luty 05 2018 0Comment
Ile kosztuje elewacja z drewna? 1

Ile kosztuje elewacja z drewna?

Moda na elewacje drewniane trwa nieprzerwanie od naprawdę długiego czasu. Dzisiaj, choć królują nowoczesne materiały budowlane, wciąż bardzo często budynki tego rodzaju „obija się” naturalnym drewnem. Elewacja z drewna oczywiście nie zawsze musi zakrywać cały budynek. Popularnie stosuje się drewno jedynie na pewnych fragmentach elewacji, na przykład montując je na górnym piętrze budynku, albo łącząc w ciekawy sposób z innymi, nowocześniejszymi materiałami. Zastanawiasz się ile kosztuje elewacja z drewna? Sprawdź!

Wykończenie elewacji drewnem

swierk skandynawski elewacja

Zanim jednak w ogóle zdecydujemy się na wykonanie drewnianej elewacji, trzeba zacząć od wyboru konkretnego rodzaju drewna. Co oferuje rynek i na co warto się zdecydować? W przypadku elewacji drewnianych, zdecydowanie możemy stawiać na krajowe gatunki drzew. Nie tylko ładnie się one prezentują i są bardzo łatwo dostępne, ale dodatkowo ich cena wygląda wyjątkowo atrakcyjnie na tle gatunków egzotycznych. Spośród krajowych gatunków, największą popularnością cieszy się oczywiście świerk i sosna, a do tego także modrzew. W przypadku drewna iglastego, mamy tak naprawdę najlepszy stosunek ceny do jakości. Drewno łatwo poddaje się obróbce i zawiera mnóstwo żywicy, która zwiększa jego trwałość. Modrzew natomiast cechuje się wyjątkowo pięknym wyglądem i ogromną wytrzymałością na trudne warunki atmosferyczne, ale jest już nieco droższy. Dla niektórych wadą może być to, że z czasem zaczyna on zmieniać swoją barwę. Drewno szarzeje lub brunatnieje, zależnie od tego, jak jest eksponowane na budynku.

Jakie deski elewacyjne najlepsze?

Biorąc pod uwagę gatunki obce dla naszej strefy klimatycznej, ale dostępne jeszcze w cenie w miarę rozsądnej, na pewno warto przyjrzeć się deskom ze świerku skandynawskiego lub cedru czerwonego. Szczególnie cedr będzie tutaj dobrym wyborem, gdyż drzewo to, rośnie w wyjątkowo niesprzyjających warunkach klimatycznych, przez co można liczyć na jego odporność na wilgoć. Świerk skandynawski jest natomiast drewnem bardzo wytrzymałym, gdyż posiada niewiele sęków i gęsto rozłożone słoje.

Na koniec zostają nam już typowe gatunki egzotyczne, a więc deski wykonane, chociażby z tatajuby, okume lub meranti. W tym przypadku mamy do czynienia z najwyższą ceną desek, ale jednocześnie wieloletnią ich trwałością, nawet bez prowadzenia regularnej konserwacji. Gatunki egzotyczne są jednak wybierane przede wszystkim z racji niesłychanej różnorodności ich naturalnej kolorystyki. Żadna malowana deska nie będzie wyglądała tak pięknie, jak z naturalnym kolorem. Deski z drewna egzotycznego przede wszystkim więc pozwalają na tworzenie fantazyjnych wzorów na elewacji budynku.

Sprawdź też: Deski elewacyjne

Elewacja drewniana montaż

montaż elewacje drewnianeKoniecznie należy pamiętać jednak o tym, że wybór nawet najlepszego drewna na naszą elewację, nie zapewni jej wieloletniej trwałości, jeśli zaniedbamy kwestie jej budowy. Deski elewacyjne montuje się oczywiście na rusztowaniu przytwierdzonym do budynku. Można pokusić się tutaj o rusztowanie również wykonane z drewna lub metalowe. Na rynku znajdziemy dodatkowo rusztowania aluminiowo-drewniane, lekkie, wytrzymałe i proste w montażu. Łaty na rusztowanie powinny mieć szerokość od 3 do 5 cm. Koniecznie należy zadbać o ich solidne przymocowanie do budynku. Rusztowanie bowiem nie tylko utrzymuje ciężkie deski, ale też przyjmuje na siebie całą siłę, jaką wiatr wywiera na nasz budynek.

Elewacja drewniana pozioma

Kolejna kwestia dotyczy samego montażu desek na przygotowanym już rusztowaniu. Swobodnie można je montować w poziomie, w pionie lub pod kątem 45o, ale warto dobrze przemyśleć konkretne rozwiązanie. Aby elewacje z drewna ładnie się prezentowały, nie może odstawać swoją formą od ogólnej architektury budynku. Układamy więc deski w taki sposób, aby tworzyły spójną całość z domem. Należy pamiętać również o tym, aby pomiędzy deskami pozostawiać minimalną, wolną przestrzeń. Drewno pracuje, zależnie od warunków atmosferycznych i nie zostawiając wolnej przestrzeni, szybko obudzimy się z powyginaną lub popękaną elewacją.

Oczywiście wykonanie drewnianej elewacji warto połączyć z ociepleniem budynku, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. W wolnych przestrzeniach rusztowania można zamontować styropian, choć w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdza się wełna mineralna. Nie można przy tym zapominać o szczelinie wentylacyjnej. Pomiędzy budynkiem a deskami elewacyjnymi powinny znajdować się szczeliny szerokości około 20 mm, które zapewnią całej konstrukcji dobre przewietrzanie. Jest to szczególnie ważne podczas deszczowej pogody. Mokre deski szybciej schną przy dobrej wentylacji, co wydłuża ich żywotność.

Zabezpieczenie i trwałość elewacji

Zbudowana elewacja drewniana, powinna być oczywiście jakoś zabezpieczana przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do podstawowych sposobów konserwacji drewna, zalicza się dzisiaj:

– lakierowanie;
– impregnowanie;
– malowanie;
– bejcowanie.

Sprawdź też: Odnawianie drewnianej elewacji, wskazówki i porady

Impregnacja jest tutaj zdecydowanie najważniejszym zabiegiem. To dzięki niej drewno nie przyjmuje wilgoci, nie pojawia się na nim mech, grzyby oraz pleśń, a i deski stają się bardziej odporne na ogień. Wybierając impregnację metodą ciśnieniową, będziemy ją musieli powtórzyć dopiero po około 5 latach.

Lakierowanie natomiast, przede wszystkim chroni drewno przed utratą jego naturalnego koloru. Lakiery stanowią barierę przed promieniowaniem UV, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i podkreślają blask drewna. Ten zabieg powinno się ponawiać mniej więcej co dwa lata.

Standardowe malowanie może być zamiennikiem lakierowania i impregnacji. Dobrej jakości farba nawet na 8 lat chroni drewno przed zgubnymi efektami upływu czasu, ale z drugiej strony zakrywa niestety unikalną fakturę desek, przez co takie rozwiązanie nie każdemu musi się spodobać.

Można jeszcze pokusić się o zabieg bejcowania, którego celem jest przede wszystkim poprawa estetyki desek. Bejca niejako „wyciąga” naturalną strukturę drewna i podkreśla jego kolor. Niestety jednak nawet najlepsze bejce nie stanowią skutecznego środka ochrony przed wilgocią, pleśnią i grzybami czy utratą koloru drewna.

Wykonanie elewacji drewnianych

Jeśli chciałbyś poznać potencjalne koszta, realizacji elewacji drewnianej – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Nasz specjalista przedstawi wstępną kalkulację oraz wycenę projektu.

montaż elewacje drewniane

Ile kosztuje elewacja z drewna?

Na koszty wykonania elewacji drewnianej wpływa wiele czynników, m.in wysokość domu, grubość pokrycia ocieplenia, powierzchni elewacji, miejscowości, wykończenia narożników oraz wnęk okiennych. W celu oszacowania dokładnej wyceny, zachęcamy do niezobowiązującego kontaktu z naszą firmą. Na podstawie zebranych informacji, nasza firma będzie mogła dokładnie wycenić koszta elewacji drewnianej.

Warto również pamiętać, że na koszt elewacji drewnianej nie wpływa tylko i wyłącznie cena desek, ale również cały ruszt, wkręty do drewna, systemy mocowań, impregnaty oraz robocizna. 

Koszt elewacji drewnianej (samego materiału) za m2 wynosi przeważnie od 250 zł (w przypadku drewna krajowego, np. Modrzewia Syberyjskiego), a od 500zł w przypadku zastosowania drewna egzotycznego (np. Meranti lub Cedr Kanadyjski). 

 

Elewacje drewniane Małopolska

Wybór drewna na elewację nawet bardzo nowoczesnego budynku jest jak najbardziej zrozumiały. Przede wszystkim żaden, nawet najbardziej nowoczesny materiał, nie oferuje takiej unikalności. Drewno ze swojej natury zawsze cechuje wyjątkowa struktura, do tego ma ono wspaniały kolor, a i bardzo przyjemnie pachnie. Co ważne, drewno tworzy także aurę ciepła w budynku. Deski kojarzą nam się najczęściej z czymś przyjemnym, a to oczywiście odbija się na tym, jak postrzegamy wnętrze swojego domu.  Marzysz o pięknej elewacji z drewna i chcesz dowiedzieć się ile kosztuje elewacja z drewna dokładnie dla Twojej inwestycji? Zapraszamy do kontaktu!

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments