grudzień 10 2017 0Comment
Jak zaprojektować taras? 1

Jak zaprojektować taras?

Skoro trafiłeś na naszą stronę to zapewne zastanawiasz się jak zaprojektować taras drewniany.
Taras drewniany kojarzy nam się przede wszystkim z wypoczynkiem, czy z przyjmowaniem gości na wieczorne imprezy z grillowaniem w tle. Wbrew pozorom jednak wiele osób może chcieć wykorzystać go do codziennej pracy, na przykład osoby prowadzące jednoosobowe firmy w domu.

Czasem taras jest chętnie wykorzystywany przez gospodynie domowe do przygotowania posiłków.  W innych przypadkach może być on na przykład miejscem zabawy dla dzieci. Warto zastanowić się dobrze nad tym, w jakim celu budujemy nasz taras i odpowiednio do niego dopasować projekt. Dowiedz się w jak zaprojektować taras drewniany.

To jednak niejedyny aspekt, który powinno się brać pod uwagę podczas projektowania tarasu. Są to bowiem także odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, dobre zaplanowanie tarasu pod kątem jego nasłonecznienia, zadaszenia czy nawet wysokości. Jak w takim razie podchodzić do kwestii projektu naszego wymarzonego tarasu z drewna? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Jak zaprojektować taras drewniany?

jak zaprojektować taras obrazek 1

Nie ulega wątpliwości to, że w zdecydowanej większości tarasy drewniane planuje się jako swoiste przedłużenie salonu w domu, a więc to właśnie z tego pomieszczenia zazwyczaj wychodzą drzwi bezpośrednio na podłogę tarasu. Tutaj koniecznie należy pamiętać o tym, że taras powinien być na wysokości identycznej, jak wysokości tarasu, aby nie tworzyć mało estetycznego oraz niebezpiecznego progu.

Salon wychodzący na taras oznacza oczywiście, że zewnętrzna konstrukcja będzie niejako „doklejona” do samego budynku i tutaj często popełnia się błędy projektowe w sytuacji, gdy taras powstaje bezpośrednio razem z nowym domem. Wylewka pod taras, jeśli w ogóle ją planujemy, nie może być jedną całością z fundamentem budynku.

Delikatna przerwa między tarasem oraz budynkiem pozwala przede wszystkim na zmniejszenie ubytków ciepła w budynku. Do tego fundament na pewno będzie się delikatnie zapadał pod ciężarem budynku, kiedy to lekka konstrukcja tarasu nie będzie miała żadnego wpływu na wylewkę pod nim. Taras po pewnym czasie może więc stracić swój pierwotny poziom, będąc niejako wciąganym do ziemi przez mocno obciążone fundamenty całego budynku.

Delikatny spadek tarasu 


Jak zaprojektować taras? 2

Taras bezpośrednio przy budynku musi mieć oczywiście spadek i należy unikać wykonywania spadku w stronę budynku. Woda z tarasu musi być odprowadzana w stronę przeciwną, aby pod murem nie tworzyła się kałuża. To kolejny częsty błąd projektowy, który przy wyjątkowo mokrym roku może prowadzić do szybkiego zawilgocenia ściany i w efekcie do pojawiania się pleśni czy grzyba we wnętrzu budynku.

Jak zaprojektować taras pod kątem ekspozycji światła

Jak zaprojektować taras? 3

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz taras projektować również pod kątem ekspozycji na dzienne światło i tutaj podstawą jest to, o czym wspominaliśmy wcześniej, a więc dokładne przemyślenie, do czego taras będzie nam potrzebny. Ekspozycja na zachód bądź na południe jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli taras ma nam służyć przede wszystkim w godzinach popołudniowych. Jeśli na tarasie chcemy pracować czy gotować przez cały dzień, to lepiej zdecydować się na ekspozycję wschodnią.

Oczywiście w tym przypadku wiele zależy od usytuowania budynku. Jeśli taras chcemy mieć na wyjściu z salonu, to nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru, ale warto pamiętać o tym, że nawet przy dużym nasłonecznieniu, można z powodzeniem radzić sobie poprzez niewielki parasol ogrodowy nad głową.

Dach drewniany, czy może naturalny?

Jak zaprojektować taras? 4

Kolejna kwestia związana jest z samym dachem. Jeśli taras będzie wykorzystywany tylko sporadycznie, to oczywiście dach nie jest koniecznością, choć na pewno pozytywnie wpłynie on na trwałość desek tarasowych.

W innych sytuacjach można pozwolić sobie na dach drewniany, który ponownie powinien mieć spadek w stronę przeciwną niż budynek.  Ciekawym rozwiązaniem może być dach naturalny, a więc stelaż i rosnące na nim rośliny pnące. Jego zaletą jest to, że o ile latem daje nam cień, tak jesienią traci liście i tym samym sprawia, że nie blokuje dostępu światła do samego budynku.

Sprawdź też nasz wpis: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.

Idealny taras

materiał na taras

Naturalnie każdy projekt tarasu może być także inny pod kątem wykorzystanego drewna, ogólnego kształtu całej konstrukcji, jej podbudowy i wielu innych aspektów. Zawsze jesteśmy jednak do Państwa dyspozycji i z chęcią pomożemy w stworzeniu najlepiej dopasowanego do potrzeb tarasu, oferując przy tym możliwość zakupu u nas wysokiej jakości materiałów do jego zbudowania.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments