październik 11 2017 0Comment
Deski elewacyjne 1

Deski elewacyjne

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, który zachwyca nas nie tylko swoim naturalnym wyglądem, ciepłymi kolorami, ale również niepowtarzalną fakturą i zapachem. Jego niezwykłym walorem jest fakt, iż idealnie łączy się z innymi materiałami. Z tego powodu deski elewacyjne są jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanym do wykańczania elewacji domu. Stanowi nie tylko jego wizytówkę, ale przede wszystkim zapewnia mu odpowiednią ochronę.

Deski elewacyjne nadają ponadczasowy charakter domu

Możliwości ozdabiania zewnętrznych ścian budynków jest bardzo wiele. Najpopularniejszym rozwiązaniem, są drewniane deski elewacyjne. Dają poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Sprawdzają się w projektach tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych.

deski elewacyjne obrazek 1

Trwała elewacja to dobrze dobrany materiał

Spośród wielu dostępnych gatunków drewna, nie wszystkie odznaczają się odpowiednimi właściwościami i parametrami technicznymi. Tylko wybrane gatunki są odporne na działanie warunków atmosferycznych, tak zmiennych w naszym klimacie. Materiał na deski powinien odznaczać się wysoką wytrzymałością, niską nasiąkliwością, małą kurczliwością, a także powinien pięknie się starzeć. Dzięki temu elewacja jest trwała. Wśród polskich gatunków drewna, najłatwiejsze w obróbce, a zarazem najbardziej wytrzymałe i trwałe będą sosnowe i świerkowe deski elewacyjne.

Drewno egzotyczne

Jeśli zdecydujemy się na drzewa egzotyczne, dobrym rozwiązaniem będą deski elewacyjne z tatajuby, okume, czy meranti. Ich atutem jest kolor. Od żółtobrązowego, przez jasnoróżowy, różne odcienie brązowego aż do szarobrązowego, ciemnobrązowego, po kolor czerwony. Gatunki te poza zdecydowanie lepszymi parametrami technicznymi, są odporne na grzyby oraz szkodniki.

Dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi odznacza się również cedr czerwony, świerk skandynawski z fantastyczną fakturą drewna, a także czerwonożółty modrzew syberyjski. Popularnym rozwiązaniem jest termodrewno. Uzyskuje się je dzięki poddaniu drewna, głównie sosny, świerku i dębu, obróbce termicznej. W efekcie otrzymuje się większą wytrzymałość i termoizolacyjność.

Deski elewacyjne 2

Odpowiednie ułożenie desek i prawidłowy montaż

Niezależnie od rodzaju wykorzystanego drewna, każda deska elewacyjna wymaga odpowiedniego montażu. Deska elewacyjna może być położona na całej elewacji lub na jej fragmencie. Przed każdym użyciem drewniana deska elewacyjna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Oblicówka drewniana może być mocowana do ściany konstrukcyjnej każdego rodzaju. Wykorzystuje się do tego ruszt drewniany, metalowy lub systemowy aluminiowo-drewniany. W zależności od układu desek elewacyjnych można wykorzystać podkonstrukcję krzyżową lub ruszt podwójny.

Każda elewacja z drewniana wymaga izolacji, która chroni deski przed wilgocią z zewnątrz, ale jednocześnie umożliwi odparowanie pary wodnej, która znalazła się wewnątrz.

Montaż desek elewacyjnych zależy od tego, jak zostały one wyprofilowane. Zawsze jednak ich układanie rozpoczyna się od dołu elewacji. Deski montuje się piórem do góry po to, aby woda mogła po nich swobodnie spływać. Gdy ich układ ma być pionowy, elementy łączy się na wpust i wypust lub po skosie. Do montażu używa się gwoździ lub wkrętów odpornych na rdzę, np. ocynkowanych.

Deski elewacyjne – ile kosztują

Decydując się na drewnianą elewację, inwestycję warto rozpocząć od sporządzenia listy niezbędnych materiałów wraz z kalkulacją kosztów. Elewacja drewniana wymaga zakupu desek, podkonstrukcji, wkrętów do drewna, systemów mocowań oraz lazury i impregnatu. W zależności od rodzaju drewna za same materiały zapłacimy od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych za m2. Do tego dochodzi koszt robocizny od 70 do 140 zł za m2.

Analizując koszty zakupu materiałów, najdroższe są deski. Cena za jeden m2 uzależniona jest od gatunku drewna. Za świerk zapłacimy ok. 30 zł, za modrzew syberyjski 70-100 zł, za sosnę skandynawską 110-330 zł, a za drewno egzotyczne 200-400 zł. Jednym z większych wydatków będzie również zakup rusztu. Za ten zapłacimy w przedziale 25-40 zł m2. Z kolei zakup ocieplenia to koszt 15-30 zł m2.

[product_category per_page=”8″ columns=”4″ orderby=”rand” order=”” category=”elewacje-drewniane”]

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments