Zastanawiasz się jak zbudować taras? Wbrew pozorom wykonanie samodzielnie tarasu nie stanowi ogromnego wyzwania, choć oczywiście będzie wymagało odpowiednich przygotowań oraz dobrego zaplanowania wszystkiego. Cały nasz proces musimy rozpocząć od wyboru rodzaju drewna na taras, a także zdecydować się na konkretny rodzaj deski, gdyż znajdziemy ich kilka. Dzisiaj przyjrzymy się więc całemu procesowi budowania tarasu i podpowiemy, w jaki sposób zrobić to prawidłowo oraz bez zbędnych problemów. Naturalnie zapraszamy również do skorzystania z pomocy oferowanej przez naszych pracowników.
Sprawdź też nasze inspiracje: 12 pomysłów na taras drewniany, inspiracje taras drewniany
Jak zbudować taras drewniany
W większości przypadków osoby planujące wybudowanie tarasu decydują się na drewno jako podstawowy materiał do jego wykonania. To z kolei najczęściej wiąże się z zakupem desek z polskich gatunków drewna. Jest ono stosunkowo łatwo dostępne, a przy tym nie kosztuje ogromnych pieniędzy. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde polskie drewno sprawdzi się przy tarasie. Sosna bądź też świerk, drewno najtańsze, jest zupełnie nieodporne na wilgoć i bardzo szybko się nam zniszczy. Ten rodzaj drewna można ewentualnie wybierać tylko wtedy, gdy planujemy wykonać taras zadaszony. Najlepszym wyborem będzie drewno modrzewiowe bądź też nieśmiertelny dąb, najdroższy, ale zdecydowanie najbardziej wytrzymały.
Po wybraniu konkretnego gatunku drewna nadchodzi czas na zakup samych desek. Możemy zdecydować się po prostu na proste deski tarasowe, ale także deski ryflowane bądź też wybrać drewniany bruk. Decyzję należy podjąć zgodnie z własnym gustem, ale osobiście polecamy deski ryflowane. Niewielkie rowki wyżłobione na ich powierzchni dobrze odprowadzają wodę i zapobiegają poślizgom, a przy tym czynią deskę odporniejszą na uszkodzenia.
Grunt to podstawa przy budowie tarasu
Osoby budujące swój wymarzony taras z drewna mogą naturalnie stworzyć konstrukcję niejako doklejoną do budynku, postawić piękny taras z zadaszeniem czy nawet zdecydować się na wykonanie wolnostojącego tarasu gdzieś w głębi ogrodu. To, na jaki rodzaj się zdecydujemy, jest sprawą indywidualną, ale w każdym z możliwych wyborów grunt jest najważniejszą podstawą. Źle przygotowany sprawi, że taras zacznie nam się przechylać, będzie źle izolowany od podłoża i tym samym w krótkim czasie przestanie spełniać swoje zadanie.
Przed budową zaczynamy od dokładnego oczyszczenia terenu pod taras oraz usunięcia wszelkiej trawy, krzaczków i roślinności, która się tam znajduje. Zależnie od potrzeb, do tarasu drewnianego można wykonać betonową wylewkę. Jeśli jednak podłoże jest w miarę stabilne, to wystarczy poukładać betonowe bloczki, robiąc to bardzo dokładnie, a więc pozostawiając maksymalnie po metrze odstępu pomiędzy kolejnymi bloczkami. Dobrą praktyką jest położenie agrowłókniny na ziemi oraz wysypanie całości tłuczniem. W ten sposób ograniczamy wpływ wilgoci na podłogę tarasu, a i uniemożliwiamy rozwój chwastom.
Drewniany taras budowa
Po przygotowaniu podłoża możemy zabierać się już za budowę samego tarasu. Oczywiście wcześniej trzeba zaopatrzyć się nie tylko w deski, ale także w narzędzia takie jak młotek, wkrętarka, kilka rodzajów pilników, papier ścierny, dobre rękawiczki oraz odpowiednią ilość gwoździ bądź śrub. Zaczynamy oczywiście od układania legarów. Jeśli taras jest doklejony do domu i prowadzą na niego drzwi z mieszkania, to sprawdźmy kilka razy, czy dobrze określiliśmy wysokość tarasu. Zbyt wysoki uniemożliwi otwarcie drzwi, a za niski stworzy niebezpieczny próg na wejściu.
Na ułożonych legarach trzeba poukładać w dalszej kolejności podkładki i zamontować kątownice. Nie zapominamy oczywiście o kątownikach stalowych mocowanych do kotew, które wzmacniają całą konstrukcję. Po tych czynnościach przystępujemy już do finału naszej budowy, która oczywiście zajmie stosunkowo najwięcej czasu. Układamy więc deski tarasu, starając się robić to dokładnie, zakrywając wszelkie szczeliny i jednocześnie nie dociskając desek zbyt mocno do siebie. Ścisk desek utrudnia im pracowanie w zmiennych warunkach atmosferycznych, co przyczyni się do szybkiego ich niszczenia. Jednocześnie deski mogą także nieprzyjemnie skrzypieć.
Po budowie tarasu powinniśmy go zabezpieczyć
Zakończenie prac budowy tarasu zawsze powinno oznaczać jego dokładne umycie oraz spłukanie wodą pod wysokim ciśnieniem, chociażby myjką samochodową. Zbudowanie tarasu jest tak naprawdę dobrym momentem na to, aby od razu wykonać pierwszą jego konserwację. Deski przeznaczone na taras powinny być zabezpieczone fabrycznie, ale skoro i tak mamy wszystko świeżo przygotowane i tarasu nie trzeba sprzątać z mebli, to warto przeprowadzić dodatkową konserwację samodzielnie.
Na umyte już deski nakładamy najpierw impregnat, starając się bardzo równomiernie rozprowadzać go po powierzchni. Kolejnym krokiem jest olejowanie desek. Specjalny olej ma za zadanie głęboko wnikać w strukturę drewna i zabezpieczać je nie tylko przed złymi warunkami atmosferycznymi, ale i przed pleśnią czy grzybami. Na koniec, jeśli chcemy, możemy dodatkowo pokryć drewno bezbarwnym lakierem. Nada to deskom dodatkowego połysku, wyciągnie z nich naturalny kolor, a przy tym stworzy nadprogramową warstwę ochronną.
Pomoc przy budowie tarasu drewnianego
Wiesz już jak zbudować taras, ale szukasz w tym pomocy?. Zawsze służymy swoją pomocą, nie tylko dobierając odpowiednie materiały na taras, ale także zajmując się jego budową. Skontaktuj się z nami.
Dodaj komentarz