- Powierzchowne oczyszczenie tarasu
- Ocena stanu technicznego tarasu po zimie
- Dokładne oczyszczenie tarasu po zimie
- Użycie czystej wody z myjki ciśnieniowej
- Użycie sztywnej szczotki i detergentów
- Impregnacja, czyli ostatni krok konserwacji tarasu po zimie
- Jak konserwować po zimie taras wyłożony płytkami?
- Tarasy brukowane – jak czyścić je po zimie?
- Co z materiałami kompozytowymi? Jak konserwować taki taras?
Jesteś właścicielem drewnianego tarasu? Pamiętaj, że pierwsze ciepłe, wiosenne dni powinny być czasem, w którym należy rzetelnie przyjrzeć się tej konstrukcji. To najlepszy moment na wykonanie pełnej konserwacji. Dzięki niej przywrócisz deskom dawny blask i jednocześnie zabezpieczysz je na kolejne miesiące użytkowania. Drewnu może zaszkodzić nie tylko jesienna i zimowa wilgoć, ale także letnie promieniowanie UV. Sprawdź już teraz, jak zabezpieczyć tarasy drewniane przed działaniem tych oraz wielu innych czynników. Konserwacja tarasu po zimie nie jest specjalnie skomplikowana, a jej efekty na pewno pozytywnie Cię zaskoczą.
Powierzchowne oczyszczenie tarasu
Choć możesz tego nie widzieć na pierwszy rzut oka, deski po zimie na pewno pokryły się dużą warstwą brudu. Szybko dostrzeżesz to, gdy zaczniesz go myć. Już teraz proces spowoduje rozjaśnienie konstrukcji i częściowe przywrócenie jej blasku. Zacznij od wstępnego czyszczenia, które nie musi być bardzo dokładne.
Chodzi w nim głównie o to, aby usunąć wszystkie większe zanieczyszczenia, które nagromadziły się przez wiele zimowych, a i nierzadko jeszcze jesiennych miesięcy. Polej całą powierzchnię wody, a następnie wyszoruj ją szczotką. Na tym etapie nie musisz używać żadnych środków chemicznych. Użyj szczotki z twardym włosiem, ściągnij większy brud, a następnie jeszcze raz wypłucz całą powierzchnię.
Jest to ważne z tego powodu, że przed konserwacją trzeba w ogóle ocenić, jaki jest stan desek. Bez wstępnego umycia wiele niedoskonałości mógłbyś po prostu nie zauważyć.
Ocena stanu technicznego tarasu po zimie
Wstępnie umytą konstrukcję można już spokojnie poddać inspekcji wizualnej. Jest to jeden z ważniejszych etapów. Konserwacja nie będzie miała większego sensu, jeśli np. pomaluje się deski uszkodzone. To nie powstrzyma procesu ich degradacji. Co gorsza, wypaczająca się deska napiera na sąsiadujące ze sobą, również powodując ich uszkadzanie.
Zacznij więc od dokładnego przyjrzenia się deskom podłogowym. Obejrzyj je pod różnymi kątami i upewnij się, że żadna z nich nie jest wypaczona. Sprawdź również, czy któreś z desek nie ugina się nadmiernie pod Twoim ciężarem. Jeśli tylko masz taką możliwość, zajrzyj również pod podłogę. Sprawdź stan legarów czy solidność ich zakotwienia do ziemi. Szukaj też ewentualnych ubytków w drewnie. Każda uszkodzona deska niestety powinna być wymieniona. Nie bagatelizuj tego tematu, gdyż dzięki takiemu podejściu będziesz cieszyć się pięknym tarasem przez długie lata.
Na koniec zostaw sobie mocowania. W miarę możliwości posprawdzaj stopień skręcenia śrub. Jeśli coś jest obluzowane, dokręć wszystkie nakrętki lub śruby. Pamiętaj, że mocowania poważnie skorodowane lub wyraźnie uszkodzone powinieneś wymienić na nowe.
Dokładne oczyszczenie tarasu po zimie
Wykonałeś inspekcję techniczną i wymieniłeś wszystkie uszkodzone elementy? W takim razie teraz czeka Cię drugie mycie. Tym razem jednak będzie ono dużo dokładniejsze.
Użycie czystej wody z myjki ciśnieniowej
polecamy je wyłącznie do drewna egzotycznego (rodzime gatunki drewna niestety są bardzo nieodporne na działanie wody, szczególnie pod dużym ciśnieniem),
Użycie sztywnej szczotki i detergentów
pamiętaj, aby stosować środki dedykowane do czyszczenia tarasów, koniecznie biodegradowalne, które nie są szkodliwe dla środowiska.
Używając środków chemicznych, postaraj się jak najlepiej dotrzeć szczotką do każde zakamarka. Gdy już skończysz, dokładnie spłucz powierzchnię. Możesz do tego używać np. węża ogrodowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby polewać deski wodą z wiaderka. Pamiętaj, tylko aby dokładnie usunąć wszystkie pozostałości środków czyszczących. Jeśli nie jesteś zadowolony z efektów mycia, możesz je powtórzyć.
Impregnacja, czyli ostatni krok konserwacji tarasu po zimie
Gdy umyty taras drewniany dobrze wyschnie, możesz zabrać się za jego konserwację. W tym celu musisz zaopatrzyć się w specjalny środek zabezpieczający do drewna oraz oczywiście pędzle. Staraj się wybierać lepsze produkty. Na konserwacji nie warto oszczędzać, gdyż koszty naprawy tarasu będą dużo wyższe, niż jego porządnego impregnowania.
Polecamy, abyś cały powyższy proces odnawiania tarasu po zimie zaplanował sobie w czasie słonecznych dni. Obserwuj prognozy i w miarę możliwości wybierz ten okres, w którym przez kilka dni powinno być w miarę pogodnie i przede wszystkim ciepło. Impregnację wykonuj zgodnie z zaleceniami producenta środka, który kupiłeś. Zazwyczaj malowanie powtarza się po wyschnięciu pierwszej warstwy środka.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak odnowić deski tarasowe. Wskazówki i porady.
Jak konserwować po zimie taras wyłożony płytkami?
Z doświadczenia wiemy, że nadal wiele osób decyduje się na terasy pokryte płytkami ceramicznymi. Choć mają swój urok, to jednak w naszych warunkach klimatycznych rodzą mnóstwo problemów. Bardzo często okazuje się, że po zimie część płytek jest odklejona, popękana czy skruszona. To poważny kłopot, gdyż trzeba je wymienić. Nie to ani łatwe, ani też tanie.
Konserwacja takiego tarasu polega więc głównie na ocenie stanu i wymianie uszkodzonych elementów. Oczywiście powierzchnię warto dokładnie oczyścić na wiosnę, stosując wodę pod ciśnieniem lub różne detergenty. Uczulamy jednak, aby dbać o dobry stan techniczny takiego tarasu. Uszkodzona ceramika rodzi realne zagrożenie dla osób korzystających z tej powierzchni.
Tarasy brukowane – jak czyścić je po zimie?
W przypadku tego rozwiązania jego odporność na zimowe warunki jest dużo wyższa niż opisywanych wcześniej płytek. Wiele zależy od jakości zastosowanej kostki brukowej. Niskiej klasy niestety może pękać lub łuszczyć się. Porządna kostka wytrzyma natomiast latami, bez konieczności konserwacji. Jedynym, na co trzeba zwrócić uwagę, to wypoziomowanie. Po zimie niektóre kostki mogły osiąść na podłożu. Jeśli tak jest, zapadnięte elementy trzeba wyciągnąć, dołożyć podbudowy i ułożyć ponownie.
Kłopotliwe jest natomiast czyszczenie. Powierzchnia kostki brukowej to mnóstwo drobnych szczelinek, w które wnika brud. Można próbować go usuwać myjką wysokociśnieniową, ale nierzadko okazuje się, że głęboko „wżarty” brud po prostu nie chce zniknąć.
Nie pozostaje nic innego, jak dobry detergent i przede wszystkim szczotka o najtwardszym włosiu, jakie tylko jest możliwe. Kostkę trzeba solidnie wyszorować, a następnie bardzo dokładnie spłukać wodą. Pamiętaj, aby za czyszczenie tarasu z tego materiału zabrać się w okresie, gdy w nocy nie ma już przymrozków. Woda, dostając się do szczelin po zamarznięciu, może rozsadzić kostkę.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras drewniany czy kompozytowy?
Co z materiałami kompozytowymi? Jak konserwować taki taras?
Deski kompozytowe od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Wykonany z nich taras nie wymaga żadnej konserwacji, co na pewno jest zaletą. Powierzchnię wystarczy po zimie wyszorować albo umyć myjką ciśnieniową.
Materiały kompozytowe, choć starają się przypominać drewno, niestety nie mają tak naturalnego charakteru. Są trwałe i nieuciążliwe w eksploatacji, ale w porównaniu do drewna nie prezentują się aż tak dobrze.
SPRAWDŹ TEŻ: Renowacja tarasu – jak odnowić taras z drewna?
Dodaj komentarz