marzec 04 2020 0Comment
renowacja tarasu drewnianego obraz

Renowacja tarasu – jak odnowić taras z drewna?

Wykonane z drewna tarasy cieszą się niesłabnącą popularnością. Są wyjątkowo piękne, mają unikalny charakter, a do tego wspaniale pachną i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom (drewno dobrze amortyzuje upadki). Jeśli jesteś właścicielem drewnianego tarasu, musisz jednak pamiętać o jego okresowej konserwacji. Dlaczego trzeba to robić i na czym to polega? Sprawdź już teraz, na czym polega renowacja tarasu.

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę
Potrzebujesz solidnej ekipy do renowacji drewnianego tarasu? Posiadamy doświadczenie w realizacji profesjonalnych i funkcjonalnych tarasów drewnianych, tym samym mamy i doświadczenie w przywracaniu desek tarasowych do dawnego wyglądu. Skontaktuj się z nami.

Dlaczego drewniane tarasy trzeba konserwować?

Zastanawiasz się, dlaczego tarasy drewniane trzeba co jakiś czas konserwować? Deski drewniane prosto z fabryki wyglądają świeżo i wyjątkowo pięknie – nie sposób oderwać od nich wzroku. Producenci najczęściej profesjonalnie zabezpieczają swoje materiały różnymi impregnatami, które jednak z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Jeśli nie postawiłeś na drewno egzotyczne, to procesy destrukcyjne będą postępować dość szybko.

Renowacja tarasu - jak odnowić taras z drewna? 1

Dla drewna najgorsza jest wilgoć, ale niekorzystny wpływ ma również długotrwałe wystawienie na promienie słoneczne. Jeśli impregnacja nie spełnia już swojej roli, proces destrukcyjny będzie szybko postępować zimą, szczególnie przy dużej amplitudzie temperatur. Obecnie w naszym kraju typowa zima to taka, gdzie za dnia temperatury są dodatnie, a nocą minimalnie ujemne. W efekcie najpierw woda dostaje się do desek, a później w nich zamarza i oczywiście zaczyna się rozszerzać. Proces ten powtarza się w każdym cyklu dobowym. Gdy trwa to długo, deski mogą pękać lub wypaczać się.

Problemem są także mchy, pleśnie oraz grzyby, które również mogą uszkadzać drewno. Jeśli wiec chcesz się cieszyć swoim tarasem przez lata, powinieneś co jakiś czas podjąć się jego renowacji. Najlepszym momentem są początki wiosny, gdy zaczynają się pierwsze cieplejsze dni zapewniające komfort pracy na świeżym powietrzu.

Istnieje też możliwość, że po prostu deski tarasowe nie zostały należycie zabezpieczone.

Renowacja tarasu - jak odnowić taras z drewna? 2

Renowacja tarasu – przygotowanie do renowacji

Wielu osobom zapewne wydaje się, że konserwacja to jedynie zakup odpowiednich impregnatów, pędzli i malowanie. Niestety w wielu przypadkach to może być za mało. Konstrukcję powinno się dokładnie prześwietlić. Należy po pierwsze ocenić stan poszczególnych desek i, w razie potrzeby, wymienić te, w których procesy destrukcyjne już się zaczęły. 

Wypaczająca się deska będzie napierać na sąsiednie i stopniowo je uszkadzać. Inspekcja techniczna nie kończy się jednak tylko na tym. Powinno się również dokładnie sprawdzić wszystkie mocowania, w tym różnego rodzaju listwy wzmacniające, jeśli są zastosowane. Na koniec trzeba również zweryfikować stan pokrycia lakierowego tarasu lub farby. Widoczne uszkodzenia powinno się zdrapać – malowanie na odchodzącą farbę nie stanowi żadnego zabezpieczenia.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak odnowić deski tarasowe. Wskazówki i porady.

1. Dokładne oczyszczenie tarasu

Zanim zacznie się prace konserwacyjne, zabezpieczane powierzchnie trzeba odpowiednio przygotować. Deski należy umyć i odtłuścić, najlepiej wykorzystując do tego celu specjalistyczną chemię. Powinno się zacząć od zwykłego czyszczenia wodą. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj myjka ciśnieniowa, z której pomocą zanieczyszczenia usuwa się stosunkowo szybko i dokładnie. 

Renowacja tarasu - jak odnowić taras z drewna? 3

W razie jej braku zawsze można zdać się na wodę z węża ogrodowego i szczotkę. Niestety oznacza to więcej pracy, gdyż taras trzeba szorować. Szczotka koniecznie powinna mieć twardsze, sztywniejsze włosie. W ten sposób z tarasu usuwa się piasek, kurz, różnego rodzaju mchy, kamyczki i inne zanieczyszczenia. 

Po tym procesie nadchodzi czas na pozbycie się tego, czego nie zawsze widać gołym okiem w tym zatłuszczeń. Jeśli pozostaną, środek pielęgnacyjny nie będzie się trzymać powierzchni. Tutaj polecamy użycie specjalistycznych środków przeznaczonych do mycia tarasów. Metoda jest podobna jak opisywana wcześniej. Chemię można podłączyć po prostu do myjki ciśnieniowej. Gdy jej nie ma, trzeba nanieść ją na taras ręcznie, odczekać kilka minut, a następnie ponownie szczotkować. Na koniec wszystko należy dokładnie spłukać wodą – najlepiej wężem, choć można użyć nawet zwykłej konewki ogrodowej.

Renowacja tarasu - jak odnowić taras z drewna? 4

2. Zastosowanie środka konserwacyjnego

Gdy deski z drewna są już idealnie czyste i odtłuszczone, przychodzi czas na finalny etap prac, czyli renowację. Najczęściej stosuje się metodę olejowania, wsmarowując w drewno specjalne środki chemiczne. Dokładnie wnikają w strukturę desek i tym samym skutecznie zabezpieczają przed wysychaniem lub działaniem wilgoci.

Do olejowania powinno się używać specjalistycznych, wysokiej jakości produktów. Potrzebny będzie również pędzel, najlepiej szeroki, z w miarę twardym włosiem. Środek konserwujący trzeba bardzo dokładnie rozprowadzić po powierzchni, skupiając szczególną uwagę na zakamarkach. Po zakończeniu pracy należy odczekać około 15 minut, a następnie dokładnie usunąć cały olej zalegający na deskach.

To nadal nie koniec prac. Olejowanie przeprowadza się dwukrotnie – po usunięciu nadmiaru środka, trzeba odczekać około 12 godzin. Warto więc dobrze rozplanować sobie te czynności. Po upływie tego czasu powyższą procedurę powtarza się, a więc olejowanie i zebranie nadmiaru środka. Teraz trzeba odczekać około 2 dni, aby mieć pewność, że deski są dokładnie zakonserwowane. Od tego momentu można już swobodnie korzystać z tarasu.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie tarasu drewnianego – jak zabezpieczyć drewno tarasowe

Renowację tarasów warto zostawić w rękach fachowców

Jeśli dokładnie przeczytałeś powyższe informacje, to już wiesz, że renowacja tej drewnianej konstrukcji nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiedniego przygotowania, czasu, a do tego nierzadko specjalistycznych narzędzi.

Z tego powodu zdecydowanie warto zdecydować się na usługi specjalistów, ludzi zawodowo zajmujących się taką konserwacją. Inwestycja jest bardzo opłacalna, gdyż zyskuje się gwarancję doskonałego wyglądu i długowieczności tarasu. Fachowcy odpowiednio dobierają środki chemiczne, prawidłowo przygotowują deski do renowacji i przede wszystkim konserwują z wykorzystaniem najskuteczniejszych metod.

Różnego rodzaju drzazgi, pęknięcia, nieestetyczne plamy, przebarwienia i inne uszkodzenia mogą szpecić każdy taras. Jest duża szansa na to, że przy samodzielnej renowacji wszystkich tych problemów po prostu się nie usunie. Fachowcy podchodzą do swojej pracy kompleksowo, nie tylko zabezpieczając taras, ale także przywracając mu dawny, piękny wygląd.

Profesjonalna renowacja tarasów z Hardwood

Nasza firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie konserwacji, renowacji oraz naprawy tarasów. Zespół tworzą świetni specjaliści z branży, którzy nieustannie podnoszą swoje kompetencje i korzystają z najlepszych narzędzi oraz środków chemicznych.

taras drewniany montaż

Zadbamy o to, aby Twój taras wyglądał pięknie i wytrzymał w idealnym stanie długie lata.

Profesjonalna i kompleksowa renowacja tarasów w Hardwood obejmuje między innymi:
dokładną analizę aktualnego stanu desek,
wymianę lub naprawę uszkodzonych elementów,
kompleksowe czyszczenie tarasu,
nanoszenie środków konserwujących,
zabezpieczanie powłoki po renowacji.
Zapytaj o niezobowiązującą wycenę
Stosujemy najlepsze metody, powierzone nam prace realizujemy szybko i terminowo, a do tego gwarantujemy atrakcyjne ceny. Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z nami już dziś i oddaj swój taras w ręce profesjonalistów.

SPRAWDŹ TEŻ: Taras na dachu – nowoczesne tarasy z drewna na dachu

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments