Zadzwoń do nas

biuro - 12 444 78 98 sprzedaż - 12 444 79 80

Godziny otwarcia

pn. - pt. 9:00 - 16:00

Taras na dachu – nowoczesne tarasy z drewna na dachu

taras na dachu obraz

Taras na dachu – nowoczesne tarasy z drewna na dachu

Chciałbyś spędzać wolny czas na tarasie i masz kawałek płaskiego dachu na swoim budynku? To świetnie się składa – możesz wybudować taką przestrzeń właśnie na nim! Wbrew pozorom rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Kiedy warto zdecydować się na taki taras, jakie płyną z tego korzyści i jak zabrać się do budowy? Sprawdź już teraz!

Taras odwrócony, czyli ogród na dachu

Nie ukrywajmy, wielu właścicieli domów nie dysponuje zbyt dużą przestrzenią w ogrodzie. Dziś modne są między innymi segmentowce, gdzie każdy z właścicieli ma do dyspozycji tylko niewielki, często wyjątkowo wąski teren zielony. Zwarta zabudowa nie sprzyja przy tym prywatności. Taras w takim miejscu może powodować dyskomfort, gdyż sąsiedzi nieustannie obserwują, co się na nim dzieje.

taras na dachu obrazek

Umiejscowienie go wyżej, a więc na dachu, może okazać się w takich sytuacjach rozwiązaniem wręcz idealnym. Dzięki nowoczesnym technologiom budowa takiej konstrukcji jest stosunkowo prosta, szybka, a przy tym naprawdę tania. Co ważne, taras na dachu może być całkowicie bezpieczny. Odpowiedniej klasy, wysokie barierki praktycznie do zera eliminują ryzyko nawet przypadkowego spadnięcia z dachu, które oczywiście może być tragiczne w skutkach.

SPRAWDŹ TEŻ: Taras przed domem

Taras na garażu

Z oczywistych względów nie w każdym przypadku da się wybudować taką konstrukcję. Budynek musi mieć kawałek płaskiego dachu, najlepiej w miejscu, do którego łatwo będzie się do niego dostać bezpośrednio z domu. Wiele nowoczesnych obiektów budowlanych ma danych spadziste, ale często niejako dostawiony garaż jest już całkowicie płaski. Tak, dach garażu również może być świetnym miejscem na umiejscowienie tarasu.

Taras na dachu - nowoczesne tarasy z drewna na dachu 1
taras na dachu obraz

Taras na płaskim dachu

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku właścicieli starszych konstrukcyjnie budynków. Płaskie, lub prawie płaskie, dachy nie były kiedyś niczym niezwykłym. Obecność tarasu na takim podwyższeniu zapewnia dużo więcej prywatności. Rozwiązanie to na pewno docenią osoby, które mieszkają w wyjątkowo malowniczej okolicy. Nie ma to, jak spędzać czas na świeżym powietrzu i obserwować majestatyczne góry czy ogromne łąki okalające teren osiedla jednorodzinnego.

Jeśli dopiero planujesz budowę nowego domu i bierzesz pod uwagę wykonanie tarasu na dachu, pamiętaj, aby wdrożyć odpowiednie zmiany projektowe. Pozostawiając kawałek dachu płaskiego dajesz sobie pole do manewru, aby w przyszłości postawić na nim konstrukcję wypoczynkową.

SPRAWDŹ TEŻ: Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje? 

Jak zrobić taras na dachu

Jeżeli planujesz zbudować taras na już istniejącym budynku, to na pewno będziesz musiał przeprowadzić modernizację pokrycia dachowego. W takich sytuacjach stosuje się konstrukcję tzw. dachu odwróconego i nazwa ta doskonale obrazuje metodę jej budowy. W normalnych warunkach górna warstwa pokrycia stanowi ochronę przed wodą, natomiast pod nią znajduje się warstwa termiczna, czyli ocieplenie.

Taras na dachu - nowoczesne tarasy z drewna na dachu 2

Gdy na górze ma znaleźć się taras, umiejscowienie tych warstw ulega odwróceniu. Bezpośrednio na konstrukcji dachu mocowana jest hydroizolacja. Nad nią pojawia się termoizolacja i dopiero na niej układa się już podłogę tarasu. Tutaj bardzo ważne jest rzetelne podejście do tego tematu. Źle wykonana konstrukcja może okazać się problematyczna. Warto więc postawić na pomoc specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie i profesjonalnie podejdą do pracy.

Samo wykończenie może być już natomiast dowolne. Na podłogę tarasu w takich miejscach powszechnie wykorzystuje się płytki ceramiczne, materiały kompozytowe lub nawet naturalne deski drewniane. My oczywiście rekomendujemy kompozyt lub drewno. Jeśli tylko podłoże zostało prawidłowo wykonane, sama podłoga może przybrać już całkowicie dowolną formę.

Zainteresowany realizacją tarasu na dachu?

Jeśli szukasz dobrej jakości materiałów do wykonania takiego tarasu, skorzystaj z naszej oferty. Mamy najlepsze deski, wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków. Oferujemy swoje wsparcie techniczne przy wyborze, a do tego możemy zająć się montażem konstrukcji bezpośrednio u klienta.

Budowa drewnianego tarasu – jak powinna przebiegać?

Obecnie ludzie najczęściej stawiają na konstrukcje drewniane, które są usadowione na dachu. O odwróconej regule budowy pokrycia dachowego już pisaliśmy, a więc nie będziemy powielać tego tematu. Musimy jednak wspomnieć o samym nachyleniu.

Taras w ogrodzie buduje się na stabilnym podłożu, nierzadko betonowym. W tym przypadku mamy je już gotowe, gdyż jest nim strop. Przypominamy jednak o zachowaniu chociaż minimalnego spadku, który kieruje od budynku w stronę jego zewnętrznej części. Chodzi o to, aby woda opadowa nie napływała pod mury. Nachylenie powinno mieścić się w przedziale od 1,5 do 2%. Jest ono na tyle niskie, że nie utrudnia korzystania z tarasu, a jednocześnie skutecznie odprowadza wodę.

Kiedy już podłoże zostanie przygotowane, a więc warstwa hydro oraz termoizolacji (ta druga nie jest obowiązkowa) można zabierać się za konstrukcję samego tarasu. Jej podstawą są drewniane legary, które należy równomiernie rozłożyć na całe powierzchni i prawidłowo zamocować. To właśnie na nich spocznie później podłoga i ewentualnie konstrukcja dodatkowego zadaszenia.

Z tego powodu tak ważne jest solidne podejście do kwestii wykonania pokrycia dachowego. Po zamocowaniu legarów i wykonaniu podłogi tarasu nie będziesz miał do niego dostępu. Musi więc być wytrzymałe, aby przez długie lata nie wymagało konserwacji.

SPRAWDŹ TEŻ: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.

Plany budowy tarasu na dachu – jak się do tego przygotować?

Czas przejść teraz do konkretów i na początek przedstawimy kilka istotnych kwestii, o których każdy musi pamiętać.

Pierwszą przeszkodzą, na jaką na pewno trafisz, jest zorganizowanie wygodnego wejścia na dach. W większości przypadków drzwi będzie trzeba oczywiście wykuć i to niestety na ścianie nośnej. W takiej sytuacji nie możesz tego zrobić na własną rękę. Musisz postarać się o pozwolenie, uzyskując wcześniej stosowny projekt od architekta. Bez projektu nie obejdzie się również wtedy, gdy z racji budowy tarasu potrzebne jest przekonstruowanie samego dachu, zmiana wersji spadzistej, na płaską.

Pamiętaj również, że w takim przypadku dojdą Ci nowe obowiązki zimą. Właściciel takiej nieruchomości ma obowiązek usuwania zalegającego na tarasie śniegu.

Kolejna kwestia dotyczy również przepisów budowlanych. Od pewnego czasu pojawiły się nowe zapisy dotyczące właśnie dachów całkowicie płaskich. Wynikają one z nasilających się zmian klimatycznych. Jak zapewne doskonale wiesz, w ostatnich latach przez Polskę coraz częściej przetaczają się potężne nawałnice. Niosą one ze sobą ogromne ilości opadów. Konstruktorzy mają więc obowiązek projektowania specjalnych otworów przelewowych oraz awaryjnych, które mogą odprowadzić duże ilości wody w krótkim czasie. Budując taras na dachu musisz zadbać o to, aby je pozostawić i zapewnić im odpowiednią drożność.

Na jakich legarach oprzeć przyszły taras?

Do wyboru materiału na legary również należy podejść bardzo poważnie. Choć stosuje się do tego celu rodzime gatunki drewna, to jednak nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem. Nie są odporne na trudne warunki atmosferyczne i wymagają częstej konserwacji, a przecież legary zostaną całkowicie zakryte.

Polecamy celowanie w gatunki egzotyczne, w tym na przykład świerk syberyjski. To prawda, że takie drewno jest dużo droższe, ale za to wytrzymałe. Przez lata zachowuje doskonały stan, bez konieczności impregnacji. Dobre deski legarowe są odpowiednio zabezpieczane już na etapie produkcyjnym. Warto pamiętać jeszcze o tym, że najlepiej łączyć ze sobą te same gatunki drewna. Jeśli na przykład wybierasz legary świerkowe, to i deski tarasowe powinny być zrobione z tego samego materiału.

Jakie deski na taras dachowy?

W kwestii samych desek, z których później powstanie podłoga, masz już pełną dowolną. Producenci oferują szeroki przekrój rozmiarów, które można dopasować do własnych potrzeb. Dobierając grubość pamiętaj o ważnej kwestii, progu drzwi. Wychodząc na taras powinieneś pokonywać minimalny próg w dół. Taras nie może być wyżej, niż drzwi, aby do budynku nie wlewała się woda!

Ze swojego doświadczenia polecamy przede wszystkim tzw. deski ryflowane. Na ich powierzchni znajdują się niewielkie rowki, które spełniają dwa istotne zadania. Po pierwsze ich obecność sprawia, że podłoga jest bardziej antypoślizgowa. Rowki dodatkowo ułatwiają odprowadzanie wody z tarasu, co również wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowników.

SPRAWDŹ TEŻ: Deski na taras – co sprawdzi się najlepiej?

Taras na dachu – bez barierek się nie obejdzie

O ile taras wykonany w ogrodzie może być pozbawiony balustrad, tak na dachu są one wręcz obowiązkowe. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby przypadkowo postawić nogę nie tam, gdzie trzeba – tragedia gotowa. W efekcie balustrada w takim miejscu ma nie tylko charakter ozdobny, ale także ochronny. Koniecznie trzeba ją bardzo solidnie zamocować do podłogi, aby nie uginała się nawet pod większym naciskiem.

W przypadku konstrukcji drewnianych barierki również zazwyczaj wykonuje się z tego materiału. Jego rodzaj jest najczęściej identyczny, jak desek, które wykorzystano do budowy podłogi. Pewnym zamiennikiem może być metal, który w tym przypadku świetnie się komponuje. Zarówno drewnianą, jak i metalową konstrukcję trzeba oczywiście regularnie konserwować.

Zalety tarasu na dachu

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z budową, podsumujemy wszystkie dotychczasowe informacje, wyszczególniając najistotniejsze zalety tej konstrukcji. Zalicza się do nich między innymi:

większą prywatność osób wypoczywających na wysokim tarasie

możliwość podziwiania pięknych widoków z większej wysokości,

doskonała opcja na zagospodarowanie niewielkiego ogrodu bezpośrednio na budynku,

prostota budowy i stosunkowo niski koszt inwestycji,

pełne bezpieczeństwo, jeśli tylko konstrukcja została prawidłowo zaprojektowana,

możliwość budowy tarasu wszędzie tam, gdzie przestrzeń ogrodu jest na niego zbyt mała.

Pamiętaj, że przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa, możesz na takim tarasie zorganizować sobie nawet miejsce na grilla. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń tę dodatkowo zadaszyć, jak i wyposażyć w nastrojowe oświetlenie. Ciekawie zaprojektowany taras będzie nie tylko piękny, ale także wyjątkowo funkcjonalny.

Taras na dachu - ile kosztuje?

Chcesz się dowiedzieć, jaka może być cena za realizację tarasu na dachu? Skorzystaj zatem z naszego formularza wyceny. Nasz specjalista w ciągu 24h, przedstawi Tobie wstępny kosztorys. Wystarczy, że zostawisz nam kilka danych, odnośnie inwestycji. 

Łukasz

Pracuje w Hardwood.pl i zajmuje się budową tarasów z drewna i kompozytu. Wyróżnia mnie wysoka kultura pracy i najwyższa staranność. Swoje doświadczenie zdobywałem w pracy za granicą. Z zawodu jestem stolarzem i z obróbką drewna mam styczność od małego dziecka.

Dodaj komentarz

Montaż & Sprzedaż

Kompleksowo zajmujemy się realizacją tarasów oraz elewacji drewnianych. Posiadamy własny punkt sprzedaży oraz prowadzimy inwestycje dla klientów prywatnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie. Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "Hardwood.pl" działający pod adresem https://hardwood.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest firma "IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI", prowadząca działalność pod adresem: Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia, o nadanym numerze identyfikacji podatkowej (NIP): 868-16-43-914, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, którym jest MARCIN WIŚNIOWSKI. Z Inspektorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: biuro@hardwood.pl, telefonicznie pod numerem 12 444 78 98 lub pisemniepisząc na adres Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia. Z Inspektorem Ochrony Danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora
Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:
 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis. Anonimowe dane gromadzone automatycznie:
 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych
Dane gromadzone podczas rejestracji:
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Numer telefonu
 • Numer PESEL
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
 • Numer NIP
Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter
 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Dane gromadzone podczas dodawania komentarza
 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)
Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim. Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:
 • Firmy, za pośrednictwem których świadczona jest usługa Newslettera
Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu MailChimp, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy. Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.  

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:
 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.
Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników: Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.) Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie: Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów
 • Adres pocztowy - IZOLBAU - MARCIN WIŚNIOWSKI, HARDWOOD - MARCIN WIŚNIOWSKI, VIRTUAL IT - MARCIN WIŚNIOWSKI, Wodociągowa 6A, 32-700 Bochnia
 • Adres poczty elektronicznej - biuro@hardwood.pl
 • Połączenie telefoniczne - 12 444 78 98
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.
Save settings
Cookies settings