Grudzień 29 2018 0Comment
taras drewniany tarnów obrazek 1

Drewniany taras – wszystko o tarasie drewnianym

Jednym z prawdziwych, ponad czasowych materiałów jest z pewnością drewno, wykorzystywane przez człowieka od zarania dziejów, niezależnie od aktualnych trendów w branży budowlanej. Nic więc dziwnego, że drewniany taras wciąż jest rozwiązaniem wybieranym chętniej, niż różnego rodzaju materiały syntetyczne. Jeśli planujecie taką inwestycję, to na pewno przydadzą Wam się nasze porady. Dzisiaj podpowiemy bowiem, o czym trzeba pamiętać, aby cieszyć się pięknym tarasem przez długie lata.

Doklejony do budynku, na dachu, a może na środku ogrodu?

Większości osób drewniany taras kojarzy się zapewne z dodatkową konstrukcją na zewnątrz, która stanowi niejako przedłużenie salonu. Okno balkonowe w takim pomieszczeniu prowadzi bezpośrednio na wypoczynkową przestrzeń zewnętrzną, a więc na taras. Nie jest to jednak normą. W przypadku budynków piętrowych, nierzadko spotykamy rozwiązanie w postaci tarasu, który zaaranżowano na dachu. Wiele osób decyduje się za to na stworzenie przestrzeni wypoczynkowej gdzieś głęboko w ogrodzie, pośród pięknej zieleni, nierzadko w pobliżu oczka wodnego.

Elementy do przemyślenia

Przed inwestycją w taką konstrukcję, trzeba więc przede wszystkim zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy. Choć ostateczny wygląd tarasu będzie dość podobny, to jednak wyraźne różnice dotyczą sposobów wykonania podbudowy i jest to ważne, aby odpowiednio dobrać do niej materiały. Nie zapominajmy także o zadaszeniu. Niektórzy zdecydują się na drewniany taras bez zadaszenia, na którym ustawią ewentualnie ogromny parasol czy pawilon ogrodowy. Można jednak zbudować stałe, drewniane zadaszenie, ale decyzję o jego wykonaniu powinno się podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Miejsce ulokowania konstrukcji jest ważne również z punktu widzenia dostępu do niego. Doklejona do budynku będzie miała najczęściej bezpośrednie połączenie z domem. W przypadku tarasu na dachu nie jest to już jednak tak oczywiste i czasem będzie potrzeba zbudowania dodatkowych schodów. Jeśli wszystko powstanie na środku ogrodu, musimy pomyśleć o ścieżce, kupując na przykład drewniane lub kamienne płytki.

Wielkość oraz forma, jaką przybierze drewniany taras

drewniany taras obrazek 4

Kolejną istotną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę w czasie budowy, jest wielkość przyszłej konstrukcji. Wiele zależy tutaj nie tylko od indywidualnych potrzeb, ale także od dostępnego miejsca na budowę tarasu. Wielkość jest o tyle ważna, że zamawiając poszczególne elementy, powinniśmy wiedzieć, ile mniej więcej materiału będzie potrzebne. Nie ma nic gorszego, jak dokupowanie w międzyczasie, które wydłuża czas budowy i wprowadza spory zamęt. Naturalnie zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Nie tylko mamy najlepsze na rynku materiały na drewniany taras, ale także zapewniamy swoje wsparcie techniczne, pomagając w wyborze odpowiednich produktów i podpowiadając, co dokładnie będzie potrzebne.

Korzyści z drewna

Dużą zaletą wyboru drewna jest na pewno łatwość formowania tego materiału. Można z niego uzyskać piękne i fantazyjne kształty, docinając, szlifując czy zaokrąglając tak, jak się nam podoba. W przypadku tworzyw sztucznych, na przykład desek kompozytowych, nie mamy aż takiej swobody. Możemy więc fantazjować z kształtami przyszłej przestrzeni wypoczynkowej, tworząc nie tylko drewniany taras w tradycyjnej, kwadratowej formie, ale także bardziej artystyczny o nieregularnych kształtach.

Więcej o deskach kompozytowych możesz przeczytać u nas: Deska kompozytowa – solidny materiał na taras

Drewno ma jednak jeszcze jedną, naprawdę ważną zaletę. Przyszły drewniany taras możemy dodatkowo aranżować i tworzyć na nim wyposażenie wykonane z dokładnie tego samego materiału. Wyobraźcie sobie na przykład ławkę, stół i krzesła wykonane z tego samego materiału. Również zadaszenie może być z drewna, a jeśli konstrukcja ustawiona jest gdzieś na ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ścieżka do niej była z drewnianych bloczków lub płytek. To bardzo wdzięczny materiał o wielu możliwościach jego wykorzystania, który dobrze zabezpieczony będzie nam służył latami.

Drewniany taras – na jakie deski się zdecydować?

deski tarasowe jakie wybrać

Skoro poruszyliśmy już temat trwałości, to warto nieco go rozwinąć, gdyż to także istotna kwestia. Konstrukcja będzie przez cały rok na świeżym powietrzu, nie będziemy w stanie jej złożyć i schować na zimę, a więc materiały muszą być solidne. Nie wszystkie gatunki tego materiału są dobrze, naturalnie uodpornione na zmienne warunki atmosferyczne. Bardzo źle wypada pod tym kątem na przykład krajowa sosna, która niezabezpieczana może szybko się wypaczać, pękać czy gnić.

Kluczem do sukcesu jest jednak solidne, fabryczne zabezpieczenie desek. Jeśli zostało to wykonane rzetelnie, to nawet tanie deski sosnowe wytrzymają nam długo, choć oczywiście od czasu do czasu będzie trzeba odświeżyć warstwę ochronną. Wiele osób wykonuje z tego powodu drewniany taras z materiału egzotycznego czy ze świerku skandynawskiego, naturalnie odpornego na trudne warunki atmosferyczne. Wadą tego rozwiązania jest niestety bardzo wysoka cena i zapewne nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.

Zapraszamy jednak do naszego sklepu. Doradzimy w wyborze materiału i przede wszystkim zawsze zaoferujemy deski wysokiej jakości, świetnie zabezpieczone, a pomimo tego niedrogie.

Ile kosztuje drewniany taras?

Czas przejść do esencji naszych rozważań, do tego, co zapewne każdego interesuje najbardziej, a więc do ceny. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy takiej inwestycji i czy można coś zaoszczędzić, budując drewniany taras, nie tracąc na jego wytrzymałości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, wyliczając uśrednione koszty dla typowej konstrukcji. Bierzemy tutaj pod uwagę tradycyjny, prostokątny taras ustawiony na gruncie, o wielkości 4x5m.

Podbudowa przyszłej konstrukcji

Wbrew pozorom najdroższa część inwestycji może dotyczyć podbudowy. Ideałem jest postawienie całej konstrukcji na betonowej wylewce, stabilnej i bardzo solidnej. Niestety jednak mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Jest ono kosztowne, trudne do realizacji i czasochłonne, a źle wykonana wylewka może okazać się i tak mało trwała.

Częściej więc wykonuje się jedynie betonowe podpory, na których później układane są drewniane legary, a na nich już cała konstrukcja tarasu. Takie podpory można wykonać oczywiście od zera, ale jeśli grunt jest w miarę stabilny (nie podmokły) z powodzeniem można do tego celu użyć prefabrykowanych betonowych bloczków. Jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych, a przy tym naprawdę solidne. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu podpór, pozostawiając pomiędzy nimi mniej więcej 1m przerwy. Taka podbudowa nie będzie już bardzo kosztowna. Przy konstrukcji o wcześniej wspomnianej przez nas wielkości, cena nie powinna przekroczyć 1000 zł, oczywiście nie wliczając w to robocizny. Za bloczki zapłacimy około 300 zł, a drewniane legary to wydatek oscylujący w granicach 500 zł.

Układanie konstrukcji tarasu

deski tarasowe

Po wykonaniu podbudowy nie pozostaje nam już nic innego, jak budowa samej konstrukcji. To, ile będzie nas kosztował drewniany taras, zależy tutaj już przede wszystkim od materiału, jaki wybierzemy. W naszym przypadku potrzebujemy 20m2 desek i w opcji najtańszej, a więc przy wyborze krajowego świerku, wydamy na to około 1200 zł. Niewiele droższa będzie konstrukcja ze świerku skandynawskiego i polecamy rozważenie wyboru tego materiału, jeśli nie dysponuje się dużym budżetem. Koszt wzrośnie o około 700 zł, względem krajowego drewna, ale za to świerk skandynawski ma naturalne właściwości zabezpieczające przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych.

Drewno egzotyczne

Dalej mamy już do wyboru przede wszystkim drewno egzotyczne. Pewna alternatywa to jeszcze modrzew syberyjski, z którego taras o takiej wielkości będzie kosztował w granicach 2400 zł i na pewno wytrzyma nam długi czas nawet bez zabezpieczania. Najdroższa jest natomiast wspomniana przed chwilą egzotyka. 20m2 desek z Tatajuby to około 4000 zł, a nawet 5000 zł zapłacimy za Cumar. Drewniany taras z tego materiału ma nie tylko wyjątkową strukturę oraz barwę. Wybiera się go często z tego powodu, że nawet po wielu latach bez zabezpieczania, wygląda praktycznie jak nowy.

Tak naprawdę jednak nawet konstrukcja z krajowego świerku może nam długo służyć, jeśli tylko od czasu do czasu zajmiemy się jej konserwacją. Podkreślamy jednocześnie, że podane wyżej ceny są mocno uśrednione, a i nie ma w nich zawartych kosztów robocizny. Nie da się tak naprawdę określić ceny montażu, gdyż rozstrzał cenowy na rynku jest wręcz ogromny.

Jeśli chcecie zapoznać się ze szczegółowym kosztorysem dla konkretnego projektu, zapraszamy do kontaktu z nami. Przygotujemy go i dodatkowo zaproponujemy najlepsze na rynku materiały.

0/5 (0 Reviews)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o