styczeń 09 2018 0Comment
Bangkirai - drewno egzotyczne na taras drewniany 1

Bangkirai – drewno egzotyczne na taras drewniany

Każda osoba decydująca się na wybudowanie własnego tarasu drewnianego, staje przed takim samym dylematem, a więc jaki gatunek drewna wybrać najlepiej. Do wyboru mamy oczywiście rodzime gatunki drewna, jak i drewno egzotyczne, które jest o wiele droższe. Czy jednak wyższa cena idzie w parze z lepszą jakością oraz wytrzymałością? Dzisiaj przyjrzymy się deskom Bangkirai, które na świecie cieszą się naprawdę dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane nie tylko do budowania tarasów. Bangkirai naturalnie rośnie przede wszystkim w Indiach, i to głównie z tego kraju drewno jest sprowadzane do Polski, ale drzewa te występują jeszcze, chociażby w Pakistanie, Indonezji czy na Filipinach. Sprawdźmy więc, co oferuje ten egzotyczny gatunek drewna.

Deska Bangkirai

Bangkirai - drewno egzotyczne na taras drewniany 2Drewno Bangkirai może pochwalić się najwyższą klasą twardości, a to oznacza, że wręcz idealnie sprawdzi się ono na drewnianym tarasie. Jest ono odporne nie tylko na zarysowania czy upadek ciężkich przedmiotów z większych wysokości. Drewno, choć posiada wiele naturalnych otworków, w zasadzie nic nie robi sobie nawet z długotrwałego działania wilgoci. Dobrze przygotowane deski powinny spokojnie przetrwać również trudne warunki zimowe, a przy tym drewno to dobrze sprawdza się na tarasach bez zadaszenia, gdzie długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych nie powoduje nadmiernego wysuszania drewna i jego wypaczania.

Deski Bangkirai to piękny kolor i wspaniała struktura

Bangkirai - drewno egzotyczne na taras drewniany 3Dużą zaletą desek z drewna Bangkirai jest ich spora różnorodność kolorystyczna. Choć podstawowym kolorem jest tutaj ciemny czerwony przechodzący w brąz, to jednak na rynku znajdziemy deski w różnych odcieniach tej naturalnej barwy. Pozwala to idealnie dobrać kolor tarasu do swoich potrzeb i oczywiście z chęcią doradzimy Państwu w wyborze najlepszego koloru desek, oferując jednocześnie deski ze sprawdzonego źródła, naprawdę porządne i trwałe.

Bardzo przyjemnie prezentuje się również struktura samego drewna, która posiada drobne otworki, wyglądające dosłownie, jak po działalności korników. Jest to jednak zupełnie naturalne zjawisko, które w żaden sposób nie wpływa na wytrzymałość takich desek, ale z drugiej strony ładnie je postarza, co wielu osobom może się naprawdę podobać.

Niezwykle istotne jest to, że naturalny kolor tego drewna jest dość trwały, nawet przy długotrwałym działaniu silnych promieni słonecznych. Z biegiem czasu barwa lekko szarzeje, a do tego może pojawiać się lekka patyna, ale dla większości osób jest to zjawisko pozytywne, nadające drewnu wyjątkowego charakteru. Oczywiście można ten proces opóźniać poprzez regularne olejowanie drewna, co nie jest ani uciążliwe, ani też bardzo kosztowne.

Taras z desek Bangkirai 

Bangkirai obrazek 2

Największą wadą tarasu drewnianego z desek Bangkirai na pewno jest jego cena, ale oczywiście ta idzie w parze z wieloletnią wytrzymałością, a więc biorąc pod uwagę inwestycje na lata, cena przestaje być tak zaporowa. Niestety jednak samo drewno określane jest jako stosunkowo trudne w obróbce, wymagające porządnych narzędzi. Najlepiej więc pozostawić kwestie budowy tarasu z tych desek specjalistom. Niskiej jakości narzędzia mogą prowadzić do nieestetycznego strzępienia się desek, czy nawet do ich pękania.

Osoby chcące zająć się budową tarasu drewnianego z Bangkirai na własną rękę, muszą mieć świadomość tego, że istnieje jedna rzecz, na którą drewno to naprawdę źle reaguje. Drewnu Bangkirai wiele szkody wyrządza niestety rdza i dlatego podczas budowy tarasu nie można stosować śrub, gwoździ czy różnych metalowych elementów konstrukcyjnych wykonanych ze zwykłej stali. Koniecznie musi to być stal nierdzewna, którą warto jeszcze dodatkowo zabezpieczyć po montażu.

Jak widać, Bangkirai to w zasadzie same zalety i nawet stosunkowo wysoka cena nie powinna zniechęcać do wyboru właśnie tego rodzaju drewna. Taras drewniany wykonany z Bangkirai na pewno będzie się prezentował bardzo elegancko, zapewni trwałość na długie lata, a i nie będzie on wymagał kosztownych oraz pracochłonnych konserwacji, które trzeba przeprowadzać minimum raz w roku w przypadku drewna rodzimego.

Być może zainteresuje Cię też inny, świetny materiał na taras: Deska tarasowa Massaranduba – idealna na taras drewniany

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy oczywiście do zapoznania się z naszą ofertą. Z ogromną przyjemnością pomożemy Państwu w dobraniu najlepszego rodzaju drewna na przyszły taras marzeń.

admin

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments