Taras z zadaszeniem czy bez? Co wybrać? Taras to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Ładnie zaaranżowana w drewnie przestrzeń zachęca do popołudniowego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zadbamy dodatkowo o wygląd naszego ogrodu dookoła tarasu, to mamy wspaniałe miejsce na spotkania z rodziną i znajomymi albo na filiżankę porannej kawy. Taras staje się jednak bezużyteczny wtedy, gdy na zewnątrz od wielu dni mocno operuje słońce i nie daje żyć, ale także, gdy wiecznie pada deszcz. Tutaj pojawia się pomysł budowy zadaszenia tarasu, który zdaje się mieć mnóstwo zalet, ale okazuje się, że dach nie jest pozbawiony również wad. Przyjrzymy się więc dokładniej wszystkim cechom zadaszonych tarasów.
Taras z zadaszeniem – zalety
Zacznijmy może od tych pozytywnych aspektów, które na pewno zachęcają do wykonania zadaszenia naszego pięknego tarasu. Przede wszystkim dobrze wykonane zadaszenie na drewnianym tarasie, który posiada odpowiednie przewietrzanie, pozwala nam uzyskać swoistą enklawę wytchnienia w wyjątkowo słoneczne i upalne dni. Dach będzie nas także chronił podczas intensywnych opadów deszczu. Nawet taka pogoda nie zepsuje nam planów rozpalenia grilla, chyba że temperatura na zewnątrz będzie wyjątkowo nieprzyjemna.
Na tym jednak nie koniec. Posiadając taras drewniany, na pewno mamy świadomość tego, że warunki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć i silne promieniowanie UV, prowadzą do stopniowej degradacji drewna. Jeśli taki taras nie jest zadaszony to niestety, konserwację będzie trzeba przeprowadzać dużo częściej, a zadanie to nie jest zbyt przyjemne. Dach chroni w dużej mierze deski tarasu przed szybkim niszczeniem, a i także pozwala bezpiecznie przechowywać pod nim wszystkie ogrodowe meble.
Taras z zadaszeniem – wady
Czas przejść do wad zadaszenia naszego drewnianego tarasu, których niestety nie brakuje. Drewniane zadaszenie przede wszystkim całkowicie odcina nas od światła słonecznego. O ile odrobina cienia w upalne dni będzie zbawieniem tak, gdy słońca nam brakuje i pojawi się ono na chwilę, to dach nagle zacznie nam przeszkadzać.
Kolejna kwestia związana jest już z samym umiejscowieniem dachu na tarasie. Jeśli taras jest od strony północnej, to niestety w okresie jesiennym i zimowym, odczujemy wyraźny niedosyt naturalnego oświetlenia w pomieszczeniu, do którego taras jest „doklejony”. Zadaszenie od strony zachodniej lub południowej będzie natomiast miało negatywny wpływ na temperaturę zimą w pomieszczeniu bezpośrednio stykającym się z tarasem. Słońce nie będzie za dnia docierało do takiego pomieszczenia, co niestety podniesie nam rachunki za ogrzewanie.
Jeśli taras z zadaszeniem znajdzie się na wyjściu z naszego salonu, to wiele osób może odczuwać niezadowolenie z faktu, że dach w dużej mierze utrudnia podziwianie piękna przyrody z wnętrza pomieszczenia. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku małych salonów, gdzie zadaszenie za oknem balkonowym potrafi wywołać uczucie dość klaustrofobiczne. Wiele tutaj zależy oczywiście od tego, na jakiej wysokości dach się znajduje.
Na koniec kwestia, która może nie jest wadą, ale o której warto pamiętać. Dach na tarasie nie będzie nas chronił przed silnym wiatrem, który w naszej szerokości geograficznej najczęściej wieje od zachodu oraz od północy. Jeśli jedna z tych stron nie jest osłonięta, to warto zastanowić się nad montażem dodatkowej ścianki albo wykonaniem naturalnej zasłony z roślinności.
Zadaszenie tarasu – konstrukcja
Kluczem do sukcesu przy wykonywaniu zadaszenia tarasu, jest przemyślenie jego konstrukcji. Nasi specjaliści chętnie służą swoją pomocą, dopasowując rozwiązanie zadaszenia jak najlepiej do potrzeb, a i jednocześnie oferując najlepsze materiały do wykonania pięknego zadaszenia.
Dobrym rozwiązaniem jest tutaj pewien kompromis, a więc wykonanie zadaszenia tylko nad częścią drewnianego tarasu, które będzie trochę odsunięte od budynku. Przy dobrym projekcie takiego zadaszenia z drewna, wnętrze domu nadal będzie miało dobry dostęp do naturalnego światła, dach nie będzie przesłaniał widoku z okien, a w razie złej pogody część tarasu z dachem zupełnie wystarczy do ustawienia kilku mebli ogrodowych i spokojnego spędzenia czasu z rodziną czy ze znajomymi.
Nie wolno oczywiście zapominać o dobrym zaprojektowaniu całego zadaszenia. Najczęściej tarasy znajdują się bezpośrednio obok domu, w większości przypadków z wejściem bezpośrednio z domowego salonu. W efekcie dach tarasu powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby stanowił spójną całość z elewacją budynku, stając się jego dopełnieniem i bardzo sympatyczną ozdobą.
Taras zadaszony przy domu
Sama budowa zadaszenia nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i wykorzystując nasze profile tarasowe, będzie to można zrobić bez większych problemów. Dach można stawiać albo na słupach wykonanych z drewna lub metalu, albo też zdecydować się na dach wspornikowy, czyli zamocowany bezpośrednio do ściany budynku. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dach na słupkach może być solidniejszy, posiadając tym samym dużą powierzchnię, ale z kolei słupki czasem utrudniają racjonalne rozkładanie mebli na tarasie, szczególnie gdy jest on mały. Przy rozwiązaniu wspornikowym te problemy znikają, ale za to sam dach nie może mieć zbyt dużej rozpiętości. Naturalnie, decydując się na zadaszenie tylko części tarasu położonej najdalej od budynku, należy zastosować konstrukcję opartą na słupach.
Zadaszenie tarasu - oferta
Planujesz zadaszenie tarasu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, w celu omówienia szczegółów. Posiadamy duże doświadczenie, jeśli chodzi o budowę tarasów.
Dodaj komentarz