sierpień 13 2017 2Comments
sklep internetowy hardwood

Jaki materiał na taras

Tarasy dodają wartości, wygody i zachęcają do zabawy na każdej posiadłości, przy której się znajdują. Zastanawiasz się jaki materiał na taras wybrać? Bez względu na to, czy będziesz chciał korzystać ze swego tarasu przez cały rok, czy jedynie podczas ciepłych, letnich miesięcy. Bezdyskusyjnie można stwierdzić, że postawienie go sprawi, że Twój dom i ogród będą bardziej funkcjonalne. Niestety ze względu na to, że tarasy są elementem zewnętrznym i wystawione są tym samym na różne warunki atmosferyczne, często są bardzo trudne w utrzymaniu w prawidłowej kondycji. Na rynku jest wiele możliwości jeżeli chodzi o materiały do wykończenia tarasu. Ważne jest, by wiedzieć które będą najmniej wymagające w pielęgnacji, a jednocześnie równie piękne i funkcjonalne, co pozostałe. Poniżej znajdziesz nasz komentarz na temat wiodących materiałów na rynku.

TRADYCYJNY MATERIAŁ NA TARAS – DREWNO IMPREGNOWANE

Drewno impregnowane jest bardzo popularne w swojej dziedzinie. Klienci, którzy decydują się na ten rodzaj materiału, często szukają taniego rozwiązania. Aczkolwiek zależy im na naturalnym drewnie. Drewno impregnowane jest świetnym rozwiązaniem dla osób o przeciętnym budżecie, ale – podobnie jak w przypadku wszystkich innych zakupów – dostajesz tylko to, za co płacisz.

Drewno impregnowane wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nawet w przypadku chemicznych impregnatów, ma tendencję do pleśnienia i przyciągania wilgoci, wobec czego wymaga regularnego czyszczenia. Zalecane jest również, aby właściciele takich tarasów bejcowali i lakierowali drewno co 2-3 lata, aby zachować jego wygląd i integralność. To oczywiście prowadzi również do wzrostu kosztów takiego tarasu na przestrzeni lat. Drewno impregnowane nie będzie dobrym wyborem, jeżeli zależy nam na materiale łatwym w utrzymaniu.

DESKI KOMPOZYTOWE NA TARAS

materiał na taras

Kompozyt zyskał mocno na popularności w latach 90., kiedy ludzie poszukiwali nowych, łatwiejszych w utrzymaniu alternatyw dla tradycyjnego drewna. Deski kompozytowe są produktem, który składa się zarówno z naturalnych włókien drewnianych, jak i plastiku. Klienci doceniają w nim to, że nie wymaga bejcowania ani lakierowania i jest dostępny w dużej gamie kolorystycznej.

Rzeczywiście,  w najlepszym przypadku deski kompozytowe mogą być mniej wymagającą opcją. Jednak te lepszej jakości, o dłuższej gwarancji i wyglądzie bardziej zbliżonym do tradycyjnego drewna mogą być już dość kosztowne. Te tańsze natomiast mogą razić nieco sztucznym, plastikowym wyglądem i ograniczonymi wersjami kolorystycznymi. O ile tarasy wykonane z tego typu materiałów rzeczywiście bywają bardziej trwałe niż klasyczne tarasy drewniane, to ciągle są podatne na wilgoć i pleśń, jak również wypaczanie.

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, decydując się na taras z materiałów kompozytowych, to fakt, że powłoka PVC stosowana na deskach bardzo szybko się nagrzewa. W słoneczne dni chodzenie na boso po takim tarasie będzie raczej utrudnione.

Swego czasu materiały kompozytowe były postrzegane za rewolucyjne rozwiązanie dla tarasów, jednak od tego czasu pojawiło się wiele lepszych rozwiązań. Dodatkowo często presja niskiej ceny deski kompozytowej odbija się negatywnie na jej jakości.

GRANIT – MATERIAŁ NA TARAS

Innym materiałem, który może być stosowany przy budowie tarasu, jest granit. Jest bardzo wytrzymały i może dobrze sprawdzić się przy bardziej formalnych i eleganckich tarasach. Poza swoją trwałością granitowy taras daje wiele możliwości w wyborze koloru – od jasnego i ciemnego szarego, przez szaroniebieski, beżowy, brązowy i miodowy, aż po róże i czerwienie.

Jego twardość jest jednak nie tylko zaletą – jest on wprawdzie wytrzymały, ale równocześnie bardzo trudny w obróbce. Wiąże się to także ze zwiększonymi kosztami wykonania tego tarasu. Z tego względu granit jest stosowany jednak główne jako akcent, element kontrastowy dla klasycznego drewna.

PŁYTKI – OLDSCHOOLOWY MATERIAŁ NA TARAS

Płytki początkowo stanowiły rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy chcieli łatwo odnowić swoje stare tarasy. Szybko jednak stworzyły pewien trend, który utrzymuje się do dziś. Taras z drewnianych płytek jest układany podobnie jak klasyczne kafelki, ale bez żadnego kleju czy pokładu.

Mogą być położone na stary drewniany taras lub na betonowe podłoże, dlatego dobrze sprawdzają się przy niskobudżetowych remontach. Mamy na rynku duży wybór płytek o różnych wzorach i kolorach, a łatwość w ich ułożeniu pozwala na zarówno szybkie położenie tarasu, jak i jego demontaż.

Płytki na taras mają również swoje wady – w przeciwieństwie do klasycznych tarasów opartych na legarach nie mogą być położone bezpośrednio na ziemi. Za pomocą płytek nie możemy również wyłożyć tarasów o okrągłych czy owalnych kształtach. Ze względu na materiał wymagają dokładnie tak samo wiele wkładu w swoje utrzymanie, co klasyczne drewniane tarasy, a koszty położenia takich płytek są oczywiście większe. Gotowe płytki kosztują w przeliczeniu na metr kwadratowy więcej, niż same deski.

MATERIAŁ NA TARAS DREWNIANY

Zatoczyliśmy już pełne koło i wracamy do drugiej propozycji z prawdziwego drewna. Taras z drewna modyfikowanego może być najlepszym mało wymagającym rozwiązaniem dla osób, które kochają naturalny wygląd drewna. To nowa tarasowa rewolucja, która nabiera w ostatnich latach na prędkości.

Prawdziwe drewno jest pokrywane patentowanym, opartym na naturalnych składnikach płynem, które je wzmacnia i stanowi idealny materiał na drewniane tarasy. Drewno to pozostaje chłodne nawet w nasłonecznionych miejscach i ma piękną, naturalną strukturę. W przeciwieństwie od klasycznych desek, tarasy z drewna modyfikowanego nie wymagają lakierowania ani bejcowania.  Zamiast tego z biegiem czasu pokrywają się piękną warstwą naturalnej patyny w delikatnym odcieniu srebra. Modyfikacja drewna pozwala również na redukcję drzazg, dzięki czemu możesz chodzić po swoim tarasie bez obaw nawet na boso.

Drewniane tarasy tego typu są również bardzo wytrzymałe i zniosą niemal wszystko – od imprez i rozrywek aż po gwałtowne zmiany pogody. O ile trzeba zapłacić nieco więcej, możesz mieć pewność, ze płacisz za jakość, która pozwoli Twojemu tarasowi pięknie wyglądać przez długie lata.

Drewno modyfikowane jest także przyjazne dla środowiska. Deski te są produkowane z odnawialnych zasobów drewna, dlatego też nie musisz czuć się winny niszczeniu cennych zasobów przyrody. Produkt stosowany do modyfikacji drewna nie jest toksyczny, dlatego Ty i Twoja rodzina możecie bez obaw korzystać z pięknego drewnianego tarasu.

Przeczytaj również: Taras drewniany, czyli garść ważnych informacji o tarasie drewnianym.

Wykończenie tarasu

Nie bądź zaskoczony nagłym odwrotem rynku z powrotem w stronę klasycznego, naturalnego drewna. W tym momencie drewniane tarasy z drewna modyfikowanego to najlepsza i najłatwiejsza w utrzymaniu propozycja na rynku.

W wyniku postępu technologicznego i popytu na materiały, które są prawdziwie i naturalne pięknie stworzenie tak trwałych tarasów drewnianych było jedynie kwestią czasu.

Teraz, kiedy tarasy z drewna modyfikowanego są w zasięgu ręki, nie warto pozostawać przy produktach, które jedynie imitują naturalne drewno, a jednocześnie zachowują wszystkie jego niedoskonałości. Jedynie prawdziwe drewno modyfikowane może dać Ci ten efekt, którego poszukujesz na swoim tarasie

Materiały na taras

Oferujemy najwyższej jakości materiały oraz konkurencyjne ceny. Oprócz prowadzenia sprzedaży, zajmujemy się również profesjonalnym montażem na terenie całej Polski. Zapraszamy bezpośrednio do naszego sklepu lub do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
agatka111@gmail.com'
Agata
4 lat temu

W razie czego kategorycznie odradzam sosnę! Niestety jestem zmuszona do wymiany całej
podłogi na tarasie – 55 m2 właśnie z sosny. dodam, że taras jest nad
powierzchnią gruntu ok. 140 cm. Po 5 latach niektóre deski są już po wymianie,
ale ciągłe pojawiają się kolejne spróchniałe. Nie wspomnę o corocznym malowaniu
(duży wydatek). Oszczędzanie jak zwykle wychodzi bokiem.

karolek@o2.pl'
Karol
4 lat temu

A jeśli mogą Państwo doradzić to jaka deska drewniana jest najbardziej “trwała” na upływ lat? Przyznam szczerze, że nie podoba mi się efekt “patyny”.