- Taras odwrócony, czyli ogród na dachu
- Taras na garażu
- Taras na płaskim dachu
- Jak zrobić taras na dachu
- Zainteresowany realizacją tarasu na dachu?
- Budowa drewnianego tarasu – jak powinna przebiegać?
- Plany budowy tarasu na dachu – jak się do tego przygotować?
- Na jakich legarach oprzeć przyszły taras?
- Jakie deski na taras dachowy?
- Taras na dachu – bez barierek się nie obejdzie
- Zalety tarasu na dachu
- Taras na dachu – ile kosztuje?
Chciałbyś spędzać wolny czas na tarasie i masz kawałek płaskiego dachu na swoim budynku? To świetnie się składa – możesz wybudować taką przestrzeń właśnie na nim! Wbrew pozorom rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Kiedy warto zdecydować się na taki taras, jakie płyną z tego korzyści i jak zabrać się do budowy? Sprawdź już teraz!
Taras odwrócony, czyli ogród na dachu
Nie ukrywajmy, wielu właścicieli domów nie dysponuje zbyt dużą przestrzenią w ogrodzie. Dziś modne są między innymi segmentowce, gdzie każdy z właścicieli ma do dyspozycji tylko niewielki, często wyjątkowo wąski teren zielony. Zwarta zabudowa nie sprzyja przy tym prywatności. Taras w takim miejscu może powodować dyskomfort, gdyż sąsiedzi nieustannie obserwują, co się na nim dzieje.
Umiejscowienie go wyżej, a więc na dachu, może okazać się w takich sytuacjach rozwiązaniem wręcz idealnym. Dzięki nowoczesnym technologiom budowa takiej konstrukcji jest stosunkowo prosta, szybka, a przy tym naprawdę tania. Co ważne, taras na dachu może być całkowicie bezpieczny. Odpowiedniej klasy, wysokie barierki praktycznie do zera eliminują ryzyko nawet przypadkowego spadnięcia z dachu, które oczywiście może być tragiczne w skutkach.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras przed domem
Taras na garażu
Z oczywistych względów nie w każdym przypadku da się wybudować taką konstrukcję. Budynek musi mieć kawałek płaskiego dachu, najlepiej w miejscu, do którego łatwo będzie się do niego dostać bezpośrednio z domu. Wiele nowoczesnych obiektów budowlanych ma danych spadziste, ale często niejako dostawiony garaż jest już całkowicie płaski. Tak, dach garażu również może być świetnym miejscem na umiejscowienie tarasu.
Taras na płaskim dachu
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku właścicieli starszych konstrukcyjnie budynków. Płaskie, lub prawie płaskie, dachy nie były kiedyś niczym niezwykłym. Obecność tarasu na takim podwyższeniu zapewnia dużo więcej prywatności. Rozwiązanie to na pewno docenią osoby, które mieszkają w wyjątkowo malowniczej okolicy. Nie ma to, jak spędzać czas na świeżym powietrzu i obserwować majestatyczne góry czy ogromne łąki okalające teren osiedla jednorodzinnego.
Jeśli dopiero planujesz budowę nowego domu i bierzesz pod uwagę wykonanie tarasu na dachu, pamiętaj, aby wdrożyć odpowiednie zmiany projektowe. Pozostawiając kawałek dachu płaskiego dajesz sobie pole do manewru, aby w przyszłości postawić na nim konstrukcję wypoczynkową.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras drewniany cena – ile on właściwie kosztuje?
Jak zrobić taras na dachu
Jeżeli planujesz zbudować taras na już istniejącym budynku, to na pewno będziesz musiał przeprowadzić modernizację pokrycia dachowego. W takich sytuacjach stosuje się konstrukcję tzw. dachu odwróconego i nazwa ta doskonale obrazuje metodę jej budowy. W normalnych warunkach górna warstwa pokrycia stanowi ochronę przed wodą, natomiast pod nią znajduje się warstwa termiczna, czyli ocieplenie.
Gdy na górze ma znaleźć się taras, umiejscowienie tych warstw ulega odwróceniu. Bezpośrednio na konstrukcji dachu mocowana jest hydroizolacja. Nad nią pojawia się termoizolacja i dopiero na niej układa się już podłogę tarasu. Tutaj bardzo ważne jest rzetelne podejście do tego tematu. Źle wykonana konstrukcja może okazać się problematyczna. Warto więc postawić na pomoc specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie i profesjonalnie podejdą do pracy.
Samo wykończenie może być już natomiast dowolne. Na podłogę tarasu w takich miejscach powszechnie wykorzystuje się płytki ceramiczne, materiały kompozytowe lub nawet naturalne deski drewniane. My oczywiście rekomendujemy kompozyt lub drewno. Jeśli tylko podłoże zostało prawidłowo wykonane, sama podłoga może przybrać już całkowicie dowolną formę.
Zainteresowany realizacją tarasu na dachu?
Jeśli szukasz dobrej jakości materiałów do wykonania takiego tarasu, skorzystaj z naszej oferty. Mamy najlepsze deski, wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków. Oferujemy swoje wsparcie techniczne przy wyborze, a do tego możemy zająć się montażem konstrukcji bezpośrednio u klienta.
Budowa drewnianego tarasu – jak powinna przebiegać?
Obecnie ludzie najczęściej stawiają na konstrukcje drewniane, które są usadowione na dachu. O odwróconej regule budowy pokrycia dachowego już pisaliśmy, a więc nie będziemy powielać tego tematu. Musimy jednak wspomnieć o samym nachyleniu.
Taras w ogrodzie buduje się na stabilnym podłożu, nierzadko betonowym. W tym przypadku mamy je już gotowe, gdyż jest nim strop. Przypominamy jednak o zachowaniu chociaż minimalnego spadku, który kieruje od budynku w stronę jego zewnętrznej części. Chodzi o to, aby woda opadowa nie napływała pod mury. Nachylenie powinno mieścić się w przedziale od 1,5 do 2%. Jest ono na tyle niskie, że nie utrudnia korzystania z tarasu, a jednocześnie skutecznie odprowadza wodę.
Kiedy już podłoże zostanie przygotowane, a więc warstwa hydro oraz termoizolacji (ta druga nie jest obowiązkowa) można zabierać się za konstrukcję samego tarasu. Jej podstawą są drewniane legary, które należy równomiernie rozłożyć na całe powierzchni i prawidłowo zamocować. To właśnie na nich spocznie później podłoga i ewentualnie konstrukcja dodatkowego zadaszenia.
Z tego powodu tak ważne jest solidne podejście do kwestii wykonania pokrycia dachowego. Po zamocowaniu legarów i wykonaniu podłogi tarasu nie będziesz miał do niego dostępu. Musi więc być wytrzymałe, aby przez długie lata nie wymagało konserwacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Taras z zadaszeniem czy bez? Wady oraz zalety zadaszenia tarasu.
Plany budowy tarasu na dachu – jak się do tego przygotować?
Czas przejść teraz do konkretów i na początek przedstawimy kilka istotnych kwestii, o których każdy musi pamiętać.
Pierwszą przeszkodzą, na jaką na pewno trafisz, jest zorganizowanie wygodnego wejścia na dach. W większości przypadków drzwi będzie trzeba oczywiście wykuć i to niestety na ścianie nośnej. W takiej sytuacji nie możesz tego zrobić na własną rękę. Musisz postarać się o pozwolenie, uzyskując wcześniej stosowny projekt od architekta. Bez projektu nie obejdzie się również wtedy, gdy z racji budowy tarasu potrzebne jest przekonstruowanie samego dachu, zmiana wersji spadzistej, na płaską.
Pamiętaj również, że w takim przypadku dojdą Ci nowe obowiązki zimą. Właściciel takiej nieruchomości ma obowiązek usuwania zalegającego na tarasie śniegu.
Kolejna kwestia dotyczy również przepisów budowlanych. Od pewnego czasu pojawiły się nowe zapisy dotyczące właśnie dachów całkowicie płaskich. Wynikają one z nasilających się zmian klimatycznych. Jak zapewne doskonale wiesz, w ostatnich latach przez Polskę coraz częściej przetaczają się potężne nawałnice. Niosą one ze sobą ogromne ilości opadów. Konstruktorzy mają więc obowiązek projektowania specjalnych otworów przelewowych oraz awaryjnych, które mogą odprowadzić duże ilości wody w krótkim czasie. Budując taras na dachu musisz zadbać o to, aby je pozostawić i zapewnić im odpowiednią drożność.
Na jakich legarach oprzeć przyszły taras?
Do wyboru materiału na legary również należy podejść bardzo poważnie. Choć stosuje się do tego celu rodzime gatunki drewna, to jednak nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem. Nie są odporne na trudne warunki atmosferyczne i wymagają częstej konserwacji, a przecież legary zostaną całkowicie zakryte.
Polecamy celowanie w gatunki egzotyczne, w tym na przykład świerk syberyjski. To prawda, że takie drewno jest dużo droższe, ale za to wytrzymałe. Przez lata zachowuje doskonały stan, bez konieczności impregnacji. Dobre deski legarowe są odpowiednio zabezpieczane już na etapie produkcyjnym. Warto pamiętać jeszcze o tym, że najlepiej łączyć ze sobą te same gatunki drewna. Jeśli na przykład wybierasz legary świerkowe, to i deski tarasowe powinny być zrobione z tego samego materiału.
Jakie deski na taras dachowy?
W kwestii samych desek, z których później powstanie podłoga, masz już pełną dowolną. Producenci oferują szeroki przekrój rozmiarów, które można dopasować do własnych potrzeb. Dobierając grubość pamiętaj o ważnej kwestii, progu drzwi. Wychodząc na taras powinieneś pokonywać minimalny próg w dół. Taras nie może być wyżej, niż drzwi, aby do budynku nie wlewała się woda!
Ze swojego doświadczenia polecamy przede wszystkim tzw. deski ryflowane. Na ich powierzchni znajdują się niewielkie rowki, które spełniają dwa istotne zadania. Po pierwsze ich obecność sprawia, że podłoga jest bardziej antypoślizgowa. Rowki dodatkowo ułatwiają odprowadzanie wody z tarasu, co również wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowników.
SPRAWDŹ TEŻ: Deski na taras – co sprawdzi się najlepiej?
Taras na dachu – bez barierek się nie obejdzie
O ile taras wykonany w ogrodzie może być pozbawiony balustrad, tak na dachu są one wręcz obowiązkowe. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby przypadkowo postawić nogę nie tam, gdzie trzeba – tragedia gotowa. W efekcie balustrada w takim miejscu ma nie tylko charakter ozdobny, ale także ochronny. Koniecznie trzeba ją bardzo solidnie zamocować do podłogi, aby nie uginała się nawet pod większym naciskiem.
W przypadku konstrukcji drewnianych barierki również zazwyczaj wykonuje się z tego materiału. Jego rodzaj jest najczęściej identyczny, jak desek, które wykorzystano do budowy podłogi. Pewnym zamiennikiem może być metal, który w tym przypadku świetnie się komponuje. Zarówno drewnianą, jak i metalową konstrukcję trzeba oczywiście regularnie konserwować.
Zalety tarasu na dachu
Zanim przejdziemy do konkretów związanych z budową, podsumujemy wszystkie dotychczasowe informacje, wyszczególniając najistotniejsze zalety tej konstrukcji. Zalicza się do nich między innymi:
większą prywatność osób wypoczywających na wysokim tarasie
możliwość podziwiania pięknych widoków z większej wysokości,
doskonała opcja na zagospodarowanie niewielkiego ogrodu bezpośrednio na budynku,
prostota budowy i stosunkowo niski koszt inwestycji,
pełne bezpieczeństwo, jeśli tylko konstrukcja została prawidłowo zaprojektowana,
możliwość budowy tarasu wszędzie tam, gdzie przestrzeń ogrodu jest na niego zbyt mała.
Pamiętaj, że przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa, możesz na takim tarasie zorganizować sobie nawet miejsce na grilla. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń tę dodatkowo zadaszyć, jak i wyposażyć w nastrojowe oświetlenie. Ciekawie zaprojektowany taras będzie nie tylko piękny, ale także wyjątkowo funkcjonalny.
Taras na dachu - ile kosztuje?
Chcesz się dowiedzieć, jaka może być cena za realizację tarasu na dachu? Skorzystaj zatem z naszego formularza wyceny. Nasz specjalista w ciągu 24h, przedstawi Tobie wstępny kosztorys. Wystarczy, że zostawisz nam kilka danych, odnośnie inwestycji.
Dodaj komentarz