lipiec 06 2020 0Comment
fakty i mity o deskach tarasowych

Fakty i mity o deskach tarasowych

Zbliżający się koniec sezonu zimowego to czas, w którym wiele osób zastanawia się nad budową przydomowego tarasu. To doskonały sposób na zwiększenie funkcjonalności budynku i ogrodu dookoła niego. Nawet bez urlopu możesz wieczorami wypoczywać na nim w miłych okolicznościach przyrody. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na zadaszenie, deszcz nie będzie przeszkodą do tego, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Dylemat jednak pozostaje w wyborze odpowiedniego materiału do realizacji tarasu… Jeśli sporo słyszałeś o drewnie i chcesz przekonać się jak wygląda to w rzeczywistości to zapraszamy do czytania!

Obecnie największą popularnością cieszą się tarasy drewniane, w tym z desek naturalnych oraz tzw. kompozytowych. Nie będziemy tutaj dyskutować na temat wyższości jednego materiału nad drugim (można przeczytać nasz wpis: taras drewniany czy kompozytowy?)

Dzisiaj, zajmiemy się jednak kilkoma, związanymi z nimi opiniami. Które z nich są prawdą, a które niepotrzebnie rozpowszechnianymi mitami? 

Mit nr 1:

Drewno nie nadaje się na taras

Aby obalić ten mit, warto powrócić do bardzo dawnych czasów. Wieki temu drewno było głównym materiałem budulcowym, a przecież do dziś są na świecie zabytki z tamtych czasów, które zachowały się w doskonałym stanie. Drewno jest naprawdę dobrym materiałem i doskonale sprawdza się również na zewnątrz, będąc narażonym na trudne warunki atmosferyczne.

Zła opinia o deskach to często efekt zaniedbania ich konserwacji, zły montaż lub źle dobrany gatunek drewna. Taras warto od czasu do czasu dokładnie oczyścić, przeprowadzić olejowanie, a następnie lakierowanie. Dzięki takim zabiegom konstrukcja przetrwa latami, ciesząc wzrok doskonałym wyglądem. Co więcej, jeśli kupisz drewno egzotyczne, będzie ono jeszcze bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Mit nr 2:

Jeśli budować taras z desek, to tylko z drewna egzotycznego

Oczywiście możesz, ale wcale nie musisz celować w egzotykę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że takie deski są drogie dla wielu naszych klientów i niektórych odstrasza to od inwestycji w taras. Jednak spokojnie możesz stawiać również na rodzime gatunki drewna. Ważne jest to, aby kupować deski z pewnego źródła. Ciśnieniowo zakonserwowane przez producenta zyskują naprawdę dużą odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Możesz też zdecydować się na nieco droższy świerk skandynawski, który z racji małych przyrostów jest zbity i odporny na każdą pogodę. Możliwości jest mnóstwo, a najważniejsze jest to, abyś pamiętał o regularnej konserwacji tarasu.

Mit nr 3:

Deski kompozytowe wyglądają dużo gorzej, niż naturalne

Choć kompozyt nie pachnie, jak deska, to jednak naprawdę do złudzenia przypomina naturalną deskę. Pamiętaj, że głównym składnikiem jest tutaj mączka drzewna. Producenci dodają do niej tworzywa sztuczne, dzięki którym deska jest niepodatna na wilgoć oraz odkształcenia.

Taras kompozytowy może być tańszy od cenionego gatunku drewna, w tym egzotycznego, a więc może być niezłą alternatywą. Co ważne, inwestując w taki taras, nie musisz się przejmować regularną konserwacją. Deski wystarczy od czasu do czasu opłukać lub po prostu umyć.

Mit nr 4:

Drewno na taras to tylko chwilowa moda

Trudno nam ocenić, skąd dokładnie wziął się ten pogląd, ale jest on całkowitą nieprawdą. Drewno od dawna było, jest i z pewnością długo jeszcze będzie materiałem chętnie wybieranym do budowy tarasu. Jego naturalnej formy nie da się zastąpić niczym innym. Konstrukcja jest ciepła, przyjemna dla oka, bardzo wytrzymała, a do tego unikalna. Pamiętaj, że każda deska ma indywidualny dla siebie rysunek słojów. To sprawia, że tarasy prezentują się wyjątkowo i zawsze wprawiają w pozytywny nastrój.

Co więcej, drewno już dawno okazało się materiałem ponadczasowym. Doskonale komponuje się nawet z nowoczesnym metalem czy szkłem, a to najlepszy dowód na to, że żaden trend nie jest w stanie go „uśmiercić”.

Mit nr 5:

Budowa tarasu z drewna jest prosta

To nieprawda i z naszej strony zawsze radzimy, aby zadanie montażu zostawić w rękach specjalistów. Tarasy z naturalnego drewna wymagają pewnej wiedzy oraz doświadczenia, aby postawić je prawidłowo. Nie obejdzie się również bez specjalistycznych narzędzi, a przecież nie każdy właściciel domu jednorodzinnego to majsterkowicz. Nawet drobne błędy w montażu mogą sprawić, że konstrukcja będzie mniej trwała i bardziej podatna na działanie czynników atmosferycznych.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku kompozytów, których montaż zazwyczaj faktycznie nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Deski montuje się ze sobą na klipsy, a producenci dostarczają szczegółowe instrukcje. Jednak jest pewne „ale”…konstrukcja podstawy. Tę najczęściej wykonuje się z drewna i niestety nie jest to już proste zadanie.

Mit nr 6:

Trzeba mieć dużoczasu, żeby znaleźć i wybrać odpowiednie deski tarasowe

To zapewne informacja z dawnych czasów, która obecnie nie ma już żadnego logicznego uzasadnienia. Aby kupić deski tarasowe, nie musisz przecież nawet wychodzić z domu! Wystarczy komputer z dostępem do internetu, aby szybko zapoznać się z ofertą producenta.

Co więcej, zawsze możesz skorzystać z naszych usług. Wystarczy, że zaprezentujesz nam swoje potrzeby. Sami zaproponujemy najlepsze materiały, odpowiadając na wszystkie pytania i zapewniając swoje wsparcie techniczne. Szybko znajdziesz odpowiednie rozwiązanie i zamówisz je u nas w konkurencyjnej cenie.

Mit nr 7:

Drewniane tarasy potwornie skrzypią

Tak to prawda…dlaczego więc uznaliśmy to za mit? Gdyż jest to prawda wynikająca z wcześniejszego mitu mówiącego o tym, że samodzielny montaż jest bardzo prosty… Skrzypienie desek tarasowych to zazwyczaj efekt nieprawidłowego montażu. Często dzieje się tak wtedy, gdy między deskami nie zostawia się wolnej przestrzeni. Do tego wiele osób używa najniższej jakości elementów połączeniowych, co tylko potęguje zjawisko.

Skrzypienie tarasu to mit – wystarczy, że zlecisz jego montaż specjalistom. Po dobrze wykonanej konstrukcji będziesz mógł się bezszelestnie przechadzać.

Istotne fakty związane z deskami tarasowymi

montaż desek tarasowych

Przejdźmy teraz do faktów, które dotyczą desek tarasowych. 

fakt nr 1:

Drewno i kompozyt można wykorzystać do budowy tarasu w każdym stylu

Jest to jak najbardziej prawda i sami często zachęcamy klientów do eksperymentowania ze stylistyką. Przy wyborze drewna, jako materiału budulcowego tarasu, jesteś ograniczony tylko swoją wyobraźnią. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest mnóstwo jego gatunków. Masz deski w wielu ciekawych kolorach i różnym rozkładem słojów. Do tego dochodzą kompozyty, które kupisz w niezliczonej wręcz formie barw.

Jeśli gustujesz w bardziej klasycznych formach, najlepiej zdecyduj się na deski wykonane z drewna iglastego. Egzotyka doskonale nadaje się do stylizacji bardziej nowoczesnych. To jednak tylko propozycja, gdyż wszystko zależy od Twojej wyobraźni. W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo rodzajów desek tarasowych i na pewno dopasujesz je do każdej stylistyki, niezależnie od potrzeb.

fakt nr 2:

Taras tworzy harmonię i jest naturalnym rozszerzeniem budynku

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym standardem jest montaż drzwi balkonowych, które prowadzą bezpośrednio na ogród. Ułożenie tam kilku kostek brukowych na pewno nie wygląda ciekawie. Taras natomiast stanie się naturalnym przedłużeniem budynku, piękną granicą pomiędzy nim a znajdującym się obok ogrodem.

Szczególnie dobrze prezentują się konstrukcje wykonane właśnie z drewna, które same z siebie są produktem całkowicie naturalnym. Większość ludzi lubi harmonię i to jeden z powodów, dla których drewniane tarasy cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Szukasz inspiracji? Znajdziesz ją w naszej ofercie, po prostu skontaktuj się z nami!

fakt nr 3:

Deski tarasowe nie parzą bosych stóp w czasie słonecznej pogody

Tak, jest to fakt i jednocześnie bardzo istotna zaleta tego materiału. Naturalne drewno zachowuje stosunkowo niską temperaturę nawet wtedy, gdy godzinami jest wystawione na działanie Słońca. Dzięki temu po tarasie możesz chodzić boso nawet w środku lata, nie obawiając się o komfort termiczny dla swoich stóp. Warto wspomnieć, że takimi samymi właściwościami nie mogą się pochwalić kompozyty.

Co warto dodać, drewno jest także stosunkowo miękkim materiałem. Oznacza to, że upadek na takim tarasie to mniejsze ryzyko doznania poważnej kontuzji.

fakt nr 4:

Drewno doskonale nadaje się również na elewację

Zdecydowanie tak, gdyż jest to po prostu deska, która została odpowiednio zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał ten materiał do budowy elewacji lub ogrodzenia. Oczywiście tak samo, jak przy tarasie, musisz pamiętać o regularnej konserwacji. Sprawdź naszą ofertę na elewacje drewniane

Zbuduj taras drewniany z pomocą specjalistów!

Głęboko wierzymy w to, że powyższe informacje rozwiązały wiele wątpliwości u osób, które wciąż wahają się, czy warto zdecydować się na taką inwestycję. Jeśli już podejmiesz decyzję o budowie, zawsze możesz skontaktować się z nami. Sprzedajemy najlepsze deski tarasowe, a do tego zajmujemy się montażem konstrukcji. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i oferujemy swoje kompleksowe wsparcie techniczne. Skorzystaj z oferty już dziś!

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments