Zadzwoń do nas

biuro - 12 444 78 98 sprzedaż - 12 444 79 80

Godziny otwarcia

pn. - pt. 9:00 - 16:00

Taras przed domem – wybór materiałów, projektowanie i urządzanie

taras przed domem obrazek 4
17 września 2019 Łukasz Brak komentarzy

Taras przed domem – wybór materiałów, projektowanie i urządzanie

Właściciele domów jednorodzinnych zawsze starają się maksymalnie, jak to możliwe, wykorzystać fakt, że mogą wypoczywać na świeżym powietrzu na własnym terenie. Piękny ogród to podstawa, ale ważny jest również taras przed domem. Wielu osobom jego aranżacja sprawia problemy. Ze swojego doświadczenia wiemy również, że w trakcie meblowania takiej przestrzeni popełnia się wiele błędów, które rzutują później na niską funkcjonalność i mało ciekawy wygląd. Dzisiaj podpowiemy więc, jak zrobić to prawidłowo. Zapraszamy do lektury.

Taras przed domem – meble

Ponieważ często trafiają do nas osoby, które zlecają zmianę aktualnej aranżacji na tarasie, to doskonale znamy główne błędy pojawiające się podczas urządzania tej przestrzeni. Jednym z najczęstszych jest wypełnianie powierzchni niepotrzebnymi już meblami. Oczywiście nie ma nic złego w tym, aby używanym niegdyś w domu meblom dać drugie życie. Bardzo często niewielkim nakładem pracy i niskim kosztem można je odnowić, i na pewno świetnie sprawdzą się na zewnątrz.

Problemem jest stylistyka. W takich aranżacjach najczęściej powstaje wybuchowa mieszanka stylów, która rzadko dobrze się prezentuje. Drewniane krzesła, metalowy stół, pluszowa sofa i lampa wisząca z epoki. Nawet, jeśli są to elementy doskonale utrzymane, w świetnym stanie, to jednak zestawione ze sobą nie prezentują się zbyt dobrze.

Bez planowania takiej przestrzeni po prostu się nie obejdzie i dlatego każdego zachęcamy do tego, aby jednak poświęcić na to, chociaż kilka chwil.

Pomysł na taras przed domem – aranżacja

taras przed domem obrazek 3

W najlepszej sytuacji są te osoby, które dopiero przymierzają się do budowy takiej konstrukcji. Łatwiej jest wcielić swoje wizje stylistyczne w obiekt, który dopiero powstaje, gdyż w razie potrzeby można jeszcze trochę zmienić plany. Jeśli więc dopiero budujesz taras, już na tym etapie zaplanuj sobie, jak wyobrażasz sobie jego wygląd i do czego będzie Ci on służył.

O wiele trudniej niestety to zrobić wtedy, gdy taras przed domem już istnieje. Nierzadko brakuje miejsca na jego rozbudowę albo jest ona niemożliwa. Nie oznacza to, że nie stworzysz pięknej przestrzeni. Po prostu będziesz musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami i być może czasem iść na pewne kompromisy.

Sprawdź też: 12 pomysłów na taras drewniany, inspiracje taras drewniany

Planując taras przed domem określ jego przeznaczenie

Zanim w ogóle zabierzesz się do planowania wyglądu tej przestrzeni, usiądź na chwilę i poważne zastanów się nad tym, czego tak naprawdę oczekujesz. W zasadzie możemy rozróżniać dwie główne funkcje tej przestrzeni:

– dodatkowa „polowa” jadalnia, która funkcjonuje przede wszystkim w okresie letnim,
– typowa przestrzeń do wypoczynku, głównie wieczorami.

Dlaczego jest to istotne? Diametralnie zmienia to, bowiem wyposażenie, które na tarasie musi się znaleźć. Jeśli ma on być jadalnią, niezbędny będzie duży stół i spora ilość krzeseł. Nad tym wszystkim powinno znaleźć się całkiem mocne źródło światła. Dodatkowo potrzeba będzie więcej przestrzeni, aby ludzie bez problemu się na niej mieścili.

taras przed domem pomysł

Taras przed domem wypoczynkowy

Gdy taras przed domem ma charakter wypoczynkowy, raczej znajdzie się tam duża sofa, bujane fotele i jakiś stolik kawowy. Również oświetlenie może być rozmieszczone inaczej. Najczęściej stosuje się tu lampy stojące lub zawieszane na ścianach, które dają lekko przytłumione i rozproszone światło.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednym tarasie zrobić dwie takie przestrzenie spełniające różne funkcje. Ważne jest tutaj to, aby mieć dużo miejsca, a do tego odpowiednio rozgraniczyć obie te strefy.

Miejsce na taras przed domem

Trzeba jeszcze odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo istotne pytanie – ile miejsca można poświęcić na taras. Przy wyjątkowo małej przestrzeni, konieczne będzie wyraźne ograniczenie ilości wyposażenia. Do tego wszystkiego nierzadko może okazać się nawet, że nie ma możliwości stworzenia dodatkowej jadalni. Jeśli ludzie mają mieć duży ścisk przy stole, a zbyt dalekie odsunięcie krzesła spowoduje spadnięcie z tarasu, lepiej porzucić ten pomysł i pozostać przy zastosowaniu wypoczynkowym.

Tarasy przydomowe traktuj jako przedłużenie wnętrza

tarasy ogrodowe obrazek 4

Pamiętasz, jak wspominaliśmy o nadmiernym mieszaniu się stylów na tarasie? Jeśli chcesz naprawdę ciekawie urządzić tę przestrzeń, powinieneś skupić się nie tylko na jednorodności. Należy traktować taras, jak przedłużenie pomieszczenia, z którym styka się on bezpośrednio. Warto wiec zachować styl wnętrza mieszkania i przenieść go również na zewnątrz. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, choć oczywiście wymaga odpowiedniego planowania.

Z łączeniem się stylów warto iść jeszcze dalej. Taras przed domem to nie tylko przedłużenie budynku, ale także swoiste przejście z niego do ogrodu. Warto, więc zadbać o spójność. Przestrzeń tarasu najlepiej wypełnić roślinnością, oczywiście na tyle, na ile pozwala na to miejsce.

Sprawdź: Które kwiaty na taras wybrać

Przy projektowaniu tarasu przed domem zwróć uwagę na funkcjonalność

Nie zapominaj przy tym o funkcjonalności. Częstym błędem jest nadmierne zapychanie tarasów wyposażeniem. Kiedy kupujesz jakieś meble, nie patrz tylko i wyłącznie na wymiary podawane przez producenta. Doskonałym tego przykładem jest fotel bujany. Ma on jakąś wielkość, ale z przodu i z tyłu musi mieć dodatkowe miejsce, aby dało się na nim wygodnie ułożyć. Podobnie jest ze stołem, który ma pełnić rolę jadalni. Co z tego, że zmieści się na styk w przestrzeni, skoro siadanie do niego i spędzanie przy nim czasu będzie niesamowicie niewygodne.

Uczulamy również na pozostawienie przejścia. Niestety, wiele osób kompletnie o tym zapomina. Drzwi balkonowe z budynku służą do wchodzenia nie tyko na taras, ale także do wychodzenia na zewnątrz. Ścieżka na podłodze od drzwi do ogrodu musi być wiec pozostawiona wolna. Nie zastanawiaj jej meblami – slalom przy każdym wychodzeniu z domu to nic przyjemnego.

Taras przed domem z zadaszeniem

taras z zadaszeniem

Wiele osób decyduje się na wykonanie stałego zadaszenia nad tarasem. To świetnym pomysł, gdyż przestrzeń staje się jeszcze bardziej funkcjonalna. Opady deszczu nie przeszkodzą już w planach, na przykład w urządzeniu grilla ze znajomymi. Często jednak nie zwraca się uwagi na pewien istotny aspekt.

Jeśli taras przed domem jest duży i obejmuje swym zasięgiem całą ścianę przylegającego do niego pomieszczenia, może pojawić się problemem z oświetleniem. Długie i pełne zadaszenie skutecznie utrudni dopływ naturalnego światła słonecznego do wnętrza domu. Warto, więc dokładnie przemyśleć taką budowę. Może zamiast drewna, lepiej zastosować jakiś przeźroczysty materiał na zadaszenie. Alternatywą są ogromne, rozkładane parasole albo zwijane pergole. Można je rozkładać jedynie wtedy, gdy naprawdę będą potrzebne.

Sprawdź też: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.

Taras przed domem zbuduj z wysokiej jakości materiałów

Urządzając taras przed domem i kupując wyposażenie, nie można kierować się tylko i wyłącznie jego wyglądem. Należy pamiętać o tym, że mebluje się przestrzeń zewnętrzną. Nawet, jeśli nad nią znajdzie się dach, i tak meble są narażone na działanie wilgoci, silnego nasłonecznienia i wiatru. Meble, szczególnie te drewniane trzeba, więc odpowiednio zabezpieczyć poprzez bejcowanie czy lakierowanie. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest postawienie na aluminium, które jednak nie będzie pasowało do każdej kompozycji wystroju. Pewną alternatywą dla drewna jest, więc technorattan. Materiał ten jest w pełni odporny na trudne warunki atmosferyczne, a do tego wygląda naturalnie, ciepło i przyjemnie dla oka.

Podłoga na taras

Taras przed domem - wybór materiałów, projektowanie i urządzanie 1

Dokładnie ta sama zasada dotyczy podłogi tarasu. Jeśli ma być wykonana z naturalnego drewna, musi być solidnie zabezpieczona, a i powłokę tę trzeba od czasu do czasu odświeżać. W przypadku tarasów dużą popularnością cieszą się dzisiaj deski kompozytowe. Bardzo skutecznie imitują one wyglądem prawdziwe drewno, a przy tym są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Dobrej jakości deska kompozytowa latami nie straci swojej trwałości – jedynie kolor może delikatnie blaknąć od promieni słonecznych.

Sprawdź też: Podłoga na taras – jaką wybrać podłogę?

Akcesoria na taras przed domem

Taras przed domem - wybór materiałów, projektowanie i urządzanie 2

Koniecznie należy również zwrócić uwagę na różnego rodzaju poduszki. Muszą być one wykonane z materiału odpornego na działanie wilgoci. Zwykła poduszka już po kilku tygodniach może stracić swój ładny wygląd. Co gorsza, wilgoć może doprowadzić do gnicia. Akcesorium zacznie brzydko pachnieć i stanie się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii.

Na koniec ważne jest również oświetlenie. Kupując je, należy wybierać lampy przystosowane do użytku zewnętrznego. Ich obudowy powinny być szczelne, co określać się poprzez parametr IP. Im wyższa jest jego wartość, tym lepsza odporność na trudne warunki atmosferyczne. Oświetlenie stosowane na zewnątrz powinno mieć IP na poziomie nie niższym, jak 44.

Tarasy przydomowe - profesjonalne realizacje

Taras przed domem - wybór materiałów, projektowanie i urządzanie 3

Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej urządzony taras nie będzie cieszył zbyt długo, jeśli nie zostanie on solidnie wykonany. Konstrukcja powinna być stabilna, ale także wykonana z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne lub (w przypadku wyboru drewna), porządnie zabezpieczona. Jeśli chcesz przed długie lata korzystać z tej konstrukcji, zgłoś się po prostu do nas. Nie tylko budujemy nowoczesne tarasy, ale także sprzedajemy wysokiej jakości materiały w przystępnych cenach. Zadbamy o to, aby przed Twoim domem pojawił się taras, o jakim zawsze marzyłeś! Skontaktuj się z nami już dziś.

Łukasz

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Dodaj komentarz

Montaż & Sprzedaż

Kompleksowo zajmujemy się realizacją tarasów oraz elewacji drewnianych. Posiadamy własny punkt sprzedaży oraz prowadzimy inwestycje dla klientów prywatnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie. Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "Hardwood.pl" działający pod adresem https://hardwood.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest firma "IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI", prowadząca działalność pod adresem: Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia, o nadanym numerze identyfikacji podatkowej (NIP): 868-16-43-914, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, którym jest MARCIN WIŚNIOWSKI. Z Inspektorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: biuro@hardwood.pl, telefonicznie pod numerem 12 444 78 98 lub pisemniepisząc na adres Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia. Z Inspektorem Ochrony Danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora
Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis. Anonimowe dane gromadzone automatycznie:
 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych
Dane gromadzone podczas rejestracji:
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Numer telefonu
 • Numer PESEL
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
 • Numer NIP
Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Dane gromadzone podczas dodawania komentarza
 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim. Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:
 • Firmy, za pośrednictwem których świadczona jest usługa Newslettera
Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu MailChimp, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy. Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.  

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:
 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.
Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników: Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.) Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie: Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów
 • Adres pocztowy - IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI, Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia
 • Adres poczty elektronicznej - biuro@hardwood.pl
 • Połączenie telefoniczne - 12 444 78 98
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.
Save settings
Cookies settings