- Taras przed domem – meble
- Pomysł na taras przed domem – aranżacja
- Planując taras przed domem określ jego przeznaczenie
- Taras przed domem wypoczynkowy
- Miejsce na taras przed domem
- Tarasy przydomowe traktuj jako przedłużenie wnętrza
- Przy projektowaniu tarasu przed domem zwróć uwagę na funkcjonalność
- Taras przed domem z zadaszeniem
- Taras przed domem zbuduj z wysokiej jakości materiałów
- Podłoga na taras
- Akcesoria na taras przed domem
- Tarasy przydomowe – profesjonalne realizacje
Właściciele domów jednorodzinnych zawsze starają się maksymalnie, jak to możliwe, wykorzystać fakt, że mogą wypoczywać na świeżym powietrzu na własnym terenie. Piękny ogród to podstawa, ale ważny jest również taras przed domem. Wielu osobom jego aranżacja sprawia problemy. Ze swojego doświadczenia wiemy również, że w trakcie meblowania takiej przestrzeni popełnia się wiele błędów, które rzutują później na niską funkcjonalność i mało ciekawy wygląd. Dzisiaj podpowiemy więc, jak zrobić to prawidłowo. Zapraszamy do lektury.
Taras przed domem – meble
Ponieważ często trafiają do nas osoby, które zlecają zmianę aktualnej aranżacji na tarasie, to doskonale znamy główne błędy pojawiające się podczas urządzania tej przestrzeni. Jednym z najczęstszych jest wypełnianie powierzchni niepotrzebnymi już meblami. Oczywiście nie ma nic złego w tym, aby używanym niegdyś w domu meblom dać drugie życie. Bardzo często niewielkim nakładem pracy i niskim kosztem można je odnowić, i na pewno świetnie sprawdzą się na zewnątrz.
Problemem jest stylistyka. W takich aranżacjach najczęściej powstaje wybuchowa mieszanka stylów, która rzadko dobrze się prezentuje. Drewniane krzesła, metalowy stół, pluszowa sofa i lampa wisząca z epoki. Nawet, jeśli są to elementy doskonale utrzymane, w świetnym stanie, to jednak zestawione ze sobą nie prezentują się zbyt dobrze.
Bez planowania takiej przestrzeni po prostu się nie obejdzie i dlatego każdego zachęcamy do tego, aby jednak poświęcić na to, chociaż kilka chwil.
Pomysł na taras przed domem – aranżacja
W najlepszej sytuacji są te osoby, które dopiero przymierzają się do budowy takiej konstrukcji. Łatwiej jest wcielić swoje wizje stylistyczne w obiekt, który dopiero powstaje, gdyż w razie potrzeby można jeszcze trochę zmienić plany. Jeśli więc dopiero budujesz taras, już na tym etapie zaplanuj sobie, jak wyobrażasz sobie jego wygląd i do czego będzie Ci on służył.
O wiele trudniej niestety to zrobić wtedy, gdy taras przed domem już istnieje. Nierzadko brakuje miejsca na jego rozbudowę albo jest ona niemożliwa. Nie oznacza to, że nie stworzysz pięknej przestrzeni. Po prostu będziesz musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami i być może czasem iść na pewne kompromisy.
Sprawdź też: 12 pomysłów na taras drewniany, inspiracje taras drewniany
Planując taras przed domem określ jego przeznaczenie
Zanim w ogóle zabierzesz się do planowania wyglądu tej przestrzeni, usiądź na chwilę i poważne zastanów się nad tym, czego tak naprawdę oczekujesz. W zasadzie możemy rozróżniać dwie główne funkcje tej przestrzeni:
– dodatkowa „polowa” jadalnia, która funkcjonuje przede wszystkim w okresie letnim,
– typowa przestrzeń do wypoczynku, głównie wieczorami.
Dlaczego jest to istotne? Diametralnie zmienia to, bowiem wyposażenie, które na tarasie musi się znaleźć. Jeśli ma on być jadalnią, niezbędny będzie duży stół i spora ilość krzeseł. Nad tym wszystkim powinno znaleźć się całkiem mocne źródło światła. Dodatkowo potrzeba będzie więcej przestrzeni, aby ludzie bez problemu się na niej mieścili.
Taras przed domem wypoczynkowy
Gdy taras przed domem ma charakter wypoczynkowy, raczej znajdzie się tam duża sofa, bujane fotele i jakiś stolik kawowy. Również oświetlenie może być rozmieszczone inaczej. Najczęściej stosuje się tu lampy stojące lub zawieszane na ścianach, które dają lekko przytłumione i rozproszone światło.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednym tarasie zrobić dwie takie przestrzenie spełniające różne funkcje. Ważne jest tutaj to, aby mieć dużo miejsca, a do tego odpowiednio rozgraniczyć obie te strefy.
Miejsce na taras przed domem
Trzeba jeszcze odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo istotne pytanie – ile miejsca można poświęcić na taras. Przy wyjątkowo małej przestrzeni, konieczne będzie wyraźne ograniczenie ilości wyposażenia. Do tego wszystkiego nierzadko może okazać się nawet, że nie ma możliwości stworzenia dodatkowej jadalni. Jeśli ludzie mają mieć duży ścisk przy stole, a zbyt dalekie odsunięcie krzesła spowoduje spadnięcie z tarasu, lepiej porzucić ten pomysł i pozostać przy zastosowaniu wypoczynkowym.
Tarasy przydomowe traktuj jako przedłużenie wnętrza
Pamiętasz, jak wspominaliśmy o nadmiernym mieszaniu się stylów na tarasie? Jeśli chcesz naprawdę ciekawie urządzić tę przestrzeń, powinieneś skupić się nie tylko na jednorodności. Należy traktować taras, jak przedłużenie pomieszczenia, z którym styka się on bezpośrednio. Warto wiec zachować styl wnętrza mieszkania i przenieść go również na zewnątrz. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, choć oczywiście wymaga odpowiedniego planowania.
Z łączeniem się stylów warto iść jeszcze dalej. Taras przed domem to nie tylko przedłużenie budynku, ale także swoiste przejście z niego do ogrodu. Warto, więc zadbać o spójność. Przestrzeń tarasu najlepiej wypełnić roślinnością, oczywiście na tyle, na ile pozwala na to miejsce.
Sprawdź: Które kwiaty na taras wybrać
Przy projektowaniu tarasu przed domem zwróć uwagę na funkcjonalność
Nie zapominaj przy tym o funkcjonalności. Częstym błędem jest nadmierne zapychanie tarasów wyposażeniem. Kiedy kupujesz jakieś meble, nie patrz tylko i wyłącznie na wymiary podawane przez producenta. Doskonałym tego przykładem jest fotel bujany. Ma on jakąś wielkość, ale z przodu i z tyłu musi mieć dodatkowe miejsce, aby dało się na nim wygodnie ułożyć. Podobnie jest ze stołem, który ma pełnić rolę jadalni. Co z tego, że zmieści się na styk w przestrzeni, skoro siadanie do niego i spędzanie przy nim czasu będzie niesamowicie niewygodne.
Uczulamy również na pozostawienie przejścia. Niestety, wiele osób kompletnie o tym zapomina. Drzwi balkonowe z budynku służą do wchodzenia nie tyko na taras, ale także do wychodzenia na zewnątrz. Ścieżka na podłodze od drzwi do ogrodu musi być wiec pozostawiona wolna. Nie zastanawiaj jej meblami – slalom przy każdym wychodzeniu z domu to nic przyjemnego.
Taras przed domem z zadaszeniem
Wiele osób decyduje się na wykonanie stałego zadaszenia nad tarasem. To świetnym pomysł, gdyż przestrzeń staje się jeszcze bardziej funkcjonalna. Opady deszczu nie przeszkodzą już w planach, na przykład w urządzeniu grilla ze znajomymi. Często jednak nie zwraca się uwagi na pewien istotny aspekt.
Jeśli taras przed domem jest duży i obejmuje swym zasięgiem całą ścianę przylegającego do niego pomieszczenia, może pojawić się problemem z oświetleniem. Długie i pełne zadaszenie skutecznie utrudni dopływ naturalnego światła słonecznego do wnętrza domu. Warto, więc dokładnie przemyśleć taką budowę. Może zamiast drewna, lepiej zastosować jakiś przeźroczysty materiał na zadaszenie. Alternatywą są ogromne, rozkładane parasole albo zwijane pergole. Można je rozkładać jedynie wtedy, gdy naprawdę będą potrzebne.
Sprawdź też: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.
Taras przed domem zbuduj z wysokiej jakości materiałów
Urządzając taras przed domem i kupując wyposażenie, nie można kierować się tylko i wyłącznie jego wyglądem. Należy pamiętać o tym, że mebluje się przestrzeń zewnętrzną. Nawet, jeśli nad nią znajdzie się dach, i tak meble są narażone na działanie wilgoci, silnego nasłonecznienia i wiatru. Meble, szczególnie te drewniane trzeba, więc odpowiednio zabezpieczyć poprzez bejcowanie czy lakierowanie. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest postawienie na aluminium, które jednak nie będzie pasowało do każdej kompozycji wystroju. Pewną alternatywą dla drewna jest, więc technorattan. Materiał ten jest w pełni odporny na trudne warunki atmosferyczne, a do tego wygląda naturalnie, ciepło i przyjemnie dla oka.
Podłoga na taras
Dokładnie ta sama zasada dotyczy podłogi tarasu. Jeśli ma być wykonana z naturalnego drewna, musi być solidnie zabezpieczona, a i powłokę tę trzeba od czasu do czasu odświeżać. W przypadku tarasów dużą popularnością cieszą się dzisiaj deski kompozytowe. Bardzo skutecznie imitują one wyglądem prawdziwe drewno, a przy tym są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Dobrej jakości deska kompozytowa latami nie straci swojej trwałości – jedynie kolor może delikatnie blaknąć od promieni słonecznych.
Sprawdź też: Podłoga na taras – jaką wybrać podłogę?
Akcesoria na taras przed domem
Koniecznie należy również zwrócić uwagę na różnego rodzaju poduszki. Muszą być one wykonane z materiału odpornego na działanie wilgoci. Zwykła poduszka już po kilku tygodniach może stracić swój ładny wygląd. Co gorsza, wilgoć może doprowadzić do gnicia. Akcesorium zacznie brzydko pachnieć i stanie się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii.
Na koniec ważne jest również oświetlenie. Kupując je, należy wybierać lampy przystosowane do użytku zewnętrznego. Ich obudowy powinny być szczelne, co określać się poprzez parametr IP. Im wyższa jest jego wartość, tym lepsza odporność na trudne warunki atmosferyczne. Oświetlenie stosowane na zewnątrz powinno mieć IP na poziomie nie niższym, jak 44.
Tarasy przydomowe - profesjonalne realizacje
Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej urządzony taras nie będzie cieszył zbyt długo, jeśli nie zostanie on solidnie wykonany. Konstrukcja powinna być stabilna, ale także wykonana z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne lub (w przypadku wyboru drewna), porządnie zabezpieczona. Jeśli chcesz przed długie lata korzystać z tej konstrukcji, zgłoś się po prostu do nas. Nie tylko budujemy nowoczesne tarasy, ale także sprzedajemy wysokiej jakości materiały w przystępnych cenach. Zadbamy o to, aby przed Twoim domem pojawił się taras, o jakim zawsze marzyłeś! Skontaktuj się z nami już dziś.
Dodaj komentarz