Budowa drewnianego tarasu – jak powinna przebiegać?
Obecnie ludzie najczęściej stawiają na konstrukcje drewniane, które są usadowione na dachu. O odwróconej regule budowy pokrycia dachowego już pisaliśmy, a więc nie będziemy powielać tego tematu. Musimy jednak wspomnieć o samym nachyleniu.
Taras w ogrodzie buduje się na stabilnym podłożu, nierzadko betonowym. W tym przypadku mamy je już gotowe, gdyż jest nim strop. Przypominamy jednak o zachowaniu chociaż minimalnego spadku, który kieruje od budynku w stronę jego zewnętrznej części. Chodzi o to, aby woda opadowa nie napływała pod mury. Nachylenie powinno mieścić się w przedziale od 1,5 do 2%. Jest ono na tyle niskie, że nie utrudnia korzystania z tarasu, a jednocześnie skutecznie odprowadza wodę.
Kiedy już podłoże zostanie przygotowane, a więc warstwa hydro oraz termoizolacji (ta druga nie jest obowiązkowa) można zabierać się za konstrukcję samego tarasu. Jej podstawą są drewniane legary, które należy równomiernie rozłożyć na całe powierzchni i prawidłowo zamocować. To właśnie na nich spocznie później podłoga i ewentualnie konstrukcja dodatkowego zadaszenia.
Z tego powodu tak ważne jest solidne podejście do kwestii wykonania pokrycia dachowego. Po zamocowaniu legarów i wykonaniu podłogi tarasu nie będziesz miał do niego dostępu. Musi więc być wytrzymałe, aby przez długie lata nie wymagało konserwacji.
Dodaj komentarz