniecznie używaj do tego czystej i miękkiej ściereczki, najlepiej bawełnianej. Zwróć także uwagę na informacje podane przez producenta konkretnego środka konserwacyjnego. W wielu przypadkach zalecane jest bowiem nałożenie dwóch powłok ochronnych.

Pozostawienie tarasu do wyschnięcia

Gdy skończysz olejowanie, powinieneś przez jakiś czas nie korzystać z tarasu. Deski muszą bowiem wyschnąć i najlepiej daj im około 48 godzin, oczywiście zależnie od warunków pogodowych. W tym czasie kategorycznie unikaj ustawiania mebli na podłodze – nie zakrywaj żadnej powierzchni zabezpieczonej olejem. Wynika to z faktu, że w takich miejscach zmianie może ulec odcień powłoki ochronnej, co doprowadzi do powstania nieestetycznych plam na tarasie.

Olejowanie tarasu – odpowiedzi na często zadawane pytania

Na koniec przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania, które bardzo często zadają osoby planujące pierwszy raz zająć się olejowaniem tarasu. Jeśli nie znajdziesz tutaj potrzebnych Ci informacji, możesz zawsze skonsultować się z doradcami naszej firmy – zapraszamy do kontaktu!

 1. Z jakiego powodu warto regularnie olejować taras?

Przede wszystkim z punktu widzenia estetyki. Olejowanie zabezpiecza drewno, przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi sprawiając, że na dłużej zachowuje piękny wygląd. Do tego zwiększa się ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj, że konserwacja to także oszczędność pieniędzy, gdyż konstrukcja tarasowa będzie Ci służyć przez długi czas.

 1. Jak często powtarzać proces olejowania?

Niezależnie od tego, z jakiego drewna wykonany jest taras, powinieneś poddać go procesowi olejowania przynajmniej raz w roku. Idealnym momentem są początki wiosny, kiedy deski tarasowe mogą mieć uszkodzoną powłokę ochronną po ciężkim okresie zimowym.

W przypadku drewna rodzimego olejowanie warto powtarzać jeszcze raz w sezonie – jesienią. Dzięki temu zabezpieczysz je przed zimą.

 1. W jakich warunkach pogodowych najlepiej przeprowadzić olejowanie?

Tak naprawdę informacje na ten temat podaje producent na opakowaniu oleju do drewna. Zwykle idealne warunki do olejowania są wtedy, gdy:

 • temperatura powietrza przez całą dobę nie spada poniżej 10oC i nie przekracza 20oC,
 • wilgotność jest poniżej 17%,
 • prognozy pogody nie przewidują w najbliższych dniach opadów deszczu.
 1. Pędzel czy wałek – co będzie lepsze do olejowania?

Nie da się ukryć, że użycie wałka malarskiego, szczególnie z wysięgnikiem, znacząco ułatwi i przyspieszy pracę związaną z olejowaniem. Jak najbardziej możesz z niego korzystać, ale zaopatrz się również w pędzel. Używaj go wszędzie tam, gdzie olej należy wetrzeć w różnego rodzaju szczeliny – wałek nie gwarantuje takiej dokładności.

Postaw na wysokiej jakości środki do olejowania drewna

Korzystając z powyższych porad, na pewno będziesz w stanie sprawnie i przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić proces olejowania. Jednak pamiętaj także o tym, aby zawsze stosować wysokiej jakości środki konserwacyjne. W dobrej cenie zamówisz je w naszym sklepie Hardwood – już dziś zapoznaj się z asortymentem. Sprzedajemy najlepsze oleje oraz impregnaty do drewna, przeznaczone do użytku zewnętrznego. Mamy także materiały do budowy tarasów, w tym dobrej klasy deski tarasowe!
Łukasz

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Dodaj komentarz

Montaż & Sprzedaż

Kompleksowo zajmujemy się realizacją tarasów oraz elewacji drewnianych. Posiadamy własny punkt sprzedaży oraz prowadzimy inwestycje dla klientów prywatnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie. Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "Hardwood.pl" działający pod adresem https://hardwood.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest firma "IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI", prowadząca działalność pod adresem: Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia, o nadanym numerze identyfikacji podatkowej (NIP): 868-16-43-914, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, którym jest MARCIN WIŚNIOWSKI. Z Inspektorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: biuro@hardwood.pl, telefonicznie pod numerem 12 444 78 98 lub pisemniepisząc na adres Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia. Z Inspektorem Ochrony Danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora
Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis. Anonimowe dane gromadzone automatycznie:
 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych
Dane gromadzone podczas rejestracji:
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Numer telefonu
 • Numer PESEL
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
 • Numer NIP
Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Dane gromadzone podczas dodawania komentarza
 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim. Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:
 • Firmy, za pośrednictwem których świadczona jest usługa Newslettera
Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu MailChimp, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy. Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.  

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:
 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.
Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników: Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.) Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie: Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów
 • Adres pocztowy - IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI, Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia
 • Adres poczty elektronicznej - biuro@hardwood.pl
 • Połączenie telefoniczne - 12 444 78 98
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.
Save settings
Cookies settings